dnes
Středa - prehanky-dest
23°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
23°C
pozítří
Pátek - zatazeno
23°C
Radní Prahy 8 schválili rozpočet na letošek, příští týden rozhodnou zastupitelé
Foto: archiv

Radní Prahy 8 schválili rozpočet na letošek, příští týden rozhodnou zastupitelé

Radní Prahy 8 včera schválili návrh rozpočtu pro letošní rok. Letos by měla osmá městská část hospodařit s 1,88 miliardy korun. Rozpočet, který budou projednávat zastupitelé na zasedání příští středu, počítá s rekordní výší dotací. 

Předpokládaný objem výdajů Prahy 8 je pro letošní rok 1 876 541 tis. Kč (tj. o 200 mil. Kč méně než v předchozím roce), přičemž výdaje jsou finančně kryty přebytky hospodaření vytvořenými v minulých letech a cennými papíry osmé městské části. Městská část nevyužívá půjčky, úvěry, návratné finanční výpomocí apod.

Velká většina kapitálových výdajů přechází jako nedokončené investiční akce z minulého roku. Rekordní je ovšem krytí těchto výdajů z dotací. „Téměř jedna třetina kapitálových výdajů je financována z dotací, ať už z EU, hlavního města Prahy nebo z jiných zdrojů. Díky poctivému využívání všech možných dotačních titulů jsme mohli na rok 2018 sestavit takový rozpočet, který umožní realizovat nezbytné investiční akce městské části, například dokončení rozestavěné radnice nebo rozšíření ZŠ Lyčkovo náměstí v Karlíně,“ komentuje rozpočet místostarosta Prahy 8 Matěj Fichtner.

Co osmá městská část plánuje v roce 2018 realizovat? V roce 2018 se bude pokračovat ve výstavbě budovy Nová Palmovka, kam se na přelomu tohoto a příštího roku přestěhuje celý úřad městské části, tedy asi 300 zaměstnanců. Praha 8 tak konečně získá moderní úřednické centrum.

Ruku v ruce s tím dojde k revitalizaci veřejného prostranství v okolí nové radnice i křižovatky Palmovka. Palmovka se díky úpravě přístupových cest, výsadbě zeleně, novému mobiliáři atd. stane důstojným centrem Prahy 8, přičemž výstavbu bude financovat hl. m. Praha.

V roce 2018 bude také dokončena rekonstrukce poslední školní kuchyně v ZŠ Na Slovance, což znamená, že všechny ZŠ zřizované Prahou 8 budou mít moderní kuchyně. Rekonstruovány budou rovněž další tělocvičny, odborné učebny i venkovní prostory. Nové venkovní školní hřiště dostane ZŠ Bohumila Hrabala. Během léta budou zatepleny všechny zbývající mateřské školy. „Kvalitní školství a podpora rodin s dětmi je jednou z našich velkých priorit,“ uvádí Fichtner. Pro volnočasové aktivity vznikne v Kobylisích nové multifunkční rodinné centrum.

V rozpočtu je též pamatováno na kultivaci veřejného prostoru a zeleně. Letos bude dokončena revitalizace Thomayerových sadů, náměstí kolem KD Krakov v Bohnicích a budou se budovat další podzemní kontejnerová stání. Pejskaři se mohou těšit na novou psí louku v Karlíně, cyklisté na rozšíření stezky na Rohanském ostrově a novou bezmotorovou komunikaci K Pazderkám-Lodžská. Revitalizován bude park Dlážděnka i okolí Čimického rybníka.

Radou schválený rozpočet je zveřejněn na webových stránkách městské části.

 


Kolínská vtipkuje: Začneme v deset. V deset dopoledne

17. května 2018 v 09:47

Jednání pražského zastupitelstva mělo začít dnes ráno v 9 hodin. Od včerejška se v médiích spekuluje, že by se mohla rozpadnout koalice ve složení ANO, ČSSD a Trojkoalice, protože by byly odvolány radní Trojkoalice Jana Plamínková a Petra Kolínská.

ODS Praha 5 míří na 21. pražský festival dračích lodí

11. května 2018 ve 21:37

Závody na otevřené prodloužené ozdobené kanoi s dračí hlavou o délce 12,5 metru získávají na stále větší popularitě. Letos se na nejstarší pražský festival dračích lodí ve Žlutých lázních, který startuje již zítra, chystá i tým ODS z Prahy 5, který si říká...

TOP 09 a STAN v Praze 3 podepíší volební memorandum v anglickém doubledeckeru

11. května 2018 v 18:25

K podpisu memoranda stran TOP 09 a STAN (TopSTAN) v Praze 3 o spolupráci pro podzimní komunální volby dojde v pravém anglickém doubledeckeru v pondělí 15. května mezi 16. a 17. hodinou před základní školou Duhová na náměstí Jiřího z Poděbrad.

Další články
Nahoru