dnes
Čtvrtek - mlha
17°C
zítra
Pátek - zatazeno
17°C
pozítří
Sobota - polojasno
24°C
Radní Prahy 6 Smutná navrhuje zákonné úpravy, které by mohly lépe chránit ruiny před liknavostí majitelů
Ruiny dvou vil v ulici Milady Horákové stojí pár desítek metrů od výjezdu z tunelového komplexu Blanka. Foto: JP

Radní Prahy 6 Smutná navrhuje zákonné úpravy, které by mohly lépe chránit ruiny před liknavostí majitelů

Kvůli současné legislativě i mezerám v zákonech nemají obce a města dostatečné páky na majitele, kteří nechávají své často historické nemovitosti chátrat. V metropoli se tento problém týká řady městských částí, Prahu 6 nevyjímaje, kde jsou například zchátralé vily v ulici Milady Horákové na Letné. Radní „šestky“ Eva Smutná navrhuje, aby chystaná novela stavebního zákona dala samosprávám možnost efektivněji působit na nezodpovědné majitele. Přichází s návrhem souboru podnětů k úpravě platných právních předpisů.

Důvody, pro které vlastníci objektů zanedbávají jejich údržbu, jsou různé. Od nedostatečné solventnosti, až po snahu dosáhnout demolice a postavit na místě novostavbu. V Praze je v soukromých rukách řada historicky cenných domů, které jsou ve velmi špatném stavu.

„Obecním úřadům chybí účinné právní prostředky, a proto jako jedinou cestu z této situace vidím co možná nejdříve prosadit efektivní zákonnou cestu k posílení právních prostředků, které umožní postihovat vlastníky nemovitostí, kteří zjevně zneužívají své vlastnické právo na újmu práv druhých, anebo vykonávají toto právo v rozporu se zákonem,“ uvedla radní Prahy 6 Eva Smutná (za TOP 09), která navrhla konkrétní úpravy stavebního zákona a občanského soudního zákona a zákona o obcích. Ty by podle ní vyvinuly na majitele objektů tlak, aby se o nemovitosti lépe starali.

V podnětu pro Legislativní radu vlády České republiky navrhla zvýšení sankcí, nebo například přidělení větších pravomocí stavebních úřadů při jednání s majiteli. Nastoluje ke zvážení také myšlenku, že by v extrémních případech mohli majitelé po vzoru Švýcarska nebo Německa o objekty, ze kterých se pod jejich „péčí“ staly ruiny, za určitých podmínek přijít. Chce, aby zákon umožnil obcím iniciovat ve veřejném zájmu soudní spory s majiteli budov a následně do nich vstupovat.

Na konci října poslala ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO) dopis se seznamem navrhovaných úprav. „Děkuji za podnět ke zvážení posílení procesního postavení obce v občanských soudních řízeních a uvádím, že tento podnět lze případně zvážit v rámci diskusí při probíhající přípravě rekodifikace civilního práva procesního,“ uvedla ministryně Benešová ve své odpovědi. S podněty do oblasti veřejného stavebního práva odkázala na Ministerstvo pro místní rozvoj. Tomu byl ostatně dopis určený Benešové dán na vědomí. Server Pražský patriot se ministerstva dotazoval na reakci, prozatím na ni čeká.

Radní Smutná se zároveň snaží sehnat pro své podněty širší podporu. Svaz měst a obcí ČR tuto iniciativu vítá. „Opatření, která by umožnila obcím a městům efektivněji řešit a sankcionovat nečinné, nekontaktní či neznáme(spolu)vlastníky neudržovaných, zničených nebo dlouhodobě opuštěných nemovitostí, by jistě byla pro naše obce a města přínosem,“ uvedla mluvčí svazu Alexandra Kocková.

Návrh teprve bude projednán v odborných komisích svazu. „Lze jej vnímat, jako otevření diskuse nad předloženým problémem, který řadu měst a obcí trápí. V rámci jakékoliv legislativní úpravy je nutné současně analyzovat její dopady tak, aby výsledná regulace skutečně přinesla očekávaný výsledek. Bez takové analýzy nelze vyhodnotit dopady, které by navrhovaná úprava mohla mít, a to zejména do rozpočtů obcí a měst, pokud by (spolu)vlastníci byli nečinní,“ dodala.

K novele zákona o obcích a novele stavebního zákona se vyjádřil v zákonných termínech připomínkového řízení magistrát. Podle jeho mluvčího Víta Hofmana by legislativa měla vycházet od exekutivy.

„Pokud ministerstvo uzná za vhodné, že bude zákon novelizovat, připraví návrh novely zákona a připomínkovací řízení. V těchto řízeních jsme se k novelám vyjádřili. Problematice se sami věnujeme, neustále vyhodnocujeme právní prostředí a diskutujeme i s tajemníky a starosty městských částí,“ uvedl.

Novely zákona řeší různá ministerstva. Zákon o obcích ministerstvo vnitra, soudní řád ministerstvo spravedlnosti a stavební řád ministerstvo pro místní rozvoj. Příslušná ministerstva se k dotazům týkajícím se příslušné problematiky zatím nevyjádřila.

Iniciativa radní Prahy 6 Evy Smutné se líbí poslankyni Markétě Pekarové Adamové, nové předsedkyni opoziční TOP 09. „Na tomto základě můžeme připravit a podat novelu stavebního zákona. Přednesu tento návrh na jednom z prvních předsednictev. Jde to přesně v duchu námi již předložené novely, která by měla řešit autovraky v ulicích, a do jisté míry je zde i obdobná argumentace,“ sdělila.

„Toto je první výkop, materiál k diskusi. Probíhá proces rekodifikace stavebního zákona, podle mých informací tam toto není dostatečně ošetřené, a to je špatně,“ dodala Eva Smutná. 


Odloženo: První Veřejné fórum Prahy 11

Včera ve 12:42

Radnice Prahy 11 první Veřejné fórum naplánovala a připravila na 8. října do Komunitního centra Matky Terezy. S ohledem na vývoj epidemiologické situace a vládní omezení pro vnitřní akce radnice konání akce odkládá.

Praha 5: Uzavření úřadu pro veřejnost z důvodu konání voleb

28. září 2020 ve 20:32

Úřad městské části Praha 5 bude v pátek 2. října z důvodu konání voleb do Senátu Parlamentu ČR pro veřejnost uzavřen.

Úřad městské části Praha 6 omezí provoz

28. září 2020 v 10:17

Z důvodu voleb do Senátu PČR bude v pátek 2. a 9. října omezen provoz budovy Úřadu městské části Praha 6, včetně detašovaných pracovišť.

Praha 13 upozorňuje na zákaz vstupu do údolí Motolského potoka

26. září 2020 v 11:21

Až do konce října je ve vybraných dnech od 19 do 7 hodin ráno následujícího dne uzavíráno údolí Motolského potoka z důvodu plánovaného odstřelu prasete divokého.

Praha 8 ušetří osm milionů na energiích, nakoupila je na komoditní burze

26. září 2020 v 08:26

Praha 8 a její příspěvkové organizace sníží v příštích dvou letech náklady na energie o 8 milionů korun. Plyn byl nakoupen v srpnu a elektřinu o měsíc později na Českomoravské komoditní burze Kladno za ceny, které jsou v průměru o 31 procent nižší než letošní. V rámci centrálního nákupu elektřiny...

Další články
Nahoru