Dnes Úterý - zatazeno 20°C
Zítra Středa - obcasny-dest 22°C
Úterý 21. 7. 2026
Svátek má Vítězslav
Zpravodajství
Co se v metropoli děje aneb Buďte v Praze v obraze
Pražský patriot na Seznamu
Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Pražský patriot
Radní opět odmítli Hřibův návrh na vystoupení DPP z podniku Nové Holešovice
Pohled z ptačí perspektivy na stanici metra Nádraží Holešovice. Foto: Martin2035 / Wikimedia Commons - CC BY 4.0

Radní opět odmítli Hřibův návrh na vystoupení DPP z podniku Nové Holešovice

Náměstek pražského primátora Zdeněk Hřib (Piráti) ani napodruhé na radě hlavního města neprosadil vystoupení ze společného podniku Nové Holešovice, který založil dopravní podnik (DPP) s firmami Karlín Group a CPI Property Group k rozvoji stanice metra Nádraží Holešovice a okolí. Hřib to řekl ve středu po mimořádném jednání radních. Předseda klubu zastupitelů Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) Tomáš Portlík (ODS) uvedl, že město by se mělo s developery snažit dojednat kompromis a vyhnout se zablokování území soudními spory.

Společný podnik založil DPP po delších jednáních v roce 2021 s firmou Karlín Group, později se do něj zapojila i CPI Property Group, která rovněž v oblasti vlastní pozemky. Dozorčí rada DPP letos v lednu schválila prodej městských pozemků společnému podniku za nejméně 173 milionů korun.

Pro prodej hlasoval i předseda dozorčí rady Hřib, následně však změnil názor a nyní na radě města, která musí prodej pozemků v pozici valné hromady DPP finálně schválit, prosazuje, aby město z podniku vystoupilo. Jako důvod sdělil podezření na propojení některých lidí kolem podniku s kauzou Dozimetr, o kterém napsal server Lidovky.cz.

Náměstek se pokoušel na radě takzvaný exit odhlasovat už v dubnu, ale nepřesvědčil svoje koaliční partnery ze Spolu a STAN a pro hlasovali jen čtyři pirátští radní. Stejně dopadl i dnes.

„Koaliční partneři ze STAN a Spolu nepodpořili tento návrh s jedinou výjimkou, kterou byl Jiří Pospíšil (TOP 09)," řekl Hřib. Dodal, že kromě podezření na korupci podle něj společný podnik „působí pouze jako spekulace na změnu územního plánu" a že město by mělo k rozvoji okolí stanice metra přistoupit jinak a zapojit i Správu železnic a České dráhy, které tam také vlastní pozemky.

Portlík před novináři s Hřibem polemizoval, oba řečníci se střídali s argumenty a oponovali si. Šéf klubu Spolu uvedl, že s ohledem na to, že smlouvy již byly uzavřeny, nyní hrozí, že se rozvoj celého území na roky soudními spory zablokuje.

„Myslím si, že je potřeba, abychom se pokusili o maximální dohodu," řekl. Dodal, že partnerské firmy v podniku jsou připraveny opět prodloužit lhůty a dále s městem jednat. Radní dnes podle obou politiků schválili, že zastupitelé na svém čtvrtečním jednání projednají audit ke společnému podniku, který si nechal magistrát zpracovat.

Hřib také řekl, že podle jeho informací byla dnes poslední možnost vystoupení schválit bez toho, aby Praze hrozily právní důsledky. Že by to město mohlo učinit nicméně od počátku odmítají developerské firmy, které spolu s DPP podnik založily a které již na něj kvůli nečinnosti vedení magistrátu podaly žalobu.

Požadují, aby DPP dostál smluvním závazkům a prodal společnému podniku pozemky. Případnou škodu, pokud to neudělá, vyčíslily na 1,3 miliardy korun. Dnes firmy v prohlášení uvedly, že považují za zbytečné, aby se rada vystoupením ze společného podniku vůbec zabývala, protože dřívější oznámení o exitu považují od počátku za neplatné.


Autor: ČTK

Strana GEN míří do komunálních voleb, v Praze staví kandidátky v několika městských částech

6. července 2026 ve 20:21

Politická strana GEN oficiálně vstupuje do komunálních voleb 2026. Potvrzuje kandidaturu ve čtyřech pražských městských částech: Praze 1, Praze 3, Praze 6 a Praze 11 a současně připravuje samostatnou kandidátku do Zastupitelstva hlavního města Prahy.  

Nezávislí z Jedničky odevzdali kandidátní listinu pro volby v Praze 1

5. července 2026 v 18:33

Nové občanské uskupení Nezávislí z Jedničky ve čtvrtek odevzdalo kandidátní listinu pro říjnové komunální volby. Informoval o tom místostarosta Prahy 1 David Bodeček (dříve Piráti), dvojka kandidátky. Podle něj jde o první kandidátní listinu podanou v Praze 1. Lídryní kandidátky je místostarostka...

Další články
Nahoru