Dnes Pátek - zatazeno 6°C
Zítra Sobota - prehanky-dest 4°C
Pátek 3. 2. 2023
Svátek má Blažej
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Politika

Radní Kavalírek: Praha 5 má největší rozpočtovou úsporou v novodobé historii

O sto milionů korun (12,8 procenta) nižší provozní výdaje v roce 2022 prosadil radní Prahy 5 pro oblast financí Jan Kavalírek (TOP 09). Městská část to uvedla v tiskové zprávě.

„Všechny nás čeká finančně složitý rok s růstem cen energií a služeb. Městská část není výjimkou a musí si také stanovit výdajové priority. Chci, abychom měli štíhlý, efektivní a moderní úřad, který bude hospodařit maximálně šetrně tak, aby co nejvíce prostředků zůstalo na strategické investice a rozvoj naší Prahy 5. Jsem rád, že většina kolegů na zastupitelstvu můj záměr pochopila a rozpočet byl schválen,“ uvedl radní Kavalírek. 

Jen na snížení byrokracie, počtu úředníků a externích spolupracovníků podle něj ušetří městská část přes dvacet milionů korun. Dalších deset milionů pak na správě úřadu, provozu kanceláří, konzultačních službách a poradcích pro politiky. Další výrazné škrty jsou podle Kavalírka v oblasti PR a propagačních akcích, reprezentačních výdajích či na provozu IT. 

„Úspory se týkají oblastí, kde si musí umět úřad poradit, aniž by klesla četnost a kvalita jeho služeb. Jsem přesvědčený, že v každé veřejné instituci jsou rezervy, které je třeba v těžších dobách využít, i když to nikdy není populární opatření,“ dodal Jan Kavalírek s tím, že rozpočet městské části naopak posílí příjmy z investic volných finančních zdrojů. 

„Loni jsme se rozhodli vložit 400 milionů korun našich volných zdrojů do rukou profesionálů a další stamiliony na spořící účty. Byť jsou naše investice hodně konzervativní, zejména ve státních dluhopisech, tak očekávám výnos do deseti milionů korun pro letošní rok. Pro rozpočet Prahy 5 to není zanedbatelná částka,“ pokračoval. 

I díky úsporám si podle něj tak městská část může letos dovolit vyšší investice než loni v hodnotě přes přes 350 milionů korun. Mezi největší patří zateplení Polikliniky Barrandov, vybudování dvou domů pro seniory – Poštovka a Hlubočepy nebo revitalizace Chaplinova náměstí na sídlišti Barrandov. 

Řada investic je plánováno do oblasti školství. Zvýší se kapacity některých škol a třeba ZŠ Weberova čeká rekonstrukce bazénu. Připravuje se i rekonstrukce hřiště na Hořejším nábřeží, v Hlubočepech a dalších sportovišť. 

„Ušetřené peníze chceme naopak investovat do našich občanů a rozvoje Prahy 5 – do školství, rozvoje veřejných prostranství a parků, ale třeba i do posílení péče o zeleň, sociální oblasti nebo bezpečnosti. Nejde o peníze, které bychom takzvaně projedli, ale o investice, které se nám vrátí. V lepších životních podmínkách, moderním vzdělávání dětí nebo v péči o zeleň,“ uzavírá Jan Kavalírek. 


Autor: Cen

Komrsková: V jednáních o složení pražské koalice se posunujeme správným směrem

Včera v 19:59

Oceňujeme, že koalice SPOLU si vyřešila svoje interní domácí úkoly, podle jejich volebního výsledku. Nestojíme na místě ale ani v otázkách programových priorit koalice, tento dokument v tuto chvíli dokončujeme. Během pátku bychom měli mít hotovo.

Nové vedení Prahy 11 nesouhlasí se zástavbou na louce u polikliniky Opatovská

30. ledna 2023 v 19:51

Mezi supermarketem Billa a poliklinikou Opatovská je soukromým investorem naplánován záměr výstavby Polyfunkčního komplexu Opatov, takzvaný Sky Opatov. Vedení Prahy 11 využilo možnosti podání námitek, jejichž prostřednictvím vyjádřilo svůj nesouhlas s navrhovanou podobou projektu. Jedenáctá...

Konference přilákala do Sněmovny klíčové aktéry vzdělávání

24. ledna 2023 v 15:14

Pedagogický leadership byl hlavním tématem konference, kterou ve spolupráci s organizací Učitel naživo a redakcí Řízení školy pořádala poslankyně Renáta Zajíčková (ODS). Dvanáct vybraných hostů přineslo v diskuzních panelech svůj úhel pohledu na toto aktuální téma – od leadershipu jako inovace ve...

Další články
Nahoru