dnes
Středa - oblacno
4°C
zítra
Čtvrtek - jasno
2°C
pozítří
Pátek - zatazeno
1°C
Radní schválili návrh pražského rozpočtu na příští rok
Návrh rozpočtu musí ještě schválit pražské zastupitelstvo. Ilustrační foto: archiv

Radní schválili návrh pražského rozpočtu na příští rok

Pražští radní včera odsouhlasili zdrojově vyrovnaný rozpočet hlavního města Prahy na rok 2017. Rozpočet počítá se zdroji v celkové výši 68,8 miliardy korun. Na investice má jít více než 14 miliard korun, což je o něco více než letos.

„Rozpočet se hodně orientuje na veřejný prostor a úroveň městem poskytovaných služeb. Investic se dočkají projekty a místa, která lidé běžně využívají a navštěvují. Chceme, aby Pražané pocítili každou proinvestovanou korunu,“ říká primátorka Adriana Krnáčová.

V oblasti investic půjde nejvíce peněz, 2,9 miliardy korun, na stavbu nové části ústřední čistírny odpadních vod. Příprava stavby metra D si vyžádá 800 milionů korun, 390 milionů bude stát výstavba kolektoru pod Hlávkovým mostem. Do Výstaviště v Praze 7 investuje město 237 milionů a 202 milionů do protipovodňové ochrany. Do rozpočtu na rok 2017 bude převedeno 3,3 miliardy Kč nevyčerpaných investic z letošního rozpočtu.

V oblasti běžných výdajů Rada hlavního města Prahy vyčlenila 18,4 miliardy korun na dopravu, 11,6 miliardy na školství, mládež a sport. Do oblasti sociální a zdravotnictví půjde 1,9 miliardy na kulturu a cestovní ruch je vyčleněno na běžných výdajích 1,6 miliardy.  „Rozpočet hlavního města Prahy pro rok 2017 už od samého začátku počítá s finančními prostředky na investice pro městské části v objemu 1,6 miliardy.

„Městským částem jsme také navýšili prostředky na provoz o 168 miliard a výkon státní správy o 63,8 miliardy korun. V rozpočtu i nadále zůstává neinvestiční rezerva pro městské části v objemu 300 milionů,” uvedla Eva Kislingerová, náměstkyně primátorky hl. m. Prahy zodpovědná za přípravu rozpočtu.

S předloženým návrhem rozpočtu je svázán i návrh na snížení dluhu města o 8,5 miliardy korun a na odpovědnou tvorbu rezerv potřebných k dalšímu splacení významných závazků v letech 2021 a 2023 v celkové výši 10 miliard korun. Jedná se o dvě emise obligací s jednorázovou splatností v uvedených letech.

Návrh rozpočtu musí kromě radních schválit magistrátní finanční výbor a pražští zastupitelé. Zastupitelé mohou v návrhu učinit změny.


Další články
Nahoru