dnes
Středa - oblacno
24°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
23°C
pozítří
Pátek - zatazeno
23°C
Rád bych zpřístupnil další prostory Novoměstské radnice, přeje si její ředitel Albert Kubišta
Podle Mgr. Alberta Kubišty stojí vež Novoměstské radnice určitě za návštěvu. Foto: archiv

Rád bych zpřístupnil další prostory Novoměstské radnice, přeje si její ředitel Albert Kubišta

Od roku 2013 je ředitelem Novoměstské radnice Albert Kubišta, kterému se během pěti let podařilo pozvednout fungování této příspěvkové organizace. Jaké jsou jeho další plány ve funkci, na co by se rád zaměřil? Na jaké akce na radnici by rád pozval veřejnost? Na tyto a další otázky odpovídal serveru Pražský patriot?

karlovo-namesti-novomestska-radnice Ředitelem Novoměstské radnice jste již pět let. S jakou vizí jste do funkce nastupoval? A podařilo se vám ji beze zbytku naplnit?
Do funkce jsem nastupoval s jednou zásadní vizí – udělat z té smutné budovy na rohu Karlova náměstí místo, kam budou chodit lidé a kam se budou chtít vracet. Pracoval jsem totiž několik let přímo naproti radnici a měl jsem ji tak stále před očima. Novoměstská radnice by měla stát na třech pilířích: program pro širokou veřejnost, špičkové koncerty a zajímavé výstavy a gastronomické akce, protože podle mého soudu gastronomie je jistou součástí kultury. Jestli se mi to podařilo beze zbytku naplnit? Málokterou vizi naplníte beze zbytku. Každý den mne napadá něco nového, co by mohlo radnici zatraktivnit nebo zkrášlit a díky skvělému týmu spolupracovníků se mnoho věcí daří i následně zrealizovat.
 

Na co byste se ve funkci rád v budoucnu zaměřil?
V nejbližší budoucnosti je to rozšíření prostor, které by mohla Novoměstská radnice nabídnout. Je tu několik zajímavých míst, která jsou dosud nevyužitá a která bych rád zpřístupnil. Kromě toho, že si rekonstrukci zaslouží i některé historické prostory. Konec konců, Novoměstská radnice byla rekonstruována bezmála před čtvrtstoletím.
kubista-3 Jste spokojen s tím, v jakém rozsahu podporuje radnice druhé městské části Novoměstskou radnici?
Bez velkorysé podpory Prahy 2 by Novoměstská radnice fungovat nemohla. Jsme příspěvková organizace zřízená MČ Praha 2 a její příspěvek tvoří přes polovinu našeho rozpočtu. Je potřeba si uvědomit, že je to původně středověká gotická stavba a navíc je to národní kulturní památka. Takže jakákoli větší oprava je v zásadě restaurátorská a to by Novoměstská radnice, chce-li fungovat jako veřejný prostor pro nejrůznější druhy akcí, nedokázala ufinancovat. K tomu je třeba připočíst i podporu nefinanční, která se projevuje v nejrůznějších formách.

Na jakou probíhající nebo chystanou akci byste touto cestou čtenáře rád pozval?
Nejprve by to byla věž Novoměstské radnice, ze které uvidíte celé Karlovo náměstí a Prahu tak, jak ji jinak neznáte. Z těch nejbližších akcí by to byl asi již pátý ročník festivalu autentických a biodynamických vín Praha pije víno (18. –19. května). Protože k Praze 2 víno prostě patří. Z hudebních akcí by to byl koncert mladého nadějného basbarytonisty Lukáše Bařáka ve Velkém sále (21. května), nebo koncert profesora Ivana Klánského (19. června). Kdo by chtěl podpořit dobrou věc, může přijít nakoupit na dobročinný bazárek domovů Sue Ryder (28. května). Kdo si bude chtít prohlédnout celou radnici, včetně běžně nepřístupných prostor, může nás přijít navštívit během pražské Muzejní noci 9. června a užít si noční pohled na Prahu.

Novoměstská radnice nabízí řadu prostor k pronájmu. Je o tuto službu zájem, a která místnost je nejoblíbenější?
Nejvyužívanější je podle mne Velký sál, který spolu s mimořádně kvalitním klavírem poskytuje velmi zajímavý prostor pro komorní hudbu i společenské události. Neméně lákavý je i krásný goticky klenutý Mázhaus s hlavním vchodem na Karlovo náměstí, ale ten je málokdy možné využít v zimních měsících. Ale zájem je i o menší prostory jako je Konšelský salonek nebo kaple Novoměstské radnice, protože o co menší to prostory jsou, o to krásnější renesanční a barokní výzdoby mají.

V radnici probíhají i stavby. Je zde o obřady zájem? A vzpomenete si ve spojitosti s nimi na nějakou kuriozitu, úsměvnou událost?
O svatby je na Novoměstské radnici stále zájem, zejména pak v létě. Pominu-li jen na první pohled úsměvné historky spojené se svatbami a alkoholem, tak jedna z nejzajímavějších svateb, která probíhala na Novoměstské radnici, byla svatba příslušníka americké námořní pěchoty, který se ženil v parádní uniformě a jemuž na svatbu přišlo několik jeho kolegů. Byl to neobyčejný pohled kombinující různé, ale stále živé tradice.


Kolínská vtipkuje: Začneme v deset. V deset dopoledne

17. května 2018 v 09:47

Jednání pražského zastupitelstva mělo začít dnes ráno v 9 hodin. Od včerejška se v médiích spekuluje, že by se mohla rozpadnout koalice ve složení ANO, ČSSD a Trojkoalice, protože by byly odvolány radní Trojkoalice Jana Plamínková a Petra Kolínská.

ODS Praha 5 míří na 21. pražský festival dračích lodí

11. května 2018 ve 21:37

Závody na otevřené prodloužené ozdobené kanoi s dračí hlavou o délce 12,5 metru získávají na stále větší popularitě. Letos se na nejstarší pražský festival dračích lodí ve Žlutých lázních, který startuje již zítra, chystá i tým ODS z Prahy 5, který si říká...

TOP 09 a STAN v Praze 3 podepíší volební memorandum v anglickém doubledeckeru

11. května 2018 v 18:25

K podpisu memoranda stran TOP 09 a STAN (TopSTAN) v Praze 3 o spolupráci pro podzimní komunální volby dojde v pravém anglickém doubledeckeru v pondělí 15. května mezi 16. a 17. hodinou před základní školou Duhová na náměstí Jiřího z Poděbrad.

Hrušňová alej. Setkání se zástupci radnice Prahy 15

2. května 2018 ve 12:51

Chcete-li sdělit svůj názor k připravenému projektu v lokalitě hrušňová alej, přijměte pozvání na veřejné setkání se zástupci městské části. Setkání se koná v pondělí 7. května od 17 do 18 hodin v Mantovské ulici.

Další články
Nahoru