Dnes Úterý - zatazeno 8°C
Zítra Středa - obcasny-dest 7°C
Středa 28. 2. 2024
Svátek má Lumír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Radní nezrušili výpověď z nájmu průchodu a břehu Vltavy soukromníkovi
Diskutované přístaviště na pravém břehu Vltavy je v sousedství Karlova mostu. Foto: Koko C. / Wikimedia Commons - CC BY 3.0

Radní nezrušili výpověď z nájmu průchodu a břehu Vltavy soukromníkovi

Pražští radní zatím nezrušili své říjnové usnesení, kterým původně vypověděli nájemní smlouvu firmě Pražské Benátky na průchod a břeh nedaleko Karlova mostu u ústí Platnéřské ulice. Zrušit výpověď jim jako nadřízený orgán uložilo zastupitelstvo. Radní projednání dokumentu na svém dnešním jednání přerušili, potvrdil ČTK radní Jan Chabr (TOP 09). Dosluhující rada smlouvu vypověděla kvůli její údajné nevýhodnosti pro město. Nově zvolené zastupitelstvo však s postupem nesouhlasilo a jako nadřízený orgán nařídilo radním původní usnesení odvolat.

„Předkladem tisku jsem se snažil splnit vůli zastupitelstva. V poměrně dlouhé rozpravě se dnes radní necítili být povinni daným usnesením, jelikož na části (původního) tisku trvají, proto došlo k přerušení. Můj postoj je stejný, jsem názoru, že ze smlouvy lze získat pro město více peněz, ale ne tím, že smlouvu vypovíme, nezískáme ani to málo, co dosud," uvedl Chabr.

Někteří z radních podle dosluhujícího radního Adama Zábranského (Piráti) odmítli schválit revokaci kvůli tomu, že by tím zmařili zadání koncepce pražských břehů. Ta předpokládá, že by místo mělo být veřejně přístupným nástupištěm pro osobní lodě a malá koncesovaná plavidla.

„Takže jsme chtěli, aby pan Chabr přepracoval tisk tak, aby splňoval alespoň ty obecnější úkoly schválené radou," uvedl Zábranský. Praha podle něj navíc opravila a vybudovala nové molo a schodiště za asi 2,5 milionu.

Končící vedení města argumentovalo nízkou cenou, kterou firma za pronájem platí, a sice 17 500 korun ročně, což je méně než na jiných místech. Rovněž uvedlo, že pronájem odporuje koncepci pražských břehů. Namísto soukromé firmy se podle říjnového usnesení měla následně o přístaviště starat městská správcovská firma Trade Centre Praha (TCP).

Proti záměru se ale postavila nejen část dosluhujících radních z koalice Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL), ale rovněž nově zvolení zastupitelé Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a zastupitelé z dalších stran. Jedním z hlavních argumentů bylo, že končící rada nemá po volbách od voličů mandát k tomu, aby činila podobná rozhodnutí.

Podle Chabra má záměr vybudování veřejného přístaviště několik nedostatků. „Není vyčíslitelné, kolik bude stát vybudovat takový přístav, ani kolik bude stát jeho provoz," řekl Chabr. Stejně tak prý z původního dokumentu není jasné, zda by byl veřejně přístupný zdarma, či za poplatek.

Zastupitelstvo, jako nejvyšší orgán hlavního města, na svém ustavujícím zasedání 3. listopadu nařídilo radním, aby své usnesení revokovali, což se mělo původně stát dnes.

Pokud se tak nakonec v následujících týdnech stane, o budoucnosti přístaviště rozhodne pravděpodobně nová městská rada. V Praze však dosud nebyla ani po více než dvou měsících domluvena nová koalice.

Zástupci Pražských Benátek v uplynulých týdnech v médiích uvedli, že za původním rozhodnutím rady podle nich stojí snaha konkurenční společnosti Presidental Cruises získat lukrativní místo pro sebe. Radní veškerá podezření z náklonnosti ke konkurenci odmítli.


Autor: ČTK

Svobodní představují hlavní hesla kampaně

23. února 2024 ve 14:15

Ve čtvrtek na tiskové konferenci představila strana Svobodní svá klíčová témata pro nadcházející eurovolby. Hlavní heslo kampaně je jasné: „Patříme do Evropy, ne Evropě.” Kromě toho na kandidátce představili dalšího bývalého prezidentského kandidáta, Jiřího Hynka, prezidenta Asociace obranného a...

Zástupci vedení Prahy 2 jednali s novým vlastníkem nádraží Vyšehrad

21. února 2024 v 09:13

Starosta Prahy 2 Jan Korseska a místostarosta Jan Recman (oba ODS) se sešli s novým vlastníkem historické budovy nádraží Vyšehrad. Zajímali se nejen o stavební záměry nového majitele a budoucí využití objektu, ale zejména o ochranu této nemovité kulturní památky.

Jubilejní zasedání zastupitelstva Prahy 6 se bude konat na konci února

19. února 2024 ve 12:48

V pondělí 26. února se bude konat 10. zasedání zastupitelstva Prahy 10 v tomto volebním období. Bude probíhat od 10 hodin v kongresovém sálu Masarykovy koleje (Thákurova 550/1, Praha 6).

Praha 1 bude soutěžit zajištění streamování zastupitelstva

16. února 2024 v 09:54

Radní Prahy 1 schválili na svém úterním zasedání záměr vypsání veřejné zakázky na zajištění živých přenosů (streamů) ze zasedání zastupitelstva městské části.

Primátor Svoboda navštívil Letňany

4. února 2024 ve 21:47

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) pokračuje ve slíbených návštěvách městských částí. Na konci uplynulého týdne přijel na radnici Prahy 18 v Letňanech.

Další články
Nahoru