Radní Prahy 5 pro investice Rattay: Soutěžení veřejné zakázky čistě na cenu není vždy správná volba
1. září 2019 07:21
Na MČ Praha 5 aktuálně probíhá osm staveb většího rozsahu, u pěti z nich se jedná právě o investice do školních zařízení. Každé žně musí být s koncem léta hotové, začátek září je i z pohledu fungování školních zařízení nekompromisní závěrečný termín.
Stavební práce je nutné plánovat nejlépe tak, aby otevření školy v novém školním roce nebylo ohroženo. A platí, že jen dobře a důsledně připraveny projekt se hladce realizuje. Ruku v ruce s přípravou projektu jde i kvalitní a zodpovědný zhotovitel stavby – čím lepší se vysoutěží, tím spíše se podaří dodržet termín realizace.
Aktuální školní stavby pod drobnohledem
Kompletní rekonstrukce sportovního areálu ZŠ Barrrandov II V Remízku – jedna školní akce MČ Praha 5, byla započata již v září roku 2017. Investice obnášela vypracování projektu a realizaci stavby ve výši 24 milionů korun.
Ukázalo se, že projektová dokumentace vykazuje závažnou chybu, což bylo navíc podpořeno na místě stavby, kde se v průběhu prací bohužel objevily i nové skutečnosti. Zmíněné nedostatky se odrazily ve změně nákladů stavby a v neposlední řadě vedly ke skluzu harmonogramu prací.
Konkrétně došlo k navýšení ceny o 7 milionů korun a realizace hřiště se protáhla z původně předpokládaných 18ti týdnů na dva roky. Hřiště se letos v srpnu podařilo zkolaudovat a předat k užívání.Hned tři rekonstrukce, konkrétně zateplení fasád mateřských školek Lohniského, Renoirova a Nad Palatou, jsou druhým příkladem „školní“ investiční akce. I v těchto případech až samotné staveniště rozkrylo značné nedostatky v projektových dokumentacích a scénář průběhu rekonstrukce by mohl směle kopírovat výše popsaný „příběh hřiště“.
U školek je však patrný odlišný přístup ze stran vysoutěžených zhotovitelů. Máme zde soutěž za stejných podmínek, totožný předmět díla, obdobnou výši plnění, stejný čas na realizaci, avšak zateplení u fasád provádějí dvě odlišné stavební firmy. Zatímco jeden ze zhotovitelů si už odváží lešení ze stavby a na zakázce se provádějí prakticky úklidové práce (MŠ Renoirova), druhá stavba je stále v plném proudu a z lešení se teprve kotví izolace na fasádu (MŠ Lohniského).
Na první pohled je zřejmé, že zde máme diametrálně odlišný přístup dvou firem. U jedné se to hemží řemeslníky, je patrné že s kapacitou nemá problém. Druhá je asi tak na polovičním počtu pracovníků a stavba je bez pevného řízení, prakticky v chaosu.

Letní rekonstrukce MŠ Lohniského
Soutěžení veřejné zakázky čistě na cenu, kdy zde máme významné kritérium času, nebyla dobrá volba. Soutěžící svou cenovou nabídku tlačí dolu s vidinou, že v soutěži uspěje a následně doufá, že se bude moci „zahojit“ při realizaci na vzniklých vícepracích. Ano, v soutěži skutečně uspějí, ale tyto firmy nejsou naprosto kapacitně připraveny uskutečnit vícero stavebních akcí najednou.
Soutěžící však splnil všechny náležitosti a kritéria soutěže a nemůže být vyloučen. Tuto skutečnost dokládá i fakt, že stavitel, který je v našem případě se stavbou ve skluzu, v rámci uskutečněných výběrových řízení vyhrál soutěž i na zakázku zateplení pláště třetí z mateřských školek MŠ Nad Palatou.
Cena zakázky je či není vše
Zákon o veřejných zakázkách nám doporučuje a jsou mezi odborníky i zastánci názoru, že stavby se mají výhradně soutěžit na výši ceny. Je to ale hospodárné, když takový zhotovitel není následně při nepříjemných zjištěních přímo na stavbě, není kapacitně zajištěn a nemůže tak časově exponovanou realizaci dodržet dle schváleného harmonogramu?
Musíme se více zamyslet nad fungováním výběrových řízení. Konkrétně nad nastavením zadávací dokumentace a definovat kvalifikační kritéria účastníků přísněji, aby je splňovaly společnosti s dostatečnou referencí a zkušeností. A při hodnocení aplikovat i kritérium času.
Zhotovitel by mohl získat body i za kratší čas realizace, byť to může být pro městskou část o něco dražší. O čas v případě letního provozu školních budov jde.
Výhled dalších školních realizací
Po zbytek letošního roku a na rok 2020 Praha 5 plánuje dokončit výstavbu zcela nového pavilónu ZŠ waldorfská, zahájíme kompletní opravu budovy bývalého Rakouského gymnázia u ZŠ Drtinova, výměnu oken a zateplení fasády ZŠ Nepomucká v Košířích, vestavbu podkroví ZŠ Kořenského, nástavby MŠ Beníškova v ulici Naskové a MŠ Pod Lipkami, kde vzniknou nové třídy pro předškoláky.
A v neposlední řadě se blíží i náročná rekonstrukce školní kuchyně V Remízku, která bude logisticky náročná na zajištění náhradních obědů. Kuchyně, která je již delší čas za svým zenitem, totiž „vydává“ přes 1000 obědů denně.
Autorem komentáře je Ing. Štěpán Rattay (Piráti), radní Prahy 5 pro oblast investic, správy majetku, obchodních aktivit a zahraničních vztahů