dnes
Úterý - obcasny-dest
8°C
zítra
Středa - oblacno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C
Radní Balatka při odhalení pomníku generálovi Sedláčkovi: Nezapomínejme na ty, kteří trpěli
Radní Prahy 6 Ondřej Balatka (vlevo) a armádní generál Petr Pavel. Foto: archiv

Radní Balatka při odhalení pomníku generálovi Sedláčkovi: Nezapomínejme na ty, kteří trpěli

V kasárnách Posádkového velitelství Praha byl ve středu 24. září odhalen pomník čestnému příslušníkovi zdejšího velitelství armádnímu generálovi Tomáši Sedláčkovi. Celkem 300 tisíc korun na vznik pomníku věnovala Posádkovému velitelství Praha městská část Praha 6. Slavnostního aktu se účastnil také Ondřej Balatka, radní „šestky“.

„Můžeme být s řadou věcí nespokojení, pravdou ale je, že kdybychom neměli osobnosti, hrdiny, bojovníky a vlastence, jakými byl i generál Sedláček, naše životy by dnes byly temné, neplnohodnotné, smutné a dost možná, že by vlastně ani nevznikly,“ řekl během odhalení pomníku Balatka.

„Generál Tomáš Sedláček nikdy nepřestal připomínat, jak důležité je svobodu ctít a chránit. Že její existence není samozřejmostí, ani nepsaným právem. Že je odměnou za lidskou slušnost a odvahu, že je křehká, stále ohrožená, že je něčím, jehož sílu a důležitost si uvědomíme až tehdy, když o ni přijdeme,“ pokračoval.

„Zabýváme se věcmi, které jsou pro kvalitu méně podstatné, než je možnost ho žít. Brbláme nad politikou, nelíbí se nám programy v televizi, obsah novin, ceny jídla, počasí, a zapomínáme na to, že vlastně máme to nejdůležitější. Život v zemi, která je k nám v podstatě vlídná. Prostředí, kde můžeme říkat, co si myslíme. Kde platí pravidla demokratického zřízení. Kde se můžeme volně pohybovat. Vybrat si práci, kterou budeme umět a která nás bude těšit,“ řekl.

„Už naštěstí nejsme v době, kdy ti, kdo měli vlastní názor, platili životem, osudem, budoucností svých dětí a blízkých. Nejsme v době, kdy režim překroutil a přetavil vše, podle toho, jak se mu to hodilo do jeho propagandistického vymývání mozků. A to je dar, deviza, bohatství. Vděčíme za ně vám, kteří jste měli odvahu a já snažně prosím – nezapomínejme na to, ani na ty, kteří pro tuto možnost trpěli a nikdy si nepostěžovali,“ dodal radní Prahy 6 Ondřej Balatka.


Pražská ČSSD bude na konferenci 19. ledna volit nové vedení

Dnes v 11:28

Rozhodl o tom včera krajský výkonný výbor. ČSSD v Praze 6 podle informací ČTK bude chtít navrhnout na předsedu v Praze poslance a primátorčina náměstka Petra Dolínka. Na lednové krajské konferenci bude ČSSD volit také delegáty na únorový sjezd strany.

Základní kapitál DPP se zvýší o půl miliardy

Dnes v 11:20

Základní kapitál pražského dopravního podniku (DPP) se zvýší z dosavadních 30,726 miliardy na 31,24 miliardy korun. Navýšení se uskuteční nepeněžitou formou.

Peníze na nový autobus do Kamerunu

Dnes v 11:09

Praha poskytne 600 000 korun na nákup nového autobusu, který pražská zoo používá v programu ochrany goril nížinných v Kamerunu.

Piráti rozdali v Sherwoodu 150 teplých gulášů

Dnes v 10:38

V neděli v podvečer uspořádali Piráti před Hlavním nádražím v Praze rozdávání teplých gulášů. Ty byly zaplaceny z odměn pražských zastupitelů, kteří se stali poslanci. Po zvolení oznámili, že věnují své zastupitelské odměny ve prospěch nejpotřebnějším. V charitativních akcích budou pokračovat,...

Sobota: Pravý bleší trh na lodi AVOID

Dnes v 07:58

V sobotu 25. listopadu v 9:00–15:00 hodin se můžete věnovat hledání staronových pokladů na Pravém bleším trhu.

Všichni malí nakladatelé aneb Knižní vánice

Dnes v 07:22

Knihex je místem setkání nakladatelů a čtenářů v příjemné přátelské atmosféře. Popáté se koná v zimě, 9. a 10. prosince od 10 do 20 hodin v prostoru Studia ALTA v Holešovicích.

Zmlátil bývalou partnerku před jejich dětmi

Včera ve 23:20

V neděli odpoledne volala oznamovatelka na linku 156, že v jednom z bytů v Dejvicích byla napadena žena bývalým druhem, se kterým žije ve  společné domácnosti společně s jejich dětmi.

Předvánoční setkání v Galerii Bijoux Nemesis

Včera ve 21:33

Tradiční předvánoční setkání a vernisáž obrazů výtvarnice Hanky Poláchové ve čtvrtek 30. listopadu v 17 hodin. Večer zahájí zpěvák Bohuš Matuš.

Ve Strakově akademii se konalo 20. zasedání Národního parlamentu dětí a mládeže

Včera v 16:01

V sídle Úřadu vlády ČR zasedl dnes ke svému jubilejnímu dvacátému jednání Národní parlament dětí a mládeže. Shodl se například na požadavku zavedení samostatné pozice dětského ombudsmana či na pravidelném seznamováni se s řešením krizových situací. Na úvod zasedání pozdravil členy parlamentu také...

Muž po zásahu elektrickým proudem

Včera v 15:55

V pátek 17. listopadu vyjížděla autohlídka městské policie z Prahy 1 do Hybernské ulice, odkud byl hlášen úraz stavebního dělníka elektrickým proudem. Muž ležel v suterénu domu a nejevil známky života.

Další krátké zprávy
Nahoru