Dnes Čtvrtek - prehanky-dest 20°C
Zítra Pátek - bourky 20°C
Čtvrtek 18. 8. 2022
Svátek má Helena
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Radikální chvilky: Parlament by měl schválit ústavní žalobu na Zemana kvůli podceňování ruské hrozby
Odpůrci Miloše Zemana mu od začátku nástupu do funkce vyčítají vřelý vztah k Rusku a jeho prezidentovi. Foto: Karel Netolický

Radikální chvilky: Parlament by měl schválit ústavní žalobu na Zemana kvůli podceňování ruské hrozby

Po sobotním oznámení, že existuje důvodné podezření na zapojení důstojníků ruské tajné služby GRU do výbuchů muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014, zaplavila sociální sítě a mediální prostor celá řada komentářů. Více i méně radikálních směrem k Rusku, USA, Pražskému hradu či vládě. Servítky si v prohlášení nebral Milionu chvilek pro demokracii. Ostatně, posuďte sami.

Spolek se nedávno připomněl nakreslením více než dvaceti tisíc bílých křížů na dlažbu Staroměstského náměstí. Kříže symbolizovaly dosavadní oběti covidové pandemie v Česku. Nyní o sobě dal vědět radikálním prohlášením.

„Putinovské Rusko dlouhodobě škodí naší zemi. Vyhoštění agentů je správný, avšak jen první krok,“ uvedl spolek. Následovat podle něj musí další činy, které byly zformulovány celkem do pěti požadavků.

„Musí následovat jednoznačné odmítnutí jakéhokoli ruského zapojení do přístavby Dukovan a do dalších strategických zakázek,“ sdělili „chvilkaři“. Podle nich je nyní potřeba klást zásadní důraz na kyberbezpečnost a boj s dezinformacemi. Tvrdí, že tento boj je zatím Českem podceňován.

Anketa

Měl by podle vás Parlament schválit ústavní žalobu na Miloše Zemana pro velezradu?

88.3%
(88.3%)
11.7%
(11.7%)
Podle spolku je potřeba konečně dostát spojeneckým závazkům v NATO a vyhradit dvě procenta HDP pro obranu. „Je potřeba také přestat, byť jen verbálně, koketovat s dodávkou evropskými úřady dosud neschválené vakcíny Sputnik V,“ sdělil spolek.

Nejradikálnější bod si nechal na závěr svého prohlášení. Obě komory Parlamentu České republiky by podle něj měly schválit ústavní žalobu na Miloše Zemana pro velezradu vzhledem k dlouhodobé bagatelizaci ruské hrozby a ignorování českých bezpečnostních složek.

„Zemanův dnešní souhlas s vyhoštěním agentů nezakryje jeho dlouhodobou inklinaci k Putinovi a jeho politice,“ dodal spolek.


Autor: Karel Netolický

Proměnu dopravní sítě plánuje Praha 5, vytvořila nový generel

16. srpna 2022 v 19:12

Praha 5 má k dispozici nový koncepční dokument s názvem Generel dopravy MČ Praha 5. Základním předpokladem je zkvalitnění života místních obyvatel lepší nabídkou služeb městské mobility. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí městské části Lenka Abessi.

Praha 5 odsouhlasila Strukturální plán, pomůže s rozvojem území

21. července 2022 v 09:27

Zastupitelstvo městské části projednalo a odsouhlasilo Strukturální plán MČ Praha 5. Ten má určovat rámec rozvoje území a být podkladem pro rozhodování samosprávy k jednotlivým stavebním záměrům na území městské části.  

Zastupitelé Prahy 5 schválili připomínky k návrhu Metropolitního plánu

6. července 2022 ve 14:03

Zastupitelé Prahy 5 na konci června po rozsáhlé diskusi schválili připomínky k návrhu Metropolitního plánu hl. m. Prahy pro veřejné jednání. Informovala o tom mluvčí městské části Lenka Abessi.

Praha 5 snížila počet zastupitelů, po volbách jich bude 41

3. července 2022 ve 14:19

Zastupitelé páté městské části tento týden schválili počet členů Zastupitelstva MČ Prahy 5 pro volební období 2022 až 2026. Bude jich 41, v tomto období jich je 43. Volby se budou konat 23. a 24. září.  

Další články
Nahoru