Dnes Sobota - prehanky-dest 24°C
Zítra Neděle - skorojasno 29°C
Sobota 25. 6. 2022
Svátek má Ivan
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Radní Prahy 6 odmítají výstavbu v okolí areálu Džbán, proti je i opozice
Podzimní pohled na vodní nádrž Džbán. Foto: Daniel Baránek / Wikimedia Commons

Radní Prahy 6 odmítají výstavbu v okolí areálu Džbán, proti je i opozice

Radní Prahy 6 jsou proti výstavbě v okolí areálu Džbán. Usnesli se tak včera na svém zasedání, informoval ČTK mluvčí radnice Jiří Hannich. Bytové domy chce na pozemcích v Evropské ulici stavět firma Molepo, která je vlastníkem koupaliště Džbán. Pro výstavbu u Džbánu je potřebná změna územního plánu. Tou firma podmiňuje rekonstrukci areálu, který je podle jednatele firmy Jiřího Němce v havarijním stavu. Koupaliště má být proto pro letošní sezonu zavřené, oznámila firma Molepo už dříve na webu.

„Snaha společnosti Molepo není v souladu se zájmy Prahy 6 a jejích obyvatel. S nesmyslnými podmínkami nesouhlasíme a nebudeme se jim podvolovat," sdělil starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09).

Podle radních šesté městské části by mělo hlavní město mimo jiné ukončit projednávání změny územního plánu v okolí Džbánu a zkusit do svého vlastnictví získat pozemky v bezprostředním okolí nádrže.

Usnesení rady bylo schváleno jako doporučení zastupitelstvu Prahy 6. To by mělo o budoucnosti koupaliště jednat na svém zasedání 28. února. V případě, že metropole pozemky získá a dá je šesté městské části do správy, je Praha 6 podle svého místostarosty Jakuba Stárka (ODS) připravená ve spolupráci s hlavním městem areál koupaliště revitalizovat.

To, že společnost Molepo podmiňuje otevření areálu změnou územního plánu v lokalitě, označili v lednu za „nepřijatelné" opoziční Piráti, podobně se vyjádřili opoziční Zelení v Praze 6. Podle Pirátů Prahy 6 by měl magistrát s firmou jednat o odkupu dotčených pozemků za cenu danou znaleckým posudkem.

Podle jednatele firmy Molepo vyžaduje areál rekonstrukci a investice asi za 100 milionů korun. „Bez plánované výstavby nejsme schopni rekonstruovat areál přírodního koupaliště ani jeho okolí," uvedl na webu Němec.

Podle něj je cílem společnosti Molepo rekonstrukce okolí nádrže Džbán a výstavba bytových domů na pozemcích v Evropské ulici a podél budovy Cube v Praze 6.

Firma chtěla v lokalitě stavět už dříve. Plán ale tehdy narazil na odpor obyvatel Prahy 6 a vedení radnice. Veřejnost se proti výstavbě ozvala i nyní. Petici proti zástavbě pozemků v okolí nádrže Džbán zatím podepsalo asi 9000 lidí.

Ti žádají mimo jiné zachování charakteru místa jako rekreační a zároveň zelené oblasti a zpětné vykoupení koupaliště Džbán a okolních pozemků do veřejného vlastnictví.

Firma Molepo získala celý areál roku 2012 za zhruba 53 milionů korun a byla jediným účastníkem dražby majetku likvidovaného státního podniku Pražská kanalizace a vodní toky.

Území okolo nádrže je považováno za vstupní bránu do Šáreckého údolí. Podle nynější podoby územního plánu lokalita slouží výhradně odpočinku a rekreaci.


Autor: ČTK

Šestka rozšiřuje kapacity škol

Včera v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Zastupitelé Prahy 15 se sejdou na mimořádném zasedání

23. června 2022 v 07:11

Osmé mimořádné zasedání ZMČ Praha 15 se koná dne 24. června od 17 hodin v Kulturním centru Varta, Boloňská 310, Horní Měcholupy. Zasedání bude opět vysíláno on‑line.

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou na zasedání

22. června 2022 ve 20:24

Ve čtvrtek 23. června se bude v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9) konat 16. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14. Začátek je v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17.30 hodin.  

Další články
Nahoru