dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
5°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
4°C
Radiový systém Prahy za 680 milionů dokáže odposlouchávat i laik, tvrdí piráti
Piráti v pražském zastupitelstvu. Ondřej Profant je na snímku vlevo. Foto: archiv

Radiový systém Prahy za 680 milionů dokáže odposlouchávat i laik, tvrdí piráti

Ondřej Profant, zastupitel za piráty v Praze a člen komise Rady pro ICT, tvrdí, že rádiový systém Tetra, který používá městská policie Prahy, záchranná služba dopravní podnik i technická správa komunikací, je zcela nezabezpečený a odposlouchávat ho dokáže i laik. Samotnému Profantovi se podařilo připojit se k tomuto systému s anténou za 286 korun.

„Jedná se o bezpečnostní riziko obrovských rozměrů, nejen že Praha umožňuje bulváru získávat informace o prominentních pacientech, ale pravděpodobně hrozí, že se někdo nabourá do dopravního značení a navede řidiče v pražských tunelech do protisměru a v případě teroristického útoku by mohli teroristé odposlouchávat pokyny, které dostává městská policie od policie státní. Je skandální, že komunikační systém za téměř 700 milionů není řádně zabezpečený," uvedl Profant.

Piráti chtěli upozornit na problém na jednání výboru pro bezpečnost, který se ale nakonec nesešel pro nezájem jeho členů. Proto byl na problém upozorněn radní Libor Hadrava Hadravu, primátorka Adriana Krnáčová a příslušný odbor magistrátu. 

„Cestu zveřejnění díry v systému jsme zvolili proto, že nevěříme, že bezpečnostní problém se dá řešit tím, že se ututlá, a protože chceme, aby město začalo problém skutečně řešit. Od té doby, kdy jsme na problém úředníky upozornili poprvé, už uplynulo půl roku a problém trvá,“ dodal Profant. 


Další články
Nahoru