dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - snih
2°C
Pražská kultura

Rádio Classic Praha zveřejnilo statistiku poslechovosti klasiky, u Čechů vede Mozart

  Ani dvě stě let po své smrti nepřestává Wolfgang Amadeus Mozart vévodit posluchačským žebříčkům klasické hudby. První příčky „hitparády“ roku 2015 dále obsadili Antonio Vivaldi, Johann Sebastian Bach, Ludwig van Beethoven, Petr Iljič Čajkovskij a z Čechů Antonín Dvořák s Bedřichem Smetanou. Vyplývá to z pravidelné statistiky rádia Classic Praha, které se jako jediné české soukromé rádio zaměřuje výhradně na klasickou a filmovou hudbu. 

„Lidé v rádiu chtějí nejčastěji slyšet kusy, které důvěrně znají. Také dávají před sólovými skladbami přednost symfonickým, orchestrálním dílům, z období pak baroku, klasicismu a romantismu,“ sdělila programová ředitelka rádia Martina Klausová.

Rádio porovnává nejen vývoj posluchačských preferencí v České republice, ale dává je do souvislosti se vkusem v dalších zemích Evropy. Velikány a známá díla upřednostňují například i posluchači ve Velké Británii, vyplývá to z žebříčků oblíbenosti tamních rozhlasových stanic určených pro posluchače klasické hudby.

Playlist české klasické stanice má mnoho společného s britským stanicemi Classic FM a BBC Radio 3. „Při tvorbě playlistu sledujeme trendy světových žebříčků a rovněž se zaměřujeme na národní skladatele. Proto u nás četněji hrajeme nejen díla světoznámého Dvořáka, ale i Smetany, Janáčka či Suka. Například Anglie častěji zařazuje tvorbu ‚svého‘ Brittena nebo Elgara,“ pokračuje Klausová.

martina-klausova-radio-classic-nahled

Martina Klausová

K nejposlouchanějším autorům v Česku se kromě zmiňovaného Vivaldiho, Beethovena a Mozarta řadí taky Čajkovskij, Dvořák a samozřejmě Bach. Typově posluchači upřednostňují srozumitelnější a jednodušší hudbu.

Komplikovaná díla vyhledává odborné publikum a místo rádia si najde konkrétní audionahrávku. Proto bodují orchestrální díla, symfonie, oblíbené jsou předehry, teprve za nimi stojí známé operní árie, případně skladby pro sólový nástroj. Operu obecně preferuje spíše starší generace, která ji poslouchá už od mládí.

Rozhlas se v Česku i ve světě nejčastěji poslouchá dopoledne mezi sedmou a desátou hodinou, kdy se obyvatelé přesouvají za prací a do škol. Dalším vrcholem jsou pořady kolem oběda, kdy si lidé dopřávají oddych od povinností.

Období dne, kdy si rozhlas pouští nejvěrnější milovníci klasiky, je podvečer kolem sedmé hodiny, kdy je čekají ucelené pořady bez moderace,“ vysvětluje Martina Klausová z rádia Classic Praha. Rádio nejčastěji funguje jako poslechová kulisa k další činnosti, nicméně celosvětové trendy potvrzují, že právě u rádií s klasickou hudbou je nejvíce posluchačů, kteří si rozhlas zapínají kvůli soustředěnému poslechu konkrétního vybraného pořadu.

Na rádiu Classic Praha probíhá celoročně hlasování diváků Best of Classic, které vždy vrcholí večerem vítězných melodií. Žebříček Best of Classic se často dosti shoduje i s žebříčkem nejčastěji hraných autorů rádia.

radio-classic-pruzkum-nahled


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru