Dnes Neděle - jasno 0°C
Zítra Pondělí - polojasno 0°C
Neděle 5. 2. 2023
Svátek má Dobromila
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Radní nezrušili výpověď z nájmu průchodu a břehu Vltavy soukromníkovi
Diskutované přístaviště na pravém břehu Vltavy je v sousedství Karlova mostu. Foto: Koko C. / Wikimedia Commons - CC BY 3.0

Radní nezrušili výpověď z nájmu průchodu a břehu Vltavy soukromníkovi

Pražští radní zatím nezrušili své říjnové usnesení, kterým původně vypověděli nájemní smlouvu firmě Pražské Benátky na průchod a břeh nedaleko Karlova mostu u ústí Platnéřské ulice. Zrušit výpověď jim jako nadřízený orgán uložilo zastupitelstvo. Radní projednání dokumentu na svém dnešním jednání přerušili, potvrdil ČTK radní Jan Chabr (TOP 09). Dosluhující rada smlouvu vypověděla kvůli její údajné nevýhodnosti pro město. Nově zvolené zastupitelstvo však s postupem nesouhlasilo a jako nadřízený orgán nařídilo radním původní usnesení odvolat.

„Předkladem tisku jsem se snažil splnit vůli zastupitelstva. V poměrně dlouhé rozpravě se dnes radní necítili být povinni daným usnesením, jelikož na části (původního) tisku trvají, proto došlo k přerušení. Můj postoj je stejný, jsem názoru, že ze smlouvy lze získat pro město více peněz, ale ne tím, že smlouvu vypovíme, nezískáme ani to málo, co dosud," uvedl Chabr.

Někteří z radních podle dosluhujícího radního Adama Zábranského (Piráti) odmítli schválit revokaci kvůli tomu, že by tím zmařili zadání koncepce pražských břehů. Ta předpokládá, že by místo mělo být veřejně přístupným nástupištěm pro osobní lodě a malá koncesovaná plavidla.

„Takže jsme chtěli, aby pan Chabr přepracoval tisk tak, aby splňoval alespoň ty obecnější úkoly schválené radou," uvedl Zábranský. Praha podle něj navíc opravila a vybudovala nové molo a schodiště za asi 2,5 milionu.

Končící vedení města argumentovalo nízkou cenou, kterou firma za pronájem platí, a sice 17 500 korun ročně, což je méně než na jiných místech. Rovněž uvedlo, že pronájem odporuje koncepci pražských břehů. Namísto soukromé firmy se podle říjnového usnesení měla následně o přístaviště starat městská správcovská firma Trade Centre Praha (TCP).

Proti záměru se ale postavila nejen část dosluhujících radních z koalice Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL), ale rovněž nově zvolení zastupitelé Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a zastupitelé z dalších stran. Jedním z hlavních argumentů bylo, že končící rada nemá po volbách od voličů mandát k tomu, aby činila podobná rozhodnutí.

Podle Chabra má záměr vybudování veřejného přístaviště několik nedostatků. „Není vyčíslitelné, kolik bude stát vybudovat takový přístav, ani kolik bude stát jeho provoz," řekl Chabr. Stejně tak prý z původního dokumentu není jasné, zda by byl veřejně přístupný zdarma, či za poplatek.

Zastupitelstvo, jako nejvyšší orgán hlavního města, na svém ustavujícím zasedání 3. listopadu nařídilo radním, aby své usnesení revokovali, což se mělo původně stát dnes.

Pokud se tak nakonec v následujících týdnech stane, o budoucnosti přístaviště rozhodne pravděpodobně nová městská rada. V Praze však dosud nebyla ani po více než dvou měsících domluvena nová koalice.

Zástupci Pražských Benátek v uplynulých týdnech v médiích uvedli, že za původním rozhodnutím rady podle nich stojí snaha konkurenční společnosti Presidental Cruises získat lukrativní místo pro sebe. Radní veškerá podezření z náklonnosti ke konkurenci odmítli.


Autor: ČTK

Komrsková: V jednáních o složení pražské koalice se posunujeme správným směrem

2. února 2023 v 19:59

Oceňujeme, že koalice SPOLU si vyřešila svoje interní domácí úkoly, podle jejich volebního výsledku. Nestojíme na místě ale ani v otázkách programových priorit koalice, tento dokument v tuto chvíli dokončujeme. Během pátku bychom měli mít hotovo.

Nové vedení Prahy 11 nesouhlasí se zástavbou na louce u polikliniky Opatovská

30. ledna 2023 v 19:51

Mezi supermarketem Billa a poliklinikou Opatovská je soukromým investorem naplánován záměr výstavby Polyfunkčního komplexu Opatov, takzvaný Sky Opatov. Vedení Prahy 11 využilo možnosti podání námitek, jejichž prostřednictvím vyjádřilo svůj nesouhlas s navrhovanou podobou projektu. Jedenáctá...

Konference přilákala do Sněmovny klíčové aktéry vzdělávání

24. ledna 2023 v 15:14

Pedagogický leadership byl hlavním tématem konference, kterou ve spolupráci s organizací Učitel naživo a redakcí Řízení školy pořádala poslankyně Renáta Zajíčková (ODS). Dvanáct vybraných hostů přineslo v diskuzních panelech svůj úhel pohledu na toto aktuální téma – od leadershipu jako inovace ve...

Další články
Nahoru