dnes
Pátek - zatazeno
3°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - polojasno
2°C
Ráda bych umístila další svá díla po Praze, říká světoznámá malířka a sochařka Anna Chromy
Anna Chromy před svým dílem na Senovážném náměstí, tančící kašnou Čeští muzikanti. Foto: archiv Praha 1

Ráda bych umístila další svá díla po Praze, říká světoznámá malířka a sochařka Anna Chromy

Světově uznávaná malířka a sochařka Anna Chromy obdržela nedávno Cenu Prahy 1. Umělkyni, která se narodila v Českém Krumlově, s rodiči se pak přestěhovala do Rakouska, v současnosti žije ve Francii a pracuje v Itálii, položil server Pražský patriot několik otázek.

Co pro Vás osobně znamená udělení Ceny Prahy 1?
Znamená pro mě mnoho, protože Praha je městem nejblíže mému srdci. Moje matka se zde narodila a často sem se mnou jezdila z Českého Krumlova, aby mi ukázala Karlův most a další místa se sochami. Už jako malou mě sochy fascinovaly.

Jaká konkrétní místa máte v české metropoli nejraději?
Miluji celé Staré Město, nejvíce ale procházím místa mezi Staroměstskou radnicí a Karlovým mostem.

anna-chromy-oceneni-nahled V Paříži jste se seznámila se Salvadorem Dalím. Jak ovlivnil Vaši tvorbu a co jste se od něj naučila?
Když se podíváte na obrazy z mého prvního období, uvidíte na nich jasný vliv surrealismu. Do dnešního dne obdivuji jeho práce víc než práce jakéhokoliv moderního malíře. Neuvěřitelně mě hned na začátku podpořil. Tvrdil, že maluji jako muž, což od něj bylo velkou pochvalou, ženy umělkyně obecně neuznával.

Co v současnosti tvoříte?
Nyní pracuji na Plášti pro Jeruzalém, na monumentu pro Budapešť a na několika drobnějších zakázkách.

Více času věnujete malířství, nebo sochařství?
V posledních letech se k malířství víc a víc vracím, obzvlášť s tématikou myšlenky Pláště svědomí a příbuzných témat. Vytvořila jsem třicet pět velkých olejomaleb, nazývám tuto sérii Chromatology. Zabývají se aspekty svědomí, jako je péče o naši planetu a její biodiverzitu, otázky empatie a dělení se s ostatními, apod. (Na díla a jejich vysvětlení se můžete podívat na www.annachromy.com/conscience-art.html, pozn. aut.)

Uvažujete o nějaké svém dalším díle pro veřejný prostor v Praze?
Proč ne? Moc ráda bych umístila další svá díla po Praze, buďto sochy na výjimečná místa nebo obrazy do muzea.

V minulosti jste naznačila, že byste v Praze ráda měla muzeum nebo ateliér..
Ano, to je pravda. Před lety jsme měli rozsáhlé diskuze se Strahovským klášterem, ale nemohli jsme se dohodnout. Pořád hledám ideální místo na umístění celku nebo části, všech mých soch, obrazů a náčrtů. Dohromady je to více než 500 děl. (Můžete se na ně podívat na www.annachromy.com/artworks.html, pozn. aut.)

anna-chromy-socha-stavovske-nahled

Plášť svědomí před Stavovským divadlem

Jedním z Vašich nejznámějších děl je Plášť svědomí. V Praze stojí u Stavovského divadla, na kolika dalších místech ve světě na něj můžeme narazit a je všude stejné?
Pláště jsou si podobné, ale žádné dva nejsou stejné. Celkově je jich 15 umístěných veřejně k vidění po celém světě. Například v Salzburku, Aténách nebo v Monaku.

Na závěr si dovolím otázku dotýkající se soukromí. Na veřejnost Vás často doprovází manžel Wolfgang Stein, byl i na předání Ceny Prahy 1. Jaký význam má pro Vaši tvorbu i osobní život?
Můj manžel je mi již přes padesát let mou hlavní oporou, mým manažerem, mou láskou, ale do mých děl nezasahuje. Před dvaceti lety přestal podnikat a rozhodl se podporovat mou uměleckou kariéru. Obecně se snažíme vyhýbat většině společenských akcí, ale cestujeme na všechny akce s mým uměním svázané společně.


Rádio Expres FM představuje netradiční večerní show a nového moderátora Martina Vévodu

11. ledna 2018 v 11:47

Pražské rádio Expres FM zahajuje rok 2018 velkými změnami. Programové schéma od ledna doplňuje nová večerní show Večer na Expres FM pod taktovkou moderátorské dvojice Veronika Koloušková a Vladimír „Vlado“ Pavlík. Večerní show bude Expres FM vysílat každý všední den od 17 do...

Provokují: Politici, homosexuálové, pravdoláskaři, Brňáci, pražská kavárna, uprchlíci i Romové patří na Jatka!

10. ledna 2018 v 08:41

Patří politici, homosexuálové, intelektuálové, Brňáci, pražská kavárna nebo dokonce děti na Jatka? Rozhodně ano! Jatka78 v nové kampani reagují na aktuální situaci, kdy čeští politici a představitelé státu rozdělují společnost. Místo pro nové umění v pražských Holešovicích naopak vyzývá k tomu,...

Napůlkočkanapůlpes. Netradiční hrdina pobaví děti i dospělé

10. ledna 2018 v 08:08

Přední tlapky kočičí a zadní psí. Na zadečku dva ocásky, na hlavě jedno ucho vztyčené a druhé visící. Kožíšek napůl mourovatý, napůl hnědorezavý. Kouzelné vyprávění pro děti i dospělé je doplněné nádhernými ilustracemi od Lucie Dvořákové.

Otec pražské kanalizace W. H. Lindley

8. ledna 2018 v 07:00

Jméno Wiliama H. Lindleye, tvůrce pražské kanalizační sítě, se nesmazatelně zapsalo do historie hlavního města, ale i do dějin evropského technického myšlení. Zemřel na selhání srdce 30. prosince 1917 v Putney u Londýna. V Praze působil na přelomu 19. a 20. století. Složitost řešení odvodnění...

Další články
Nahoru