Dnes Čtvrtek - skorojasno 6°C
Zítra Pátek - oblacno 3°C
Čtvrtek 22. 4. 2021
Svátek má Evženie
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Politika

Radní Prahy a Středočeského kraje nastavili spolupráci. Největší bude v dopravě, digitalizaci a ve školství

Radní Středočeského kraje a hlavního města Prahy se na konci tohoto týdne poprvé po říjnových krajských volbách sešli na společném jednání, byť bylo jen videokonferenční. 

„Středočeský kraj rychle zareagoval na naše pozvání ke společnému setkání a díky tomu jsme mohli navázat dialog nad klíčovými tématy do budoucna. Praha a Středočeský kraj jsou spojené nádoby, které společně musí spolupracovat hned v několika oblastech. Prioritami pro nás zůstává zejména doprava, zdravotnictví, digitalizace, školství a územní rozvoj,“ řekl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

„Jsem ráda, že vzájemné spolupráci dvou tak úzce propojených oblastí, jako jsou Střední Čechy a Praha nic nebrání, že spolu souzníme jak pracovně, tak lidsky. Seznámili jsme vedení Prahy s prioritami, které chceme ve středních Čechách řešit,“ uvedla hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN). 

Oba kraje jsou spolu vzájemně provázané už v základní otázce území. „Praha kolem sebe nemá mlhu a Středočeský kraj nemá uprostřed díru. Na tom jsme se společně všichni shodli. Naším největším úkolem je dokázat spolupracovat v úrovni celého regionu,“ řekl náměstek pražského primátora územní rozvoj Petr Hlaváček (Spojené Síly pro Prahu) a dodal: „S Prahou přímo sousedí skoro 40 obcí. Denně do Prahy dojíždí statisíce lidí. Jedinou možnou cestou je naše vzájemná úzká koordinace.“ 

Jednou z klíčových oblastí spolupráce je doprava. „Budeme urgentně řešit především projekty, které jsou životně důležité pro oba regiony. Je to hlavně neustále odkládané dokončení vnějšího Pražského okruhu a dálnice D3. Obě stavby odlehčí jak středočeským silnicím, tak i pražské dopravě,“ upozornil náměstek hejtmanky pro oblast silniční dopravy Martin Kupka (ODS).

„Dalším tématem byla například parkoviště P+R v návaznosti na autobusovou a železniční dopravu, dále pak cyklostezky a především budoucnost veřejné dopravy v Praze a Středočeském kraji, zejména s ohledem na její dlouhodobou udržitelnost. Předali jsme si také informace o stavbě železničních tratí, například té, které má spojit Prahu s Kladnem nebo terminálu vysokorychlostní tratě u Nehvizd,“ doplnil radní Středočeského kraje pro oblast veřejné dopravy Petr Borecký (STAN).

„Se Středočeským krajem má Praha hodně společného napříč různými druhy dopravy. Oba kraje jsou propojené a vzájemně se ovlivňují. Lze zmínit investice jako Pražský okruh, aglomerační okruh, tramvajovou trať do Zdib, železnici na Kladno s odbočkou na letiště přes dopravní terminál Dlouhá Míle, prohlubování spolupráce Pražské integrované dopravy a Integrované dopravy Středočeského kraje, výstavbu P+R parkovišť u železničních zastávek nebo propojení 73 cyklostezek na území obou krajů do jednoho funkčního celku. Je moc dobře, že se všichni potkáme u jednoho virtuálního stolu a začneme věci řešit společně a koordinovaně,“ zdůraznil náměstek pražského primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě).

„Pro nás je důležitá skvěle zahájená spolupráce Vzdělávacího institutu Středočeského kraje a Pražského inovačního institutu, kde už proběhly první koordinační schůzky se záměrem poskytnout co nejlepší podmínky pro vzdělávání pražských učitelů a rozvoji jejich schopností, aby naše děti učili ti nejlépe připravení učitelé,“ přiblížil možnosti spolupráce pražský radní pro oblast školství, sportu, vědy a podpory podnikání Vít Šimral (Piráti).

„S hlavním městem musíme s ohledem na demografický vývoj koordinovat jak oborovou strukturu středních škol, tak i kapacity základního a středního školství. Je důležité, aby v celém provázaném regionu, který zahrnuje Prahu i její okolí, odpovídala oborová struktura požadavkům zaměstnavatelů a studenti po opuštění školy snadno našli umístění na trhu práce,“ vyzdvihl středočeský radní pro oblast vzdělávání a sportu Milan Vácha (STAN).

Hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková připomněla nutnost věnovat se společně digitalizaci, spolupracovat na vytváření digitální technické mapy a společně řešit některé digitální platformy jako je například Chytrý kraj. „Digitální technická mapa může usnadnit život nejen nám na krajích a kolegům ve vedení měst, ale především také občanům, protože by měla významně zrychlit stavební řízení,“ zdůraznila hejtmanka.

„Můžeme know-how, které Praha má, a dále učit středočeské obce spolupracovat s developery tak, aby se developeři podíleli na výstavbě nové infrastruktury. V celém našem propojeném regionu přibývá každý rok přes 25 tisíc obyvatel, proto je nutné v územní plánovat s vědomím cílového stavu. K tomu je nutná nejen úzká spolupráce s Prahou, ale i s Ministerstvem pro místní rozvoj,“ doplnil náměstek hejtmanky pro regionální rozvoj a územní plánování Jiří Snížek (Piráti).

Logickými styčnými body mezi hlavním městem Prahou a Středočeským krajem jsou také zdravotnictví, inovace, sociální péče, životní prostředí, cestovní ruch a samozřejmě regionální rozvoj a územní plánování. „Všude tam musíme v budoucnu těsně spolupracovat a vyměňovat si informace, protože významný projekt realizovaný v Praze výrazně ovlivní situaci v přilehlé části Středočeského kraje a naopak. Chceme efektivně využívat finanční prostředky, s jejichž nedostatkem se nyní potýkáme, a nedělat protichůdné kroky, které by se míjely účinkem,“ připomněla hejtmanka Petra Pecková.

„Provázanost obou regionů v sociální a zdravotní péči je obrovská a já se raduji z toho, že se nyní otevřel prostor pro využití synergií a pro těsnější spolupráci při řešení problémů a výzev, k jakým patří třeba péče o ohrožené děti, reforma psychiatrické péče, zlepšování dostupnosti lékařské pohotovostní služby, společné plánování rozvoje sítě sociálních služeb a mnoho dalších," řekla pražská radní pro oblast zdravotnictví a sociální politiky Milena Johnová (Praha Sobě).

„Spolupráce s kolegy ze Středočeského kraje bude o něco intenzivnější než v minulých letech a já se na ni moc těším. Společně totiž chceme překonat tvrdé dopady koronavirové pandemie, obnovit příjezdový turistický ruch, získat kultivovanější a bonitní klientelu, ale i lépe a více čerpat dotace z EU fondů. Praha, zastoupená společností Prague City Tourism, jedná společně s Letištěm Praha, Středočeským krajem a agenturou Czech Tourism například o podpoře dálkových leteckých dopravců nebo o tom, jak motivovat návštěvníky, aby v Česku strávili více času, utratili více peněz a navštívili i lokality ve Středočeském kraji nebo dalších krajích. To se může podařit jen díky koordinované spolupráci všech subjektů,“ uzavřela pražská radní pro oblast kultury a cestovního ruchu Hana Třeštíková (Praha Sobě).

Do společného jednání se zapojili všichni radní hlavního města Prahy a Středočeského kraje i šéfové koaličních zastupitelských klubů.


Další články
Nahoru