dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Radní Prahy 8 Borhyová nebydlí v městské části, opozice chce její odstoupení
Alena Borhyová (vpravo) v rozhovoru s pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou. Foto: Facebook AB

Radní Prahy 8 Borhyová nebydlí v městské části, opozice chce její odstoupení

Opoziční ODS v Praze 8 požaduje odstoupení radní Aleny Borhyové (ANO). Nemá trvalé bydliště v Praze 8, ale v Dolních Chabrech, a porušuje tím zákon, řekl předseda zastupitelů ODS v Praze 8 Ondřej Gros. Borhyová kandidovala ve volbách v roce 2014 za hnutí ANO a v koalici ANO, ČSSD a SZ s podporou komunistů zastává funkci radní pro kulturu.

„Jsme přesvědčeni, že v souladu se zákonem své trvalé bydliště nemá, a pokud má v sobě trochu cti, odstoupí sama. Přijde mi hrozné, že je schopna takto porušit zákon," řekl Gros.

Podle serveru justice.cz je Borhyová jednatelkou společnosti Boš. V rejstříku má jako trvalé bydliště uvedeny Dolní Chabry, které jsou samostatným volebním obvodem a mají svou radnici. Praha 8 nad Dolními Chabry vykonává v podstatě roli obce s rozšířenou působností.

ODS již Borhyovou vyzvala k tomu, aby složila mandát zastupitelky. Na jednání zastupitelstva ji ale koaliční zastupitelé podpořili a odvolána nebyla. Borhyová slíbila opozici ohledně jejich dotazu na své trvalé bydliště písemnou odpověď.

Občanští demokraté se již pokusili v minulosti Borhyovou odvolat. Hlasování o jejím setrvání v radě chtěli vyvolat například loni v červnu. Borhyová se do pozornosti médií dostala rovněž krátce po volbách, kdy nechala zlikvidovat kompletní náklad radničního časopisu Osmička, v němž chyběl sloupek jejího spolustraníka a místostarosty Matěje Fichtnera, který jej nedodal včas. Časopis byl pak vydán znovu.

Po loňských komunálních volbách vznikla v Praze 8 menšinová koalice ANO, ČSSD a Strany zelených, která stojí na podpoře komunistů. Starostou je Roman Petrus (ČSSD). ODS a TOP 09, které vládly v Praze 8 minulé volební období, přešly do opozice.


Další články
Nahoru