dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - oblacno
4°C
Pražská politika

Radní odvolali ředitele IPR Petra Hlaváčka. Nelíbí se jim průtahy s Metropolitním plánem

Pražští radní dnes odvolali ředitele Institutu plánování a rozvoje (IPR) Petra Hlaváčka. Dočasným vedením IPR pověřili jeho zástupce Ondřeje Boháče. Důvodem odvolání bylo podle náměstkyně primátorky Petry Kolínské (SZ/Trojkoalice) zpoždění přípravy Metropolitního plánu.

Opoziční TOP 09 označila krok za šikanózní a destruktivní. Na Hlaváčkovu stranu se postavila většina zaměstnanců IPR a vznikla petice proti odvolání.

„Jako předseda Gremiální rady považuji tento krok na velmi nešťastný. Petr Hlaváček byl zárukou transparentnosti, profesionality a poctivé snahy o dialog. Vybrán byl v otevřeném výběrovém řízení. Nerozumím, proč se Praha zbavuje tak kompetentních a důvěryhodných odborníků a ohrožuje fungování tak progresivní instituce, jako je IPR Praha. Pro rozvoj hlavního města to vnímám jako velmi špatný signál,“ uvedl architekt Martin Rajniš, předseda Gremiální rady IPR Praha.

„Myslím si, že odvolávání a dosazování lidí na různé posty není cestou nalezení konstruktivního řešení. Petr Hlaváček na postu ředitele IPRu  dokázal vést kostruktivní dialog s politiky,  architekty, developery i aktivisty. Profesionálně a nestranně pracoval pro to, aby stavební rozvoj v Praze získal jasná a srozumitelná pravidla. Tato srozumitelná pravidla v našem městě životně nutně potřebujeme. Problémy nelze již dále odkládat rozbíjením institucí ani odvoláváním ředitelů. Je potřeba, abychom se všichni v tomto městě dokázali vzájemně domlouvat na nesčetných úkolech. Je pro mne velkou otázkou, co odvolání Petra Hlaváčka má za cíl vyřešit,“ sdělil architekt Jakub Cigler, který s městem dlouhodobě spolupracuje a realizoval řadu zakázek. Je například spoluautorem návrhu na revitalizaci Václavského náměstí.

Podle náměstkyně Kolínské došlo k odvolání Hlaváčka poté, co opakovaně odmítl vyměnit vedoucího týmu připravující nový územní plán.  „Architekt Roman Koucký přitom dlouhodobě negoval řadu doporučení, na kterých se shodli pořizovatel, městské části a nakonec i odborná recenzní skupina zřízená Radou a které se týkaly například ochrany občanské vybavenosti v území, zelených ploch či předvídatelnosti při rozhodování o zástavbě velkých transformačních ploch. Další problém, který byl bagatelizován a za který je odpovědný primárně pan Koucký, bylo zpoždění v přípravě plánu,“ sdělila.

Rada přitom nemá možnost odvolat zaměstnance IPR přímo, to může udělat jen a pouze ředitel. Na uvolněné místo bude do konce října vypsáno otevřené výběrové řízení, do jmenování nového ředitele vede Institut Ondřej Boháč, dosavadní zástupce ředitele.


Další články
Nahoru