dnes
Pátek - polojasno
23°C
zítra
Sobota - bourky
23°C
pozítří
Neděle - bourky
24°C

Rada hl. m. Prahy vyzvala Prahu 5 k chování řádného hospodáře

Radní hl. m. Prahy se zabývali problémem výstavby bytových domů v Praze 5 Na Pláni. Jde o záležitost, která se řeší již od roku 2006, kdy Praha 5, tehdy řízená starostou Jančíkem (ODS), podepsala smlouvu s firmou Geosan, týkající se pozemků o rozloze 12 555 m2 v katastrálním území Smíchov.

Rada hl. m. Prahy má pochybnosti o ceně za tyto pozemky, protože dle Statutu hl. m. Prahy se při majetkových operacích nad 50 milionů Kč vyžaduje souhlas hl. m. Prahy. V roce 2006 cena vyšla na 49 mil. Kč, k její výši už ale i tenkrát byly výrazné výhrady a pochybnosti o její správné výši, i o tom, zdali nejde ze strany MČ Praha 5 o obcházení Statutu hl. m. Prahy.

Z tohoto důvodu zaujala Rada hl. města Prahy stanovisko, kterým vyzývá MČ Praha 5, aby po vyhodnocení právních otázek spojených s projektem „Výstavba bytových domů Na Pláni – startovací byty“ postupovala v této záležitosti tak, aby další kroky městské části byly v souladu se zákonnou povinností chovat se ke svěřenému majetku s péčí řádného hospodáře a v případě prodeje majetku s hodnotou nad 50 mil. Kč si nejdříve vyžádala souhlasné stanovisko hl. m. Prahy. Cena pozemků dle občanských iniciativ dosahuje výrazně vyšší hodnoty.

 „Máme oprávněnou domněnku, že sjednaná kupní cena neodpovídala skutečné ceně nemovitostí v daném období a došlo tedy jak k porušení povinnosti městské části chovat se ke svěřenému majetku s péčí řádného hospodáře, tak k porušení Statutu hl. m. Prahy, a to zřejmě jednak povinnosti zjistit cenu nemovitostí podle zvláštních předpisů a dále povinnosti předložit záměr prodat předmětné pozemky hl. m. Praze, neboť skutečná cena těchto pozemků již v r. 2006 převyšovala sjednanou kupní cenu, nedosahující limitu 50 milionů korun,“ uvedl radní Jan Vašíček.

Ze srovnávací tržní analýzy, se kterou se radní seznámili, vyplývá, že již v době uzavření smlouvy v r. 2006 měly obdobné pozemky v k. ú. Smíchov v průměru cenu 10 260 Kč, v blízkosti Smíchova pak 8 569 Kč za m2, takže hodnota pozemků by i v nižší relaci překročila 100 milionů Kč. 

 


Praha 5: Letní Street Food

Dnes v 11:21

Festival Letní Street Food se v sobotu 24. srpna vrátí na smíchovskou náplavku a nabídne gastronomii z celého světa. Připraveno bude 60 stánků s tradičními pokrmy zemí, jako je Argentina, Mexico, Vietnam, Bulharsko, Ukrajina, Francie, Španělsko nebo Mongolsko.

Praha 4: Poplatek za psa do konce srpna

Dnes v 10:49

Odbor finanční správy Prahy 4 upozorňuje držitele psů, že splatnost poplatku za psa za II. pololetí ve výši 750 korun (u sazby 1500 korun – byt) je nejpozději do 31. srpna.

Praha 13: Skřítkové a víly v Pohádkovém lese

Dnes v 08:54

Praha 13 zve v pondělí 2. září děti na velké dobrodružství.

Výstavu Zpátky v čase uvidíte do října

Dnes v 07:35

V Praze 8 najdete výstavu Zpátky v čase – Libeň na historických fotografiích.

Poslední srpnový týden nepoteče v těchto ulicích voda

Včera ve 23:28

Společnost Pražské vodovody a kanalizace oznámila přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na následující týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 11: Památník svobody je poškozen

Včera ve 22:11

V parku u Chodovské tvrze došlo k poškození Památníku svobody. Jedna z jeho částí byla nalezena oddělená na zemi.

Praha 5: Stromový tomograf umí odhalit zdraví kmene stromu bez nutnosti vrtů

Včera ve 20:32

Pátá městská část zakoupila za téměř 400 tisíc korun speciální přístroj, tzv. stromový tomograf, který umí odhalit zdraví kmene stromu a to bez nutnosti vrtů a podobných zásahů do kmene.

Praha 6 poskytne příspěvek na aktivity dětí

Včera ve 20:14

Od dnešního dne mohou rodiče žádat o příspěvky na kroužky. Na volnočasové aktivity šestkových dětí prostřednictvím systému Aktivní město rodičům radnice až 600 korun na dítě. Žádosti o příspěvek je možno podávat do 20. prosince.

Praha 9: Pojď dál! Zápisy do kroužků a kurzů online

Včera ve 12:03

Poslední volná místa v kroužcích, kurzech a dalších aktivitách pro děti, mládež a dospělé v Praze 9.

Kvůli stržené troleji nejezdily tramvaje mezi Kobylisy a Palmovkou

Včera v 11:24

Provoz tramvají mezi Palmovkou a Kobylisy byl dnes od 7:51 do 8:38 v obou směrech přerušen. Vůz s nadměrným nákladem totiž poškodil troleje. Linky číslo 3, 10 a 24 proto musely jezdit odklonem. Trojka a desítka jezdila přes zastávky Maniny, Nádraží Holešovice a Trojská. Čtyřiadvacítka jezdila...

Ceny pohonných hmot v hlavním městě klesly o haléře

Včera v 11:13

Ceny paliv v Praze od minulého týdne znovu nepatrně klesly. Natural od minulé středy zlevnil o tři haléře na průměrných 33,04 Kč/l, nafta o dva haléře na 32,36 Kč/l. Diesel je v hlavním městě dál nejdražší z celé republiky. Také za benzin zaplatí řidiči v průměru nejvíc v Praze a také v Olomouckém...

Tři nová mlhoviště v Praze 6

Včera v 10:43

Šestá městská část uvedla do provozu nová mlhoviště, která mají zpříjemnit delší pobyt v parcích a na hřištích.

Další krátké zprávy
Nahoru