Dnes Pátek - polojasno 4°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 6°C
Pátek 28. 1. 2022
Svátek má Otýlie
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Politika

Radní Kavalírek: Praha 5 má největší rozpočtovou úsporou v novodobé historii

O sto milionů korun (12,8 procenta) nižší provozní výdaje v roce 2022 prosadil radní Prahy 5 pro oblast financí Jan Kavalírek (TOP 09). Městská část to uvedla v tiskové zprávě.

„Všechny nás čeká finančně složitý rok s růstem cen energií a služeb. Městská část není výjimkou a musí si také stanovit výdajové priority. Chci, abychom měli štíhlý, efektivní a moderní úřad, který bude hospodařit maximálně šetrně tak, aby co nejvíce prostředků zůstalo na strategické investice a rozvoj naší Prahy 5. Jsem rád, že většina kolegů na zastupitelstvu můj záměr pochopila a rozpočet byl schválen,“ uvedl radní Kavalírek. 

Jen na snížení byrokracie, počtu úředníků a externích spolupracovníků podle něj ušetří městská část přes dvacet milionů korun. Dalších deset milionů pak na správě úřadu, provozu kanceláří, konzultačních službách a poradcích pro politiky. Další výrazné škrty jsou podle Kavalírka v oblasti PR a propagačních akcích, reprezentačních výdajích či na provozu IT. 

„Úspory se týkají oblastí, kde si musí umět úřad poradit, aniž by klesla četnost a kvalita jeho služeb. Jsem přesvědčený, že v každé veřejné instituci jsou rezervy, které je třeba v těžších dobách využít, i když to nikdy není populární opatření,“ dodal Jan Kavalírek s tím, že rozpočet městské části naopak posílí příjmy z investic volných finančních zdrojů. 

„Loni jsme se rozhodli vložit 400 milionů korun našich volných zdrojů do rukou profesionálů a další stamiliony na spořící účty. Byť jsou naše investice hodně konzervativní, zejména ve státních dluhopisech, tak očekávám výnos do deseti milionů korun pro letošní rok. Pro rozpočet Prahy 5 to není zanedbatelná částka,“ pokračoval. 

I díky úsporám si podle něj tak městská část může letos dovolit vyšší investice než loni v hodnotě přes přes 350 milionů korun. Mezi největší patří zateplení Polikliniky Barrandov, vybudování dvou domů pro seniory – Poštovka a Hlubočepy nebo revitalizace Chaplinova náměstí na sídlišti Barrandov. 

Řada investic je plánováno do oblasti školství. Zvýší se kapacity některých škol a třeba ZŠ Weberova čeká rekonstrukce bazénu. Připravuje se i rekonstrukce hřiště na Hořejším nábřeží, v Hlubočepech a dalších sportovišť. 

„Ušetřené peníze chceme naopak investovat do našich občanů a rozvoje Prahy 5 – do školství, rozvoje veřejných prostranství a parků, ale třeba i do posílení péče o zeleň, sociální oblasti nebo bezpečnosti. Nejde o peníze, které bychom takzvaně projedli, ale o investice, které se nám vrátí. V lepších životních podmínkách, moderním vzdělávání dětí nebo v péči o zeleň,“ uzavírá Jan Kavalírek. 


Autor: Cen

Nový zastupitel Prahy Brückner (ANO) složil slib, nahradil Brože

Včera ve 22:09

Klub hnutí ANO v pražském zastupitelstvu byl obměněn. Lubomíra Brože, který svůj mandát složil k 20. lednu, nahradil náhradník Filip Brückner, který na úvod dnešního jednání složil slib zastupitele. Zastupitelský klub hnutí ANO má v 65členném zastupitelstvu 12 mandátů. Brückner je rovněž...

Předsedkyně kontrolního výboru pražského zastupitelstva Udženija bude funkci vykonávat zdarma

Včera ve 21:26

Poté, co se Jana Černochová stala ministryní obrany, rezignovala na funkci starostky Prahy 2. V prosinci jí nahradila dosavadní místostarostka Alexandra Udženija (obě ODS), která za to na radnici druhé městské části pobírá plat. Ten pobírala i ve funkci uvolněné předsedkyně kontrolního výboru...

Vyrovnaný rozpočet Prahy 4 na letošní rok dosáhl výše 1,124 miliardy korun

23. ledna 2022 v 18:30

Zastupitelstvo městské části Praha 4 schválilo 17. prosince 2021 jako jedna z prvních městských částí rozpočet na rok 2022. Praha 4 bude podle něj v příštím roce opět hospodařit s vyrovnaným rozpočtem. Ke schválení rozpočtu se nyní městská část vrátil v tiskové...

Další články
Nahoru