dnes
Pondělí - jasno
18°C
zítra
Úterý - zatazeno
19°C
pozítří
Středa - zatazeno
24°C
Zpravodajství

Radní Radek Lacko podpořil Národní laktační centrum

Význam výživy v prvních 1000 dnech života byl název konference, která se dnes konala v prostorách Nové radnice Magistrátu hl. m. Prahy. Za hlavní město se jí účastnil radní pro oblast zdravotnictví Radek Lacko.

„Rozhodl jsem se podpořit organizaci Národní laktační centrum, jelikož jsem přesvědčen, že kromě řešení již vzniklých zdravotních problémů se musíme soustředit také na prevenci, včetně té primární. A kojení zcela prokazatelně podporuje imunitu dítěte. Existuje předpoklad, že z kojeného dítěte vyroste zdravější dospělý, než pokud by kojené nebylo. Vedle toho laktace také prospívá zdraví matek. Úsilí Národního laktačního centra, Laktační ligy a dalších podobných organizací potřebuje zastání také v politických sférách, proto jsem předložil návrh na poskytnutí tomuto vzdělávacímu a poradenskému centru 200 tisíc Kč na roční program,“ uvedl radní hl. m. Prahy Radek Lacko.

Prvních 1000 dní, konkrétně od početí do dvou let věku je jedinečnou příležitostí pro budování zdraví, pro vývoj mozku a pro budoucnost dítěte. Nové vědecké výzkumy potvrzují, že základy pro celoživotní zdraví – včetně predispozic k obezitě, cukrovce a jiným chronickým nemocem jsou z velké části nastaveny během těchto 1000 dnů.

WHO od roku 2002 doporučuje výlučné kojení, které začíná časnou iniciací kojení do jedné hodiny po porodu až do 6 měsíce věku a pokračovat v kojení spolu s příkrmem 2 roky i déle. Mnoho matek však postrádá podporu ke splnění těchto cílů. Odhaduje se, že celosvětově 78 milionů dětí – nebo tři z pěti – není kojeno v první hodině života, čímž jsou vystaveny vyššímu riziku úmrtí a nemocí a snižuje se pravděpodobnost, že budou pokračovat v kojení.

Podání umělé výživy negativně zasahuje do tvorby mateřského mléka a ovlivňuje negativně složení střevního mikrobiomu. Kojené děti mají zcela jinou a příznivou mikrobiotu proti dětem na umělé výživě. Časná suplementace formulí v porodnici vede ke střevní dysbióze a k dřívějšímu ukončení kojení. Kojenec ve věku 4 – 6 měsíců by měl dostávat pouze mléko – to platí jak pro kojené, tak nekojené děti. Mateřské mléko se tvoří podle poptávky: čím častěji a déle dítě saje, tím více se ho tvoří a naopak.

„Kojení je důležité pro zdravý růst a vývoj dítěte, pro zdraví žen a dětí, pro odstraňování nerovností v otázkách zdraví, včetně ekonomických úspor a ekologických výhod,“ dodává Anna Mydlilová z Národního laktačního centra.


Praha 15: Přijďte zavzpomínat na padlé a umučené obyvatele Hostivaře a Horních Měcholup

Dnes v 19:56

Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, Oblastní výbor Praha 15, zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé a umučené obyvatele Hostivaře a Horních Měcholup v době německé nacistické okupace v letech 1939–1945.

Máte Nápad pro Šestku? Pošlete jej na radnici

Dnes v 07:00

Od 15. dubna do 2. června 20 hodin mohou zájemci podávat své návrhy a nápady, jak vylepšit veřejný prostor na území Prahy 6. Realizace projektů je plánována na rok 2020. V rozpočtu bude na projekt vyčleněno pět milionů korun, z nichž tři jsou určené na takzvané velké projekty s cenou od 400 tisíc...

Do Stodůlek za ptačím zpěvem

Včera v 06:56

Česká společnost ornitologická zve milovníky ptactva a přírody, aby pod vedením zkušených ornitologů uvítali a oslavili návrat ptačího zpěvu do naší krajiny i krásu jarní přírody.

Další články
Nahoru