Dnes Neděle - zatazeno 7°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 5°C
Neděle 18. 4. 2021
Svátek má Valérie
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Radní Prahy 6 Kubíková chce po vládě, aby přehodnotila metodu testování žáků
Praha 6 uskutečnila na konci února pilotní testování žáků základních škol na onemocnění covid-19. Dobrovolně se zúčastnilo téměř 400 dětí. Foto: P6

Radní Prahy 6 Kubíková chce po vládě, aby přehodnotila metodu testování žáků

Radní Prahy 6 pro školství Marie Kubíková (ODS) otevřeným dopisem žádá vládu, aby pro plošné testování žáků na covid-19 přehodnotila plánované užití antigenních testů výtěrem z nosu. Opírá se přitom o závěry pilotního testování ve školách v Praze 6, podle nichž rodiče žáků před výtěrem z nosu preferují méně invazivní PCR testy ze vzorku získaného kloktáním. Radní též žádá, aby vláda umožnila pořádání adaptačních pobytů testovaných dětí, jež by napomohly opětovnému stmelení školních kolektivů.

„Podle našeho názoru testování nelze v případě dětí plošně nařídit ani vynutit, uvědomujeme si proto, že právě ochota dětí a rodičů k testování je naprosto zásadní. Proto na Vás apeluji, využijte závěry našeho pilotního projektu testování i závěry dotazníkového šetření mezi rodiči k dalšímu rozhodování při volbě druhu testů, které pro školy budete zajišťovat,“ píše Marie Kubíková v dopise, který adresuje premiérovi a členům vlády, v kopii pak i poslancům, senátorům a zástupcům dalších klíčových institucí. K dopisu je připojeno i odborné shrnutí pilotního testování žáků v Praze 6 od lékařů, kteří tento projekt zaštiťovali.   

Pilotního testování se v závěru února v Praze 6 účastnily první a druhé třídy tří základních škol a jedna třída mateřské školy. Projekt porovnával dvě metody testování – PCR test s odběrem vzorku kloktáním v domácím prostředí a antigenní test LEPU Medical z výtěru přední části nosu, jenž byl prováděn zdravotníky přímo ve školách. Obě tyto metody absolvovalo celkem 380 dětí, přítomnost viru pak byla odhalena jen u jednoho žáka.

Z následného dotazníkového šetření, v němž se od rodičů sešlo 191 vyplněných dotazníků, vyplynulo, že pro 39 procent dětí byl výtěr z nosu nepříjemný až bolestivý – a to i přes to, že zdravotníci při odběru postupovali přesně podle návodu výrobce. 

„Taková negativní odezva velké části dětí se nám jeví jako naprosto klíčová a výrazně snižuje ochotu rodičů a dětí k pravidelnému testování,“ upozorňuje radní Kubíková i za odborníky, kteří se na projektu podíleli. 

Pro antigenní testování ze střední části nosu se při zpětném dotazování vyslovilo pouze 18 procent rodičů. Oproti tomu testy PCR s odběrem vzorku kloktáním v domácím prostředí hodnotilo téměř 58 procent dotazovaných rodičů i dětí pozitivně. 

„Společně s odborníky vidíme velký smysl v aktuálně probíhajícím očkování učitelů a pracovníků ve školství, neboť jde o přímou a nejúčinnější ochranu proti infekci covid‐19. Zároveň chceme přispět k tomu, aby se školy zase plně a co nejdříve otevřely všem žákům – ovšem pouze za podmínky, že to bude maximálně bezpečné. Nástrojem, jak toho dosáhnout, je pravidelné testování žáků, které nám poskytne relevantní výsledky a všichni zúčastnění – rodiče, děti i učitelé – jej budou považovat za smysluplné,“ uvádí se dále v dopise.

Praha 6 by také ráda nabídla školám adaptační výjezdy. „Zejména u dětí druhého stupně základních škol vnímáme velké psychické problémy a nutnost opětovného stmelení kolektivů. Proto bychom rádi, co nejdříve to bude možné, nabídli našim dětem adaptační výjezdy mimo hlavní město. Věříme, že pokud jako zřizovatelé zajistíme PCR testování všech účastníků těchto pobytů, bude nám takový krok ze strany hygienické stanice i dotčených ministerstev umožněn,“ uzavírá radní Marie Kubíková.


Pilotní projekt PCR testování ze slin v mateřských školách Prahy 3

Včera v 11:33

Praha 3 spouští pilotní projekt PCR testování ze slin v několika vybraných mateřských školách zřízených městskou částí, v období od 1. 5. do 30. 6. Cílem je zajistit dětem Prahy 3 nejlepší možnou variantu testování a prokázat, že je realizovatelné. 

Praha 3 rozdává respirátory lidem v nouzi

16. dubna 2021 v 10:22

Respirátory pro lidi v nouzi jsou přichystány v Infocentru Prahy 3.

Farmářské trhy se otevírají za přísných opatření

16. dubna 2021 v 09:25

Na náplavce u Rašínova nábřeží bude v sobotu spuštěn provoz tržitě s farmářskými produkty. Vstup je však možný při dodržování všech vládních nařízení pouze pro nákup potravin, nikoliv pro procházení a konzumaci občerstvení.

Praha 2 pomůže seniorům 65+

14. dubna 2021 v 17:36

Senioři 65 let a více mohou kontaktovat radnici na bezplatné informační lince 800 604 604. Linka je v provozu každý všední den od 8 hod do 16 hodin.

Testovací centrum na covid-19 odbaví 180 lidí za hodinu bez rezervace a front

13. dubna 2021 v 09:00

Nové testovací centrum na covid-19 se otevřelo 28. března v Praze 11 ve zdravotnickém centru FYZIOklinika. Díky vlastní aplikaci pro rychlejší administraci sem může člověk přijít bez rezervace a po dvou minutách být hotov. Kapacity zdravotníků zvládají i nejvytíženější časy a firemní skupiny bez...

Praha 13 prominula podnikatelům poplatky z ubytování

13. dubna 2021 v 08:26

Vedení Prahy 13 svým aktuálním rozhodnutím prodloužilo dobu, ve které nemusí místní podnikatelé hradit poplatky z ubytování.

Praha 7 se zapojí do pilotního projektu PCR pooling testování

12. dubna 2021 v 16:55

Praha 7 ve spolupráci s hl. m. Prahou spouští v ZŠ Fr. Plamínkové pilotní testování metodou PCR poolingu. Systém průkazných a spolehlivých PCR testů nabízí možnost návratu všech dětí do škol při testování bezpečnou a šetrnou formou, cenově srovnatelnou se současnými antigenními...

Podnikatelé sídlící v prostorách hl. m. Prahy mohou žádat o slevu na nájemném

11. dubna 2021 v 08:38

Pražští podnikatelé sídlící v objektech hlavního města mohou nově podat až do konce května elektronickou „Žádost na slevu z nájemného v prostorách hl. m. Prahy“. 

Další články
Nahoru