Dnes Středa - zatazeno 10°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 11°C
Středa 24. 4. 2024
Svátek má Jiří
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Knižní tipy

Radka Votavová radí, jak na rozkvetlou a soběstačnou zahradu

Džungloidní zahrady od Nezkrotné zahradnice (CPress, 499 Kč) jsou unikátním mixem praktického rádce pro každodenní život v zahradě a autorčiným osobním příběhem s filozofickými přesahy.  Radka Votavová alias Nezkrotná zahradnice vám poradí s každou zahradou – s pokorou a úctou ke všemu živému, bez boje, ve spolupráci a v harmonii s přírodou. Kniha bohatě vybavená fotografiemi a ilustracemi je rádcem od prvotních představ přes výběr pozemku až po volbu rostlin či práci s vodou. A to vše s jedním cílem: aby byla zahrada samostatná. Čtenář zjistí, jak o ni pečovat v duchu trvalé udržitelnosti, využívat přírodní zdroje, podporovat druhovou rozmanitost a ještě ušetřit čas.

dzungloidni-zahrady Kniha ve výkladových částech, návodech, postupech, nákresech, inspirativních doporučeních, seznamech a tabulkách seznamuje čtenáře s tím, jak si vytvořit svou vlastní džungloidní zahradu na permakulturních základech. Věnuje se volbě pozemku, půdě, kompostu, využití vody v zahradě, stromům, keřům, trvalkám, zelenině. Klade důraz na snadnou údržbu, původní rostliny, symbiózu s ostatní krajinou a vším živým okolo. Džungloidní zahrada je téměř obyčejná, inspirovaná zahradami našich babiček, plná hojnosti jídla, bylin a květin. Neznamená, že musíte mít mačetu, stačí na ni jedna ženská síla. 

„Už téměř 20 let navrhuji a realizuji zahrady i interiéry a poslední čtyři roky píšu pro své sledující příspěvky na sítě, články na blog, učím v živých kurzech i v online kurzech své studenty, jak si zahradu zabydlet, jak na ní vše uspořádat a osázet tak, aby jako celek dávala smysl, byla plná jídla a přitom se nemuseli dřít. Je třeba pochopit, jak příroda funguje. I ve městě můžeme mít jedlou a krásnou zahradu, bez zbytečné dřiny, tvořenou s láskou a úctou k naší planetě,“ vysvětluje autorka. 

Čtenáři se díky knize naučí přemýšlet o zahradní tvorbě v duchu přírodních zákonů a dokážou si vytvořit jedlou zahradu, která se o ně postará. Jejich zahrada bude konečně útulným a rozkvetlým místem, plným ovoce a zeleniny v biokvalitě, bylinek pro zdraví i koření do kuchyně. Bude útočištěm pro hmyz i drobné živočichy i rodinným prostorem lásky pro několik příštích generací. 

Kniha je součástí projektu Nezkrotná zahradnice, v němž autorka pomáhá všem, kteří si chtějí jedlou a rozkvetlou zahradu navrhnout a zrealizovat sami. V dvouměsíčním online kurzu Design džungloidní zahrady učí, jak si permakulturní zahradu navrhnout, jak o ní přemýšlet a jak ji založit. V mnoha dalších dílčích online kurzech se zaměřuje na to, jak změnit přístup k zahradě a její tvorbě, jak si vysázet volně rostoucí živý plot, jak se naučit pěstovat trvalky, jak si navrhnout v zahradě pokojíčky a další věci. 

O autorce:

Nezkrotná zahradnice Radka Votavová je architektkou permakulturních zahrad – přírodních, plných zdraví a krásy. Inspiruje všechny, které v duši volá dřímající správce planety. Vyvrací mýtus, že permakultura je slaměný binec a z trávníkových pouští kouzlí oázy života. Podporuje všechny tvůrce zahrad na jejich cestě za soběstačným rájem na Zemi.

Knihu Džungloidní zahrady od Nezkrotné zahradnice si můžete koupit třeba zde: https://www.albatrosmedia.cz/tituly/88387808/dzungloidni-zahrady-od-nezkrotne-zahradnice/


Autor: red

Magnesia Litera 2024 za detektivku patří Janě Jašové

Včera v 07:56

Za svůj v pořadí druhý detektivní román Krutý měsíc ji získala cenu Magnesia Litera v kategorii Detektivka spisovatelka Jana Jašová z nakladatelství Motto, které patří pod křídla Albatros Media. 

Lenka Potůčková: Dálnice

Včera v 07:48

Lenka Potůčková debutovala v loňském roce úspěšným historickým románem Návrat nežádoucí z českého pohraničí po druhé světové válce. V novince Dálnice vypráví opět příběh z minulosti, tentokrát z období let 1984–1990. Rodině Tomanových se otřese život v základech, když se matka Renata nečekaně...

Známé i skryté tváře moravské metropole najdete v hravém průvodci Brnem

22. dubna 2024 ve 21:20

Procházky, památky, místa, která nejsou na prvních místech turistických průvodců, ale rozhodně stojí za vidění, nabízí nový ilustrovaný průvodce Hravý průvodce Brnem, který vydává nakladatelství Fragment (399 Kč).

David Urban: Vražedná splátka

17. dubna 2024 ve 23:04

Vražedná splátka je název nového románu kriminalisty Davida Urbana, držitele Ceny Jiřího Marka za nejlepší detektivku roku 2022. Vyšetřování nového případu začíná nálezem hořícího luxusního auta s mrtvolou uvnitř ..  

Carl Gustav Jung: Odpověď na Jóba

14. dubna 2024 v 19:06

Své poslední dílo Odpověď na Jóba sepsal C. G. Jung roku 1952, devět let před svou smrtí. Tento významný text je psychologickým výkladem biblického příběhu o Bohem zkoušeném muži, který Jung považoval za „milník v dlouhém historickém vývoji božského dramatu“.

Felix Weiß: Zahradní ptáci

13. dubna 2024 ve 20:17

Zahradou se prohání pták – ale jaký druh a jak ho jen poznat? Tento atlas vám to usnadní. S pomocí jasných charakteristik a podrobných ilustrací lze rychle zúžit okruh možných kandidátů. 

Roman Kodet: Příběh samurajů

12. dubna 2024 v 17:59

Japonští středověcí válečníci – samurajové – se stali jedním ze symbolů Země vycházejícího slunce. Jejich zobrazení v nesčetných filmech, knihách či komiksech jim propůjčilo téměř mytickou podobu neohrožených bojovníků, jejichž meče rozsévaly smrt na bitevních...

Jean Giono: Muž, který sázel stromy

11. dubna 2024 v 11:10

Když byl Giono v roce 1953 požádán vydavatelem časopisu Reader’s Dígest, aby napsal příběh o nejpozoruhodnějším člověku, s nímž se kdy setkal, poslal mu tuto povídku, kterou chtěl vzbudit zájem o zalesňovací program.. Ve Vyšehradu vychází již v 8. vydání, opět s ilustracemi Heleny...

Nakladatelství Vyšehrad vstupuje do dalšího desetiletí se silným edičním plánem

11. dubna 2024 v 10:44

Nejstarší české nakladatelství slaví 90 let. Staví na tradici vydávání kvalitní české i překladové literatury, kterou dnes reprezentuje nová generace jeho autorů. Vyšehrad letos vydá téměř devadesát titulů. Čtenáři se mohou těšit na taková díla, jako jsou Proměny Země Petera Frankopana,...

Páteř a ploténky - Jak se zbavit bolesti zad

11. dubna 2024 v 10:37

Ronald Liebscher-Bracht a doktorka Petra Brachtová se již více než 30 let věnují vědeckému výzkumu a terapii. Během této doby se jim podařilo vyvinou jedinečnou a vysoce účinnou metodu léčby bolesti zad.

Tessa Randau: Hory, mlha, láska a já

10. dubna 2024 v 08:19

Hlavní hrdinka má pocit, že ji její manžel sotva vidí a vnímá. Touží po větší sounáležitosti, otevřeném dialogu s ním, a po něze. V naději, že k sobě zase najdou cestu, objedná pro oba víkendový pobyt v horách.

Marshall B. Rosenberg: Nenásilná komunikace v praxi

7. dubna 2024 v 11:18

Čeká vás nepříjemné setkání se šéfem. Právě vám volala učitelka, aby si postěžovala na vaše dospívající dítě. Je večer a pohádali jste se s partnerem. Co uděláte?

John Strelecky: Návrat do Kavárny na konci světa

6. dubna 2024 v 10:55

Vypravěč John býval vystresovaným manažerem, ale dnes už vede vyvážený a spokojený život. Jednou se při svých cestách na Havaji rozhodne pro vyjížďku na kole a zde, na samotném konci světa, narazí na kavárnu, která mu změní život.   

Alan Linnér, Anders Nyman: Láskyplná setkávání

5. dubna 2024 v 06:10

Je v 21. století ještě vůbec možné vybudovat a uchovat základy pevného a trvalého vztahu, v prostředí plném povrchní, roztříštěné komunikace, strachu, že o něco přijdeme, neschopnosti odkládat uspokojení či „sešívaných“ rodin, když navíc stále narůstá počet lidí žijících o samotě? I v této situaci...

Další články
Nahoru