dnes
Neděle - polojasno
24°C
zítra
Pondělí - prehanky-dest
23°C
pozítří
Úterý - zatazeno
21°C
Radní Prahy 3 Jaroslava Suková: Projekt Zdravé děti na Trojce má motivovat školáky k lepšímu životnímu stylu
Radní Prahy 3 Jaroslava Suková. Foto: archiv

Radní Prahy 3 Jaroslava Suková: Projekt Zdravé děti na Trojce má motivovat školáky k lepšímu životnímu stylu

Vzniknou výhledově další místa, kde by mohla mládež v Praze 3 trávit volný čas? V čem spočívá projekt Zdravé děti na Trojce, který vedení Prahy 3 schválilo letos v září? S jakými největšími investicemi do školství počítá městská část na příští rok? Na tyto a další otázky odpovídala serveru Pražský patriot radní Prahy 3 Jaroslava Suková (TOP 09), mezi jejíž kompetence patří školství a volný čas dětí i mládeže, spolková činnost, neziskové organizace a dotace.  
sukova-jaroslava

Mgr. Jaroslava Suková

S jakými největšími investicemi do školství počítá Praha 3 na rok 2018?
Pro investice do škol je vyčleněno 100 milionů korun. Na jaře se začne stavět nová čtyřtřídní školka v Bukové ulici za téměř 35 milionů korun, do provozu bude uvedena nová mateřská školka Na Třebešíně, které už chybí jen vnitřní vybavení. Další investice budou směřovat do rekonstrukcí střech, oken, zajištění bezbariérových přístupů a dalších oprav budov našich základních a mateřských škol.

Jak podporuje radnice Prahy 3 spolkovou činnost a neziskové organizace na území městské části?
Pro dotační podporu oblasti volného času dětí a mládeže, sportu, životního prostředí, sociálních záležitostí a kultury je pro rok 2018 vyčleněno z rozpočtu Prahy 3 téměř 16,5 milionu korun. Při zpracování dotačních žádostí poskytujeme metodickou podporu žadatelům a pravidelně aktualizujeme katalog nabídky neziskových organizací. Připravuje se projekt vybudování nového informačního centra na dolním Žižkově, jehož součástí bude i prostor pro spolkovou činnost.

Vzniknou výhledově další místa, kde by mohla mládež na trojce trávit volný čas?
Sportovní a rekreační areál na Pražačce čeká komplexní rekonstrukce plaveckého bazénu, modernizace se dočká i učebna v krásném areálu dopravního hřiště, které navazuje na park Židovské pece. Připravuje se projekt na celkovou rekonstrukci sportovního areálu na Pražačce tak, aby jeho využití bylo víceúčelovější. Průběžně dochází k opravám desítek dětských hřišť, které jsou rozmístěny po celé Praze 3.

Vedení Prahy 3 v září schválilo projekt Zdravé děti na Trojce. Jaké aktivity pro děti zahrnuje?
Zdravé děti na Trojce je projektem, který se průběžně naplňuje. Městská část tímto projektem nabízí školám možnost zapojit se do projektů zdravého stravování ve školách, zubní prevence, zdravého životního stylu, podpory pohybových aktivit, do bezpečnostních projektů, ale i do různých soutěží, které rozvíjejí kreativitu dětí. 
 

solna-jeskyne

Solná jeskyně

Jaké novinky v projektu se na příští rok chystají?
Po zkušebním provozu budou moci děti ze škol Prahy 3 od ledna navštěvovat solnou jeskyni, kterou městská část vybudovala v prostorách ZŠ Jiřího z Poděbrad a také finskou saunu, která se nachází v ZŠ a MŠ Jarov. Věřím tomu, že pokud děti se seznámí s těmito aktivitami, budou takto motivovány ke zdravému životnímu stylu. Pro zajištění informovanosti rodičů o možnostech projektu Zdravé děti na trojce vydáme mapu těchto aktivit.

Měl by také probíhat monitoring obsahu oxidu uhličitého ve třídách. Co si od toho Praha 3 slibuje?
Na podzim jsme instalovali do škol zařízení na zjišťování obsahu oxidu uhličitého ve třídách, příští rok vyhodnotíme tento monitoring a v případě nutnosti zajistíme opatření k nápravě. Pro každodenní provoz škol je však důležité držet se rady našich babiček a provádět nárazové větrání o přestávkách.

Jaké jsou Vaše priority ve funkci radní do konce volebního období?
Moje priorita pro celé volební období je stejná, a to mít dostatek míst v mateřských školách a to se mi podařilo. V roce 2014 byla kapacita školek 1921 míst a na konci roku 2018 bude 2313 míst, to znamená nárůst o téměř 400 míst.
Návrh Metropolitního plánu je připraven k prvnímu kolu veřejného projednání

19. dubna 2018 ve 14:12

Od pondělí se veřejnost může seznámit s oficiální verzí návrhu Metropolitního plánu, nového územního plánu pro Prahu. Lidé si nyní plán mohou čtvrt roku prohlížet a připravit se na připomínkování. Připomínky k návrhu bude možné zasílat po dobu 30 dnů od...

Hlavní město přispěje k lepšímu vybavení Dětské kliniky Thomayerovy nemocnice

19. dubna 2018 v 08:49

Městská rada na úterním jednání souhlasila s poskytnutím dotace ve výši 4 920 tis. korun pražské Thomayerově nemocnici, která finanční prostředky použije na pořízení nového přístroje a vybavení pro Dětskou kliniku. Dotaci musí ještě schválit zastupitelstvo.

Kolínská, Mirovský, nebo Štěpánek? Lídra pro Prahu vyberou Zelení ve čtvrtek

18. dubna 2018 ve 14:22

Lídra pro volby do pražského zastupitelstva vyberou pražští Zelení ve čtvrtek na krajské konferenci. Kandidaturu oznámili tři pražští zastupitelé, Petra Kolínská, Ondřej Mirovský a Petr Štěpánek, který o tom informoval ČTK.

Na granty pro oblast životního prostředí o 25 milionů více než loni

18. dubna 2018 v 09:21

Městská rada včera projednala návrhy na udělení grantů na projekty ke zlepšení stavu životního prostředí hl. m. Prahy pro letošní rok. Jedná se celkem o 171 projektů od 103 žadatelů s celkovou částkou ve výši 45,59 mil. korun. V loňském roce bylo v grantovém řízení pro oblast životního prostředí...

Další články
Nahoru