dnes
Pátek - jasno
14°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C
Prostitutky budou muset mít povolení a chodit k lékaři, navrhují pražští radní
Nabídkou erotiky je proslulá ulice Ve Smečkách, která spojuje Václavské náměstí a Žitnou ulici. Ilustrační foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Prostitutky budou muset mít povolení a chodit k lékaři, navrhují pražští radní

Pražští radní odsouhlasili návrh zákona o regulaci prostituce. Ta by se měla stát řádným podnikáním. Případná platnost normy je však ještě daleko. Nejdříve by jí muselo schválit pražské zastupitelstvo a potom i parlament. A ten byl v minulosti proti. Praha se totiž před pár lety už regulaci snažila a poslanci se její návrhem zákona ani nezabývali.

„Jde nám o regulaci nejstaršího řemesla a eliminaci negativních jevů, které jej provázejí. Navrhujeme zavedení oprávnění pro osoby provozující prostituci a povinnost pravidelných lékařských prohlídek,“ uvedl radní Lukáš Manhart (TOP 09) k aktuálnímu návrhu zákona upravující regulaci prostituce a podmínky jejího provozování.

Návrh zákona zakazuje provozování prostituce na veřejných prostranstvích a upravuje podmínky provozování prostituce včetně míst, kde lze prostituci provozovat. O povolení k činnosti by musely žádat nejen prostitutky, ale souhlas s činností by musely mít i veřejné domy.

Anketa

Jste pro regulaci prostituce zákonem?

66.7%
(66.7%)
33.3%
(33.3%)
Kdo by provozoval prostituci bez povolení, mohl by podle zákona dostat pokutu od 15 tisíc do dvou milionů korun.

Součástí zákona je úprava kontroly a dohledu nad dodržováním povinností stanovených zákonem, působnosti správních orgánů a správních deliktů včetně přestupků.

Podle současných pravidel je sice prostituce nabízena na veřejných prostranstvích, město však nemá možnost kontrolovat v uzavřených objektech. Podle nového zákona by si mohly obce a města vymezit místa, kde by byla prostituce povolená.

Praha už zákon o regulaci jednou vytvořila

Aktuální snaha pražských radních o regulaci prostitutce není originální počin, spíše to je jen další pokus města. V roce 2008 vytvořila návrh zákona o regulaci prostituce.

Při tvorbě návrhu zákona Praha vycházela z ideje, že provozování prostituce a zařízení k provozování prostituce budou legálním podnikáním.

Hlavní město následně návrh upravovalo, mimo jiné na základě doporučení a připomínek obcí a krajů, právních expertů a neziskových organizací působících v této oblasti. Na podzim 2010 pak nejdříve pražští radní a následně i zastupitelé konečný návrh schválili.

Poslanecká sněmovna však zákon Praze vrátila, dokonce o něm ani nezačala jednat. Zastupitelstvo zvolené ve volbách v roce 2010 se rozhodlo vypracovat návrh úplně nový a radní ho nyní zastupitelům předloží k projednání.


Autor: Dalibor Kracík

Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru