
Řada psů stále nemá povinný čip. Zvířata navíc majitelé často nikam neregistrují a v databázích je zmatek
29. května 2020 13:15
Podle Áji Černé, která je ze spolku starajícího se o opuštěné psy, zákon viditelněji oddělil zodpovědné a nezodpovědné majitele. „Komu o bezpečí psa opravdu jde, nechal psa očipovat a čip zaregistroval v některé z databází,“ myslí si Černá.
Naráží přitom na fakt, že k zákonné povinnosti čipování zatím chybí druhý krok, a to zanesení kódu čipu spolu s údaji o majiteli do některé z databází psů. V případě nezaregistrovaného čipu odchytová služba sice po sejmutí čtečkou získá číselný kód, přiřadit k majiteli ho už ale nedokáže.
Zmatek v registrech
Další problém podle útulků je, že databází je více než deset a psi se v nich tím pádem obtížně hledají. Vyhledávání majitele má od ledna 2022 zjednodušit státem vedená centrální evidence psů v Česku pod správou Státní veterinární správy.
„Pokud ale ani v této evidenci nebude registrace ze zákona povinná, bude to je další z řady registrů, ve který budou muset útulky a odchytové služby procházet,“ upozorňuje Zajíček.

Podle Jana Juráka z psího útulku není ani povinný registr všespásným řešením. „Dokud se čipování nebude důsledně kontrolovat, problém se nevyřeší. V mnoha případech nejsou především na vesnicích psi ani nahlášeni, ani očkovaní, natož, aby měli registrovaný čip,“ popisuje Jurák vlastní zkušenosti.
Naopak lidé, kterým na jejich zvířatech záleží, již většinou čipy zaregistrovali i bez příkazu ze strany státu. „Majitelům psů bychom doporučovali zaregistrovat psa do co nejvíce databází, aby v případě ztráty ulehčili odchytovým službám a útulkům práci,“ dodává Černá.