Dnes Úterý - obcasny-dest 18°C
Zítra Středa - obcasny-dest 20°C
Úterý 6. 6. 2023
Svátek má Norbert
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Radní Prahy 1 chce, aby mohly do pěších zón vjet na výjimku jen elektromobily
Kontrola řidičů na Václavském náměstí. Foto: P1

Radní Prahy 1 chce, aby mohly do pěších zón vjet na výjimku jen elektromobily

Radní Prahy 1 pro dopravu Vojtěch Ryvola (ANO) chce prosadit, aby od roku 2025 mohly mimo ranní hodiny do pěších zón v centru metropole vjet na výjimku jen elektromobily. Novinářům to řekl ve středu při kontrole neoprávněných vjezdů aut do dolní části Václavského náměstí. Plánuje také revizi výjimek pro vjezd do pěších zón.

V centru metropole se nachází několik pěších zón. Kromě spodní části Václavského náměstí například na Staroměstském náměstí a náměstí Republiky, v Nerudově ulici nebo v okolí Pražského hradu. Vjezd pro zásobování je na ně povolen zpravidla do 10 hodin, v případě Václavského náměstí do 9 hodin. Později už tam vozidla vjedou pouze na zvláštní výjimku.

Ryvola plánuje do konce května radě Prahy 1 předložit návrh, aby byl vjezd na výjimky od roku 2025 povolen pouze vozidlům s elektrickým pohonem. „Myslím si, že do roku 2025 je dostatečně dlouhá doba, aby se dopravci vybavili elektromobily," uvedl.

Dodal, že výjimek pro vjezd mimo standardní dobu nyní radnice eviduje více než 800 a plán je takový, že je městská část po jedné vyhodnotí a určí, zda jsou skutečně nutné, nebo ne.

Ryvola se chce podle svých slov zasadit také o zlepšení parkování, radnice podle dřívějších informací plánuje například navrhnout magistrátu, aby modré zóny v první městské části byly vyhrazeny pouze pro místní obyvatele.

Dodal, že chce řešit také problematiku sdílených elektrických koloběžek, jejichž uživatelé nebezpečnou jízdou často ohrožují chodce a zanechávají je na místech, kde překážejí. Magistrát také jedná s radnicí o možnosti omezení tranzitní dopravy na Smetanově nábřeží a Malé Straně.


Autor: ČTK

Nový přístřešek na zastávce Lipnická

31. května 2023 v 16:54

Zastávka MHD Lipnická na začátku června získá přístřešek. Vzhledem k okolní rodinné zástavbě není v blízkosti jediné místo, kde se schovat před deštěm.

Řidiči by měli zbystřit, v Letňanech se chystá blokové čištění ulic

31. května 2023 v 00:23

Od 9. do 16. června, pouze v pracovní dny, bude v Letňanech probíhat úklid komunikací – blokové čištění. Čisticí technika vyjede do ulic v pracovních dnech vždy od 8 do 15 hodin.

Na Rock for People vlakem a se slevou

29. května 2023 v 11:33

Od 8. do 11. června se bude v Hradci Králové konat hudební festival Rock for People. Návštěvníci, kteří se na něj vypraví vlakem Českých drah, mohou využít cenově zvýhodněné nabídky Vlak+ Rock for People.

Dopravní vycházka v Praze 6: Elektrifikace linky 131

26. května 2023 v 11:59

Radní pro dopravu Prahy 6 Ondřej Matěj Hrubeš zve v pondělí 29. května na dopravní vycházku na téma elektrifikace linky 131.

Praha 11: Linku 213 se povedlo zachránit, změn v dopravě bude od soboty hodně

25. května 2023 ve 20:05

Od soboty 27. května dojde v souvislosti s prodloužením tramvajové tratě z Modřan na Libuš k několika změnám v dopravě v rámci Jižního Města. Například nová linka 126 nabídne od poslední květnové soboty obyvatelům Jižního Města časté spojení s Křeslicemi a nádražím v Uhříněvsi. Nahradí například...

Další články
Nahoru