Dnes Středa - polojasno 28°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 25°C
Středa 19. 6. 2024
Svátek má Leoš
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Radní opět odmítli Hřibův návrh na vystoupení DPP z podniku Nové Holešovice
Pohled z ptačí perspektivy na stanici metra Nádraží Holešovice. Foto: Martin2035 / Wikimedia Commons - CC BY 4.0

Radní opět odmítli Hřibův návrh na vystoupení DPP z podniku Nové Holešovice

Náměstek pražského primátora Zdeněk Hřib (Piráti) ani napodruhé na radě hlavního města neprosadil vystoupení ze společného podniku Nové Holešovice, který založil dopravní podnik (DPP) s firmami Karlín Group a CPI Property Group k rozvoji stanice metra Nádraží Holešovice a okolí. Hřib to řekl ve středu po mimořádném jednání radních. Předseda klubu zastupitelů Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) Tomáš Portlík (ODS) uvedl, že město by se mělo s developery snažit dojednat kompromis a vyhnout se zablokování území soudními spory.

Společný podnik založil DPP po delších jednáních v roce 2021 s firmou Karlín Group, později se do něj zapojila i CPI Property Group, která rovněž v oblasti vlastní pozemky. Dozorčí rada DPP letos v lednu schválila prodej městských pozemků společnému podniku za nejméně 173 milionů korun.

Pro prodej hlasoval i předseda dozorčí rady Hřib, následně však změnil názor a nyní na radě města, která musí prodej pozemků v pozici valné hromady DPP finálně schválit, prosazuje, aby město z podniku vystoupilo. Jako důvod sdělil podezření na propojení některých lidí kolem podniku s kauzou Dozimetr, o kterém napsal server Lidovky.cz.

Náměstek se pokoušel na radě takzvaný exit odhlasovat už v dubnu, ale nepřesvědčil svoje koaliční partnery ze Spolu a STAN a pro hlasovali jen čtyři pirátští radní. Stejně dopadl i dnes.

„Koaliční partneři ze STAN a Spolu nepodpořili tento návrh s jedinou výjimkou, kterou byl Jiří Pospíšil (TOP 09)," řekl Hřib. Dodal, že kromě podezření na korupci podle něj společný podnik „působí pouze jako spekulace na změnu územního plánu" a že město by mělo k rozvoji okolí stanice metra přistoupit jinak a zapojit i Správu železnic a České dráhy, které tam také vlastní pozemky.

Portlík před novináři s Hřibem polemizoval, oba řečníci se střídali s argumenty a oponovali si. Šéf klubu Spolu uvedl, že s ohledem na to, že smlouvy již byly uzavřeny, nyní hrozí, že se rozvoj celého území na roky soudními spory zablokuje.

„Myslím si, že je potřeba, abychom se pokusili o maximální dohodu," řekl. Dodal, že partnerské firmy v podniku jsou připraveny opět prodloužit lhůty a dále s městem jednat. Radní dnes podle obou politiků schválili, že zastupitelé na svém čtvrtečním jednání projednají audit ke společnému podniku, který si nechal magistrát zpracovat.

Hřib také řekl, že podle jeho informací byla dnes poslední možnost vystoupení schválit bez toho, aby Praze hrozily právní důsledky. Že by to město mohlo učinit nicméně od počátku odmítají developerské firmy, které spolu s DPP podnik založily a které již na něj kvůli nečinnosti vedení magistrátu podaly žalobu.

Požadují, aby DPP dostál smluvním závazkům a prodal společnému podniku pozemky. Případnou škodu, pokud to neudělá, vyčíslily na 1,3 miliardy korun. Dnes firmy v prohlášení uvedly, že považují za zbytečné, aby se rada vystoupením ze společného podniku vůbec zabývala, protože dřívější oznámení o exitu považují od počátku za neplatné.


Autor: ČTK

Praha 11 má kromě nového starosty i nové radní

13. června 2024 ve 22:27

Zastupitelé Prahy 11 ve čtvrtek zvolili nejen nového starostu, kterým se stal Martin Sedeke z ODS, ale i nové členy do rady.

Vedení Prahy 4 nepodpořilo projekt Rezidence Herálecká

12. června 2024 ve 22:43

Praha 4 neuzavře smlouvu o spolupráci se společností Rezidence Herálecká, a neposkytne tak investorovi nezbytnou součinnost ze strany městské části při povolení a realizaci novostavby bytového domu na rohu ulic Pacovská a Herálecká I. Rada městské části Praha 4 na svém aktuálním jednání předložený...

Výsledky eurovoleb oznámí statistici až hodinu před nedělní půlnocí

8. června 2024 ve 22:03

Hlasy voličů v evropských volbách v Česku sečetli volební komisaři ve všech okrscích, vyplývá se sobotního večerního sdělení Českého statistického úřadu (ČSÚ) na sociální síti X.

Starosta Martin Valovič zve sousedy z Prahy 10 na pivo do Waldesky

4. června 2024 ve 13:01

Akce Na pivo starostou se bude konat v úterý 11. června od 18 hodin ve vršovické restauraci Waldeska. „Přijďte si užít příjemný večer, poznat své sousedy a přispět k dalšímu rozvoji naší komunity. K dispozici bude drobné občerstvení, dobře vychlazené pivo i nealkoholické nápoje,“ zve k setkání...

Zastupitelstvo Prahy 9 se sejde na šestém zasedání

30. května 2024 v 17:26

V úterý 4. června se bude od 14 hodin konat v zasedací místnosti v nové budově radnice v Sokolovské ulici 6. zasedání Zastupitelstva MČ Praha.

Městské části budou moci ovlivňovat technické řešení trasy vysokorychlostní železnice

29. května 2024 v 18:52

Na jednání pražského zastupitelstva byly minulý týden ve čtvrtek projednávány i body důležité pro Prahu 15. Městská část o tom informovala na sociálních sítích.

Další články
Nahoru