dnes
Čtvrtek - oblacno
6°C
zítra
Pátek - prehanky-snih-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
4°C

Rada hl. m. Prahy vyzvala Prahu 5 k chování řádného hospodáře

Radní hl. m. Prahy se zabývali problémem výstavby bytových domů v Praze 5 Na Pláni. Jde o záležitost, která se řeší již od roku 2006, kdy Praha 5, tehdy řízená starostou Jančíkem (ODS), podepsala smlouvu s firmou Geosan, týkající se pozemků o rozloze 12 555 m2 v katastrálním území Smíchov.

Rada hl. m. Prahy má pochybnosti o ceně za tyto pozemky, protože dle Statutu hl. m. Prahy se při majetkových operacích nad 50 milionů Kč vyžaduje souhlas hl. m. Prahy. V roce 2006 cena vyšla na 49 mil. Kč, k její výši už ale i tenkrát byly výrazné výhrady a pochybnosti o její správné výši, i o tom, zdali nejde ze strany MČ Praha 5 o obcházení Statutu hl. m. Prahy.

Z tohoto důvodu zaujala Rada hl. města Prahy stanovisko, kterým vyzývá MČ Praha 5, aby po vyhodnocení právních otázek spojených s projektem „Výstavba bytových domů Na Pláni – startovací byty“ postupovala v této záležitosti tak, aby další kroky městské části byly v souladu se zákonnou povinností chovat se ke svěřenému majetku s péčí řádného hospodáře a v případě prodeje majetku s hodnotou nad 50 mil. Kč si nejdříve vyžádala souhlasné stanovisko hl. m. Prahy. Cena pozemků dle občanských iniciativ dosahuje výrazně vyšší hodnoty.

 „Máme oprávněnou domněnku, že sjednaná kupní cena neodpovídala skutečné ceně nemovitostí v daném období a došlo tedy jak k porušení povinnosti městské části chovat se ke svěřenému majetku s péčí řádného hospodáře, tak k porušení Statutu hl. m. Prahy, a to zřejmě jednak povinnosti zjistit cenu nemovitostí podle zvláštních předpisů a dále povinnosti předložit záměr prodat předmětné pozemky hl. m. Praze, neboť skutečná cena těchto pozemků již v r. 2006 převyšovala sjednanou kupní cenu, nedosahující limitu 50 milionů korun,“ uvedl radní Jan Vašíček.

Ze srovnávací tržní analýzy, se kterou se radní seznámili, vyplývá, že již v době uzavření smlouvy v r. 2006 měly obdobné pozemky v k. ú. Smíchov v průměru cenu 10 260 Kč, v blízkosti Smíchova pak 8 569 Kč za m2, takže hodnota pozemků by i v nižší relaci překročila 100 milionů Kč. 

 


Na výstavu´Václavák´ se chystá i zakladatel Semaforu Jiří Suchý

Včera v 17:58

Na Václavském náměstí je až do konce roku k vidění ojedinělá velkoformátová výstava ´Václavák´, která připomíná dějiny tohoto prostoru. V noci nasvícené panely ukazují unikátní historické i současné fotografie a kresby, které doplňují citace související s Václavským náměstím. Součástí jsou také...

Požár přístřešku v Jinonicích

Včera v 17:41

Hasiči dnes v 11:45 zasahovali u požáru dřevěného provizorního přístřešku v Tichnově ulici v Jinonicích. Požár se částečně rozšířil na okolní porost.

Zdobení vánočních stromečků v Loretánské zahradě

Včera ve 12:47

Letošní předvánoční akci a soutěž o nejkrásnější vánoční stromeček nazvanou „Zdobit může každý – Zdobit bude každý“ byla dnes slavnostně zahájena v 10 hodin v Loretánské zahradě za účasti radního hl. m. Prahy Daniela Hodka. 

Strážníci nakoupí střelivo, ponožky a radary

Včera ve 12:46

Pražští strážníci podepíší rámcové smlouvy na dodávku střeliva, ponožek a laserových měřičů rychlosti v souhrnné částce 13,62 milionu korun bez DPH. Všechny smlouvy jsou čtyřleté. Vyplývá to z materiálů, které včera schválili pražští radní.

Hasiči vyprostili zraněného řidiče z osobního auta po střetu s tramvají

Včera ve 12:42

Dnes od 10:14 hodin zasahovaly jednotky pražských hasičů ze Satalic, Strašnic a HZS DPP u střetu tramvaje a osobního auta na křižovatce ulic Poděbradská a Slévačská v Praze 9.

Vznícení sazí v komíně bylo příčinou požáru střechy

Včera ve 12:22

Dnes v 6:05 hodin zasahovala profesionální jednotka hasičů ze Smíchova a jednotka SDH Řeporyje u požáru střechy chaty v zahrádkářské kolonii v ulici Pod zahrádkami v Řeporyjích.

Zastupitelstvo Prahy 6 schválilo prodej cenných pozemků developerovi

Včera ve 12:15

Zastupitelé Prahy 6 včera schválili záměr prodeje pozemků v hodnotě stovek milionů korun pro developerskou výstavbu bytů, uvedla ČTK. Parcely v ulici Na Dračkách, kde má vzniknout obytný areál se 150 byty, vlastní firma SNEO, která je v majetku Prahy 6 a kvůli prodeji vytvoří dceřinou společnost,...

Český filmový plakát 1931–1948. Výběr plakátů představí muzeum

Včera v 07:39

Muzeum hlavního města Prahy pořádá od 13. prosince do 11. března v hlavní budově muzea výstavu Český filmový plakát 1931–1948. Výstava představí výběr filmových plakátů z bohatých sbírek Muzea hlavního města Prahy.

Praha 3 během svátků umožní parkování všem

Včera v 07:35

Městská část Praha 3 chce i letos během Vánoc vyjít vstříc svým občanům a zajistit pro jejich rodiny, přátele a známé, kteří je přijedou o svátcích navštívit, bezproblémové parkování.

Zažijte atmosféru tradičních vánočních zvyků a koled v Národopisném muzeu

Včera v 07:23

Národní muzeum zve rodiny s dětmi do Národopisného muzea, kde se v sobotu 16. prosince od 13 do 17 hodin uskuteční další akce z cyklu Aspoň na víkend. Návštěvníci se dozvědí, proč se zdobí vánoční stromeček a odkud pocházejí další zvyky typické pro vánoční čas. Rovněž si mohou vyzkoušet řadu...

Praha 6 odhalí Lavičku Ferdinanda Vaňka

Včera v 07:11

Ondřej Kolář, starosta městské části Praha 6 a Michael Žantovský, výkonný ředitel Knihovny Václava Havla zvou na slavnostní odhalení Lavičky Ferdinanda Vaňka.

Křest: Knihu První stopa pokřtí Václav Sůra

12. prosince 2017 ve 20:02

Jak se spí ve sněhu, kdy je zmrzlina za polárním kruhem lepší než salám a proč se nejlíp chodí po Laponsku na snowboardu, se dozvíte na křtu knihy První stopa. Těšit se můžete na tematické polární občerstvení.

Provoz bezplatné právní poradny

12. prosince 2017 v 19:13

Bezplatná právní poradna studentů Právnické fakulty Univerzity Karlovy pořádaná ve spolupráci s hl. m. Prahou bude v tomto kalendářním roce naposledy otevřena dne 20. prosince. V novém roce bude provoz poradny zahájen 8. ledna a potrvá do 30. května 2018.

Další krátké zprávy
Nahoru