dnes
Pátek - oblacno
8°C
zítra
Sobota - skorojasno
4°C
pozítří
Neděle - polojasno
7°C
Radlická radiála napomůže zatraktivnit život v Praze 5, věří starosta Pavel Richter
Pražská politikaKomerční sdělení
Pohled na západní portály tunelu Radlice. Téměř tři kilometry radiály povedou pod zemí. Vizualizace: PUDIS & SATRA & ARTOO / mestskyokruh.info

Radlická radiála napomůže zatraktivnit život v Praze 5, věří starosta Pavel Richter

Do jakých velkých investic se letos Praha 5 pustí? V čem bude přínos projektu Smíchov City pro pátou městskou část. Na tyto a další otázky serveru Pražský patriot odpovídal starosta Prahy 5 Pavel Richter (TOP 09). Vysvětlil také, proč se chce v podzimních komunálních volbách ucházet o znovuzvolení. A prozradil, na co by se v případě, že dostane důvěru pokračovat ve vedení městské části, zaměřil v dalším volebním období. Například na podporu výstavby Radlické radiály. „Bude prioritou číslo jedna, protože napomůže zatraktivnit život v Praze 5,“ řekl.

Jaké jsou největší investiční akce Prahy 5 na letošní rok?
Nejvyšší investiční výdaje 156, 3 milionu poputují do oblasti školství, následované investicí do městské zeleně a ochrany životního prostředí ve výši 145,6 milionu korun. Plánujeme rekonstrukce sportovišť, kde vynaložíme 21,1 milionu korun. Další velké investice se týkají ZŠ Weberova, kde bude pokračovat rekonstrukce fasád či ZŠ Pod Žvahovem, kde dojde ke snížení energetické náročnosti objektu, ale je toho samozřejmě daleko více. V oblasti životního prostředí chystáme například rekonstrukci parku Santoška, komunikací v parku Mrázovka nebo revitalizaci parku Klamovka. 

pavel-richter-top-09

Ing. Pavel Richter (TOP 09), starosta Prahy 5

Do Vašich kompetencí spadá i územní rozvoj. Jak se Praha 5 staví k návrhu Metropolitního plánu a jaké připomínky a návrhy změn k němu měla?
Metropolitní územní plán dostaneme v druhé polovině dubna. Máme připraven odborný tým složený z renomovaných architektů, s kterým budeme připomínkovat předložené materiály. Z toho, co zatím víme ze zveřejněných podkladů, je více než jasné, že jako Praha 5 budeme připomínkovat konkrétní využití několika pro nás zásadních lokalit. Myslím tím například oblast parku Kavalírka nebo Plzeňské ulice u Motolských rybníků. Celý proces schvalování Metropolitního územního plánu počítá se zapojením veřejnosti. U nás tomu nebude jinak. Každý z obyvatel Prahy 5 dostane možnost se s návrhem územního plánu seznámit a vyjádřit se k němu.

Je jasné, že Smíchov City výrazně promění tuto oblast navazující na Anděl. Co si od realizace tohoto obřího developerského projektu slibujete? Jaké budou hlavní přínosy pro Prahu 5?
Toho, co si od projektu Smíchov City slibuji, je více, ale není podstatné, co si přeji jako Pavel Richter, ale co si od projektu přeji jako starosta městské části. V tomto případě si od projektu slibuji, že učiní Prahu 5 atraktivnější pro stávající obyvatelé i nově se přistěhovavší. Ptáte-li se na přínosy, pak musím říct, že Smíchov City vnímám jako nedílnou součást celistvého projektu přerodu oblasti dnešního Smíchovského nádraží v moderní část hlavního města. Vnímám synergie mezi projekty Smíchov City a Lihovar a Andělem. To vše ruku v ruce s uvažovanou stavbou Radlické radiály z lokality utvoří životaschopné centrum Prahy 5.  

Jak hodnotíte změny v projektu, které byly provedeny na základě připomínek laické i odborné veřejnosti?
Jsem hlavně rád, že k vzájemnému názorovému propojení laické i odborné veřejnosti došlo. Jako starosta musím vnímat nejen postoje developerů, ale musím především vnímat, co si myslí obyvatelé. Smíchov City bude v konečném důsledku projekt, který na desítky (možná stovky let) ovlivní životy nejen obyvatel Prahy 5. Změny, které byly učiněny, proto vnímám jako všeobecně prospěšné.

Čilý stavební ruch je v oblasti křižovatky u portálů Strahovského tunelu a tunelu Mrázovka. Jste rád, že se toto místo po letech promění?
Samozřejmě, že jsem rád. Platí, nejen pro jednu konkrétní městskou část, ale pro celou Prahu, že musí jít s dobou, nesmí ustrnout. Když se podíváte na metropole, jsou to organismy, které se neustále proměňují. Stejně tak to musí fungovat v Praze. My v Praze 5 se snažíme pro toto hodně dělat. Čehož je důkazem zmíněné prostranství. Po řadu let jsem slýchával, že vedle okolí Smíchovského nádraží se jedná o skvrnu centrální části Prahy 5.


Už jste se rozhodl, zda budete letos na podzim kandidovat v komunálních volbách a co byste ve vedení Prahy 5 chtěl do té doby stihnout realizovat?
Ano, budu kandidovat. Jsem celoživotní sportovec, který nevzdává nic před dosažením cíle. Ve funkci jsem necelý rok, i přesto se mi toho s mým týmem hodně podařilo. K onomu pomyslnému cíli je však ještě dost daleko a řada více či méně zásadních úkolů je ještě přede mnou, respektive před námi. Čeká nás například oživení smíchovských náplavek, které bych rád, aby se staly centrem společenského života Smíchovanů a nejen jich. Stále je potřeba pracovat na zlepšení kvality života obyvatel městské části. Bezpečností počínaje a čistým ovzduším konče.

Na jaké projekty, které se nestihnout dokončit do podzimu, byste se v dalším volebním období v případě zvolení zaměřil?
Prioritou číslo jedna bude rozhodně Radlická radiála. Je to od otevření tunelu Mrázovka jednoznačně nejdůležitější stavba, která bude na území naší městské části realizována. Mluvil-li jsem o té kvalitě života, pak podle mého to bude právě Radlická radiála, které i přes počáteční diskomfort napomůže zatraktivnit život v Praze 5.


TOP 09: Kdo nezná svou minulost, je odsouzen ji opakovat

Dnes v 10:32

Připomenout si smutné výročí sedmdesáti jedna let od komunistického převratu můžete společně se zástupci pražské TOP 09 v neděli 24. února v 17 hodin u Pomníku obětí komunismu na Újezdě v Praze 1.

Koalice STAN, regionálních hnutí a TOP 09 představila priority pro eurovolby

19. února 2019 v 09:15

Předseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Petr Gazdík a předseda strany TOP 09 Jiří Pospíšil dnes podepsali smlouvu o spolupráci pro květnové volby do Evropského parlamentu. Sestaví společnou kandidátku spolu s dalšími proevropsky smýšlejícími stranami a regionálními...

Na pozici náhradníka do Správní rady VZP byl zvolen nominant Pirátů Východský

14. února 2019 ve 14:36

V souvislosti se zvolením do funkce pražského primátora se Zdeněk Hřib (Piráti) vzdal funkce člena Správní rady VZP s ohledem na kumulaci funkcí, tak jak se slíbil před nástupem do čela vedení Prahy. Piráti na jeho místo nominovali Pavla Východského. Toho předevčírem na pozici náhradníka jmenovala...

Priority vedení Prahy 6 popisuje chválené programové prohlášení. Má 36 stran, nahlédněte do něj

13. února 2019 v 11:42 | Aktualizováno v 17:10

Rada městské části Praha 6 včera schválila „Programové prohlášení Rady městské části Praha 6 pro roky 2018 – 2022“. Jde o soubor priorit vedení radnice. 

Další články
Nahoru