dnes
Pátek - snih
2°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
2°C
pozítří
Neděle - snih
1°C
Radní schválili sesterskou smlouvu Prahy se Šanghají
Panorama Šanghaje. Foto: J. Patrick Fischer / Wikimedia Commons

Radní schválili sesterskou smlouvu Prahy se Šanghají

Rada hl. m. Prahy dnes schválila uzavření sesterské smlouvy Prahy se Šanghají. Má vést k podpoře ekonomické, vědecké a společenské spolupráce. Obdobnou smlouvu s Pekingem opozice kritizovala kvůli souhlasu s jednotnou Čínou, který byl její součástí. Smlouva se Šanghají ho podle primátorky Adriany Krnáčové neobsahuje.

Města mají podle smlouvy, kterou musí ještě potvrdit zastupitelstvo, spolupracovat v oblasti obchodu, vědy, technologií, kultury, zdravotnictví, vzdělávání a sportu. „Šanghaj se loni na Prahu obrátila s žádostí o know-how v oblasti záchranné služby a letecké záchranné služby," řekla Krnáčová.

Praha se chce naopak v Šanghaji inspirovat způsobem moderního vedení města a elektronizací služeb. „Šanghaj má na rozdíl od Prahy 24 milionů obyvatel a jen 14 městských částí. Přesto umí prostřednictvím sbírání a vyhodnocování dat dobře řídit město a lépe plánovat," řekla primátorka.

Podobnou spolupráce už navázala Praha loni s čínským hlavním městem Pekingem. Opozici při jejím schvalování zastupitelstvem vadila zejména klauzule, v které Praha uznala takzvanou jednotnou Čínu včetně Tchaj-wanu.

Navrhovala dokonce pozastavení smlouvy po návštěvě čínského prezidenta v Praze. Pražské zastupitelstvo dokument nakonec schválilo hlasy ANO, ČSSD, KSČM a části ODS.

Vedení Prahy loni v září navštívilo obě čínská města, kde domluvilo i spolupráci s tamními zoologickými zahradami.


Praha 3: Nemůžete se za závažných důvodů dostavit k volbám?

12. ledna 2018 v 09:14

Volič může požádat ze závažných důvodů obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, a to pouze v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena.

Další články
Nahoru