Dnes Středa - prehanky-dest 21°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 23°C
Středa 7. 6. 2023
Svátek má Iveta, Slavoj
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Politika

Radní Prahy 1 souhlasili s pronájmem části školního pozemku pro potřeby rekonstrukce bývalého hotelu InterContinental

Radní Prahy 1 schválili na svém úterním zasedání pronájem a záměr pronájmu části pozemku školního hřiště Základní školy nám. Curieových, a to z důvodu demoličních prací na budově sousedící s pozemkem a následné dostavby nové budovy. Informoval o tom mluvčí městské části Petr Bidlo.

V rámci 1. etapy, která by měla začít v nejbližších dnech, mají probíhat převážně demoliční práce části původní stavby přilehlé jednou stranou ke školnímu hřišti. S ohledem na bezpečnost žáků a zaměstnanců školy nebude možné po celou dobu této etapy hřiště využívat. Ukončení demoličních prací společnost Metrostav oznámí jak škole, tak dotčeným pracovníkům úřadu městské části. Předpokládaný termín ukončení je na konci letošního června.

„V rámci 2. etapy, jež má probíhat od začátku letošních prázdnin do 30. září 2024, má být realizována nová dostavba částečně demolované budovy. Menší část hřiště, kterou má mít stavebník po dobu této etapy k dispozici, bude ohraničena plným plotem do výšky dvou metrů tak, aby bylo možné velkou část hřiště využívat v rámci výuky i k dalším aktivitám s co nejmenším omezením, a to při zachování stoprocentní bezpečnosti pro žáky a zaměstnance školy. Prostorové lešení bude opatřeno hustou síťovinou,“ popsal Bidlo.

„Schválili jsme pronájem uvedeného pozemku na 29 dní. Během nich bude vyhlášen a vyhodnocen záměr návazného pronájmu stejného pozemku. Je to zároveň dostatek času na finální dojednání kompenzací pro školu ze strany investora i detailní specifikaci následné výstavby a jejích dopadů na činnost školy. V komplikované situaci se tak snažíme pro školu a její děti získat maximum dobrého,“ vysvětlila starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09).

Investorem stavby je společnost WIC Prague. „V rámci stavební činnosti byla již po dohodě s ředitelkou školy realizována například oprava kanalizace a vybudování nového povrchu před budovou základní školy v ceně zhruba 3 miliony korun, plánována je také lávka pro pěší školáky a rodiče v hodnotě zhruba 9 milionů korun. Praha 1 rovněž od investora bezúplatně získá pozemek o velikosti zhruba 34 metrů čtverečních, který je už nyní součástí hřiště a jeho cena je více než 1,5 milionu korun,“ popsal Bidlo.  

Nájemné za pronájem pozemku hřiště bude jen za uvedených 29 dnů činit více než 250 tisíc korun. Investor také uhradí rozdíl mezi cenou opravy povrchu hřiště, kalkulovanou v roce 2022, a cenou, jež bude skutečně uhrazena v době realizace po ukončení pronájmu.

Demoliční a stavební práce způsobí základní škole řadu složitostí, se kterými se bude muset vedení školy vypořádat. „Už třetí školní rok máme například omezené větrání, nemluvě o hluku, a tak budeme rádi, když stavba skončí v co nejkratší době, aby nám už nenarušila školní rok 2024/2025,“ zdůraznila ředitelka školy Tereza Martínková a pokračovala: „Pro mě je na prvním místě bezpečnost žáků. Hřiště využíváme k výuce tělesné výchovy, ale i k dalším aktivitám žáků školy. Z důvodu stavebních prací se více zaměříme na mimoškolní programy, které však vyžadují posílení pedagogického dozoru. Výuku tělesné výchovy, ale i tradiční školní akce jako Dvorní slavnosti, Loučení 9. ročníků nebo různé sešlosti žáků budeme po nezbytně nutnou dobu realizovat ve sportovním areálu Na Františku. Jsem ráda, že současný správce areálu je v tomto ohledu velice vstřícný. Navíc bych žáky nerada připravila o tradiční neformální setkávání.“ „Prolézačky byly odstraněny na mou žádost, protože byly ve špatném technickém stavu,“ dodala.

„Se stavebníkem i investorem vedeme intenzivní jednání o kompenzacích za omezení využitelnosti školního hřiště. Společně s paní ředitelkou, zástupci odboru školství a majetkového odboru se snažíme formulovat a vyjednat co nejvýhodnější podmínky jak pro školu, tak pro městskou část Praha 1. Plně si uvědomujeme vážnost situace a uděláme maximum pro obhajobu zájmů žáků školy, jejich rodičů a občanů žijících v sousedství výstavby,“ prohlásil 1. místostarosta Prahy 1 pro oblast školství David Bodeček (Piráti).


Autor: TZ, red

Zastupitelé Prahy 9 udělali konečný účet za loňským hospodařením městské části

Dnes ve 12:08

Zastupitelé Prahy 9 na úterním jednání schválili komplexní rozbor hospodaření městské části za loňský rok a rozpočtová opatření letošního roku. Loni byly příjmy městské části 1044 milionů korun a výdaje 1070 milion. Rozdíl 26 milionů byl pokryt  úsporami...

Zastupitelé Prahy 14 budou jednat 13. června

Dnes v 08:23

IV. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 14 se uskuteční v úterý 13. června od 15 hodin v Galerii 14 (NÁM. PLK. VLČKA 686) na Černém Mostě.

Zklidňování dopravy na obou březích Vltavy? Zastupitelé Prahy 1 schválili memorandum

17. května 2023 ve 21:02

Na návrh radního pro dopravu Prahy 1 Vojtěcha Ryvoly (ANO) projednali zastupitelé Prahy 1 Memorandum o zklidnění dopravy na obou březích Vltavy.

Praha 18 zve na zasedání Kontrolního výboru ZMČ

16. května 2023 v 11:58

Zasedání Kontrolního výboru ZMČ Prahy 18 se koná ve středu 17. května od 18 hodin.

Zasedne Výbor pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18

15. května 2023 v 11:37

Zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18 se uskuteční v úterý 16. května v 17 hodin.

Zasedání výboru pro otevřenou radnici Prahy 18

11. května 2023 v 07:48

Výbor pro otevřenou radnici zasedá v pondělí 15. května v 17:30 v obřadní síni ÚMČ Praha 18, Bechyňská 639.

V Letňanech zasedne Výbor pro školství vzdělávání a sport

10. května 2023 v 07:00

V budově ZŠ generála Františka Fajtla se 15. května v 17 hodin koná zasedání Výboru pro školství vzdělávání a sport.

Další články
Nahoru