Dnes Sobota - zatazeno 13°C
Zítra Neděle - oblacno 14°C
Sobota 2. 3. 2024
Svátek má Anežka
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Radní Prahy odložili rozhodnutí o vypsání tendru opravy Divadla na Vinohradech
Divadlo na Vinohradech. Foto: Jan Polák / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0

Radní Prahy odložili rozhodnutí o vypsání tendru opravy Divadla na Vinohradech

Pražští radní odložili rozhodnutí o vypsání zakázky na rekonstrukci Divadla na Vinohradech. Dokument, který měli v pondělí projednat, nakonec stáhli z programu jednání. ČTK to sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Důvod však nesdělil. Podle informací ČTK se tak stalo na přání Pirátů, podle nichž je nutné materiál ještě dopracovat.

Rekonstrukci divadla plánuje město několik let. Projekt by měl vyjít na asi 2,9 miliardy korun. Kromě opravy zahrnuje také vybudování nové podzemní komorní scény. Divadlo bylo postaveno v roce 1907 a dosud nebylo opraveno. Divadlo je příspěvkovou organizací hlavního města.

„Rekonstrukce Divadla na Vinohradech je nezbytná a za Piráty ji podporujeme. O dopracování materiálu jsme požádali především s ohledem na možnosti financování. Z předkládaného materiálu to nebylo úplně jasné. Zároveň jsme navrhli obezřetnější postup v rámci metodiky zadání veřejné zakázky v tak velkém finančním rozsahu,“ uvedla pro ČTK místopředsedkyně zastupitelů Pirátů a předsedkyně magistrátního výboru pro bydlení Magdalena Valdmanová.

O rekonstrukci by měla v tomto týdnu jednat magistrátní koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), Pirátů a STAN. „Svolám koaliční jednání a doufám, že se vyjasní některé věci, které Pirátům chyběly v důvodové zprávě, a tisk bude projednání na příštím jednání rady. Pro nás je důležité, abychom stihli únorové jednání zastupitelstva a rekonstrukce mohla co nejdříve začít,“ uvedl náměstek primátora Jiří Pospíšil (TOP 09).

Příprava rekonstrukce začala zhruba před šesti lety. Divadlo mezitím uzavřelo smlouvy například s projektanty. Město loni v červenci do nich vstoupilo a převzalo veškerou zodpovědnost za opravu. Cílem projektu je opravit historickou budovu, rozšířit ji a zlepšit divácký komfort.

Důvodem oprav a rozšíření divadelních prostor je špatný technický stav budovy. Jeviště z roku 1926, jehož autorem je František Křižík, se nikdy nerekonstruovalo. Jeho oprava by měla trvat dva roky. Kromě jeviště je nutné opravit elektroinstalaci, sociální zařízení, ale také výzdobu včetně fresek a fasády. Divadelní sbor by měl podle dřívějších vyjádření magistrátu svou činnost při rekonstrukci zachovat.

Kromě rekonstrukce historické budovy vznikne nová scéna a zázemí, které budou v podzemí pod volným prostranstvím za budovou divadla v Římské ulici. Přístup na novou scénu by měl být historickou budovou divadla. Komorní scéna, která bude sloužit i jako zkušební sál, je plánována s kapacitou 150 až 200 diváků.

Z celkové částky, na kterou má rekonstrukce divadla vyjít, tvoří většinu náklady na stavební úpravy, a sice 2,68 miliardy Kč. Na dalších zhruba 88,7 milionu korun vyjdou náklady na správce stavby a 87 milionů Kč pak na autorský dozor a s ním spojené práce. Podle dokumentu, který měli radní projednat, již bylo k 31. prosinci 2023 proinvestováno asi 97,46 milionu Kč.

Secesní budova na náměstí Míru vznikala v letech 1905 až 1907 podle návrhu architekta Aloise Čenského. Divadlo bylo otevřeno 24. listopadu 1907 a prvním představením byla hra Jaroslava Vrchlického Godiva.


Autor: ČTK

Svobodní představují hlavní hesla kampaně

23. února 2024 ve 14:15

Ve čtvrtek na tiskové konferenci představila strana Svobodní svá klíčová témata pro nadcházející eurovolby. Hlavní heslo kampaně je jasné: „Patříme do Evropy, ne Evropě.” Kromě toho na kandidátce představili dalšího bývalého prezidentského kandidáta, Jiřího Hynka, prezidenta Asociace obranného a...

Zástupci vedení Prahy 2 jednali s novým vlastníkem nádraží Vyšehrad

21. února 2024 v 09:13

Starosta Prahy 2 Jan Korseska a místostarosta Jan Recman (oba ODS) se sešli s novým vlastníkem historické budovy nádraží Vyšehrad. Zajímali se nejen o stavební záměry nového majitele a budoucí využití objektu, ale zejména o ochranu této nemovité kulturní památky.

Jubilejní zasedání zastupitelstva Prahy 6 se bude konat na konci února

19. února 2024 ve 12:48

V pondělí 26. února se bude konat 10. zasedání zastupitelstva Prahy 10 v tomto volebním období. Bude probíhat od 10 hodin v kongresovém sálu Masarykovy koleje (Thákurova 550/1, Praha 6).

Praha 1 bude soutěžit zajištění streamování zastupitelstva

16. února 2024 v 09:54

Radní Prahy 1 schválili na svém úterním zasedání záměr vypsání veřejné zakázky na zajištění živých přenosů (streamů) ze zasedání zastupitelstva městské části.

Primátor Svoboda navštívil Letňany

4. února 2024 ve 21:47

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) pokračuje ve slíbených návštěvách městských částí. Na konci uplynulého týdne přijel na radnici Prahy 18 v Letňanech.

Další články
Nahoru