Radní Hošek: Praktici v Praze 6 usilují o možnost očkovat proti covidu, snad se dočkáme změny strategie
10. února 2021 17:57
Co již Praha 6 udělala ohledně testování i očkování? A co chystá?
Od vzniku pandemie velice intenzivně pracuje náš krizový štáb, který se snaží všemi prostředky napomáhat občanům Prahy 6 v prevenci před šířením covidu-19. Jedná se zejména o zajišťování roušek a dezinfekce, v rámci možností také vyvíjíme aktivity ohledně testování a očkování.
Opíráme se o velmi dobrou spolupráci s Ústřední vojenskou nemocnicí ve Střešovicích (dále VFN, pozn. aut.), se kterou jsme zajistili projekt pilotní vakcinace přímo v centrech sociální péče na Praze 6 a v Léčebně dlouhodobě nemocných Prahy 6. Dobrovolně se zde od mobilního očkovacího týmu ÚVN nechalo očkovat přibližně 80 procent klientů.
Očkovaní jsou díky tomu rovněž prakticky všichni zaměstnanci zmíněných zařízení a také terénní pracovníci přímé péče Pečovatelské služby Praha 6. Další vakcinace se uskutečnila ve všech dalších zařízeních pro seniory na území naší městské části a dnes již probíhá aplikace druhé dávky.
Kromě toho se snažíme zevrubně informovat o situaci, zřídili jsme proto speciální telefonní linku, kde občanům poradíme ohledně očkování. Informace k našim starším spoluobčanům šíříme také prostřednictvím letáků. Průběžně informujeme i na webu a sociálních sítích městské části.
Zastavím se právě u telefonní linky 778 711 281, na které je odbaveno denně zhruba sto hovorů. O jaké informace mají volající především zájem?
Volají nám především senioři a zajímají se o možnost registrace k očkování. Vládní registrační systém byl zejména v prvním týdnu od jeho spuštění pro řadu lidí starší generace, a mnohdy nejen pro ně, značně komplikovaný. Často volají i příbuzní nebo přátelé seniorů a řeší, jak se správně zaregistrovat nebo jaké jsou možnosti pro očkování málo pohyblivých lidí.
Těmto lidem jsme se snažili zajistit mobilní očkovací tým, měli jsme domluvené trasy a seznamy, ale na poslední chvíli přišlo nařízení z centrálních orgánů, že se tento způsob vakcinace zastavuje. Samozřejmě budeme hledat možnost, jak očkovat i tuto tak zranitelnou skupinu, pokud nám to jen trochu umožní pravidla.
Lidé se mohou k očkování registrovat i na úřadu městské části v Dejvicích. Jak se to doposud osvědčilo?
Sociální pracovnice, které obsluhují informační linku, mají také čas vyhrazený pro osobní pomoc při registraci přímo na úřadě. Obrací se na ně zejména senioři, kteří nemají doma počítač nebo žádné příbuzné, kteří by jim s registrací pomohli.
Překvapivě jich není tak mnoho, jak jsme původně předpokládali. Svědčí to o tom, že se rodina a okolí snaží seniorům pomáhat a stačí jim většinou rada prostřednictvím telefonu. Někdy si ovšem naše operátorky na infolince musí vyslechnout stížnosti na zmatky v systému nebo nedostatek vakcín, což jsou věci, které jako městská část nemůžeme ovlivnit.
Ohledně problematiky distribuce vakcín zaznívá ze samospráv, že chtějí spravedlivý a transparentní systém, nicméně návrhy, jak toho dosáhnout, se liší. Jaký by byl nejlepší systém podle vás?
Rozdělení vakcín na kraje podle počtu zdravotníků, pečovatelů v domovech pro seniory a vybrané věkové kategorie obyvatel má logiku. Vyžaduje to ale připravenost systému na všech úrovních. Právě tomu nevěnovala vláda dostatečné úsilí. Nastala tak improvizace v kombinaci se špatnou koordinací a omezenými dodávkami vakcín. Praha je v tomto navíc specifická, protože očkovací látky nerozděluje město.
Vakcíny jsou přidělovány do devíti velkých nemocnic, které s jednou výjimkou přímo řídí ministerstvo zdravotnictví. Nechci být příliš kritický, protože tak rozsáhlá celostátní akce tu ještě nebyla, přesto se domnívám, že koordinace na mnoha místech vázne. Pokud se na to dívám výhradně prizmatem Prahy 6, jsem rád, že se můžeme opřít o dobře fungující spolupráci s ÚVN ve Střešovicích, i když i zde jsme limitováni dodávkami vakcín.
Pokud by byly už i pro očkování seniorů využiti praktičtí lékaři, podporoval byste takové řešení?
Již několik měsíců komunikuji s praktickými lékaři v Praze 6, kteří jsou dobře organizovaní a dlouhodobě usilují o možnost očkovat proti covidu-19. Zejména pro vyšší věkové kategorie a také u imobilních pacientů jsou pro jakékoliv očkování nejpřirozenějším místem i autoritou. Zdá se, že i vyšší místa si tuto skutečnost začínají uvědomovat, možná se tedy dočkáme změny strategie.
Jak je Praha 6 připravena na očkování imobilních seniorů?
Jak jsem již zmínil, aktualizujeme průběžně seznam imobilních seniorů a jsme připraveni spolu s mobilním týmem ÚVN, případně i s praktickými lékaři očkování této skupiny našich spoluobčanů řešit. Pokusíme se také zajistit očkování skupin seniorů v blízkosti jejich bydliště, což by pro ně a jejich rodiny mohlo být jednodušší.
Zároveň jsme připraveni poskytnout prostory a podmínky pro případné zřízení nového očkovacího místa, a to podobně, jako jsme dříve postupovali při zavádění testovacích míst.
MUDr. Marián Hošek, radní Prahy 6
Co se týče testování, kde všude v Praze 6 testování probíhá? A jsou v plánu další místa?
Pro testy PCR je to především v ÚVN, na Veleslavíně, na Vítězném náměstí a na Džbánu. Testy již mají k dispozici i praktičtí lékaři. V současnosti prověřujeme možnosti testování na školách, což by umožnilo zajistit alespoň částečné obnovení prezenční výuky pro širší počty žáků a studentů. Pokud to pravidla a vhodný test dovolí, určitě školám v naší městské části pomůžeme.
Jak byste zhodnotil dosavadní koordinaci s magistrátem, nemocničními zařízeními a s dalšími složkami?
Hlavní město nemá na rozdělování vakcín zásadní vliv. Proto ani postavení vedení městských částí není jednoduché. Mnohdy tak hledáme vlastní cesty, jak pomoci našim občanům. Přes všechny tyto potíže doufám, že snaha o očkování vydrží, do léta bude dostatek vakcín a podaří se očkovat víc než 75 procent obyvatel metropole. Snad nám covid do té doby neprovede další mutaci nebo jinou lotrovinu.