dnes
Čtvrtek - zatazeno
4°C
zítra
Pátek - prehanky-snih
7°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
Rád bych zpřístupnil další prostory Novoměstské radnice, přeje si její ředitel Albert Kubišta
Podle Mgr. Alberta Kubišty stojí vež Novoměstské radnice určitě za návštěvu. Foto: archiv

Rád bych zpřístupnil další prostory Novoměstské radnice, přeje si její ředitel Albert Kubišta

Od roku 2013 je ředitelem Novoměstské radnice Albert Kubišta, kterému se během pěti let podařilo pozvednout fungování této příspěvkové organizace. Jaké jsou jeho další plány ve funkci, na co by se rád zaměřil? Na jaké akce na radnici by rád pozval veřejnost? Na tyto a další otázky odpovídal serveru Pražský patriot?

karlovo-namesti-novomestska-radnice Ředitelem Novoměstské radnice jste již pět let. S jakou vizí jste do funkce nastupoval? A podařilo se vám ji beze zbytku naplnit?
Do funkce jsem nastupoval s jednou zásadní vizí – udělat z té smutné budovy na rohu Karlova náměstí místo, kam budou chodit lidé a kam se budou chtít vracet. Pracoval jsem totiž několik let přímo naproti radnici a měl jsem ji tak stále před očima. Novoměstská radnice by měla stát na třech pilířích: program pro širokou veřejnost, špičkové koncerty a zajímavé výstavy a gastronomické akce, protože podle mého soudu gastronomie je jistou součástí kultury. Jestli se mi to podařilo beze zbytku naplnit? Málokterou vizi naplníte beze zbytku. Každý den mne napadá něco nového, co by mohlo radnici zatraktivnit nebo zkrášlit a díky skvělému týmu spolupracovníků se mnoho věcí daří i následně zrealizovat.
 

Na co byste se ve funkci rád v budoucnu zaměřil?
V nejbližší budoucnosti je to rozšíření prostor, které by mohla Novoměstská radnice nabídnout. Je tu několik zajímavých míst, která jsou dosud nevyužitá a která bych rád zpřístupnil. Kromě toho, že si rekonstrukci zaslouží i některé historické prostory. Konec konců, Novoměstská radnice byla rekonstruována bezmála před čtvrtstoletím.
kubista-3 Jste spokojen s tím, v jakém rozsahu podporuje radnice druhé městské části Novoměstskou radnici?
Bez velkorysé podpory Prahy 2 by Novoměstská radnice fungovat nemohla. Jsme příspěvková organizace zřízená MČ Praha 2 a její příspěvek tvoří přes polovinu našeho rozpočtu. Je potřeba si uvědomit, že je to původně středověká gotická stavba a navíc je to národní kulturní památka. Takže jakákoli větší oprava je v zásadě restaurátorská a to by Novoměstská radnice, chce-li fungovat jako veřejný prostor pro nejrůznější druhy akcí, nedokázala ufinancovat. K tomu je třeba připočíst i podporu nefinanční, která se projevuje v nejrůznějších formách.

Na jakou probíhající nebo chystanou akci byste touto cestou čtenáře rád pozval?
Nejprve by to byla věž Novoměstské radnice, ze které uvidíte celé Karlovo náměstí a Prahu tak, jak ji jinak neznáte. Z těch nejbližších akcí by to byl asi již pátý ročník festivalu autentických a biodynamických vín Praha pije víno (18. –19. května). Protože k Praze 2 víno prostě patří. Z hudebních akcí by to byl koncert mladého nadějného basbarytonisty Lukáše Bařáka ve Velkém sále (21. května), nebo koncert profesora Ivana Klánského (19. června). Kdo by chtěl podpořit dobrou věc, může přijít nakoupit na dobročinný bazárek domovů Sue Ryder (28. května). Kdo si bude chtít prohlédnout celou radnici, včetně běžně nepřístupných prostor, může nás přijít navštívit během pražské Muzejní noci 9. června a užít si noční pohled na Prahu.

Novoměstská radnice nabízí řadu prostor k pronájmu. Je o tuto službu zájem, a která místnost je nejoblíbenější?
Nejvyužívanější je podle mne Velký sál, který spolu s mimořádně kvalitním klavírem poskytuje velmi zajímavý prostor pro komorní hudbu i společenské události. Neméně lákavý je i krásný goticky klenutý Mázhaus s hlavním vchodem na Karlovo náměstí, ale ten je málokdy možné využít v zimních měsících. Ale zájem je i o menší prostory jako je Konšelský salonek nebo kaple Novoměstské radnice, protože o co menší to prostory jsou, o to krásnější renesanční a barokní výzdoby mají.

V radnici probíhají i stavby. Je zde o obřady zájem? A vzpomenete si ve spojitosti s nimi na nějakou kuriozitu, úsměvnou událost?
O svatby je na Novoměstské radnici stále zájem, zejména pak v létě. Pominu-li jen na první pohled úsměvné historky spojené se svatbami a alkoholem, tak jedna z nejzajímavějších svateb, která probíhala na Novoměstské radnici, byla svatba příslušníka americké námořní pěchoty, který se ženil v parádní uniformě a jemuž na svatbu přišlo několik jeho kolegů. Byl to neobyčejný pohled kombinující různé, ale stále živé tradice.


Změna ve vedení Prahy 5, Slabého ve funkci místostarosty vystřídal Brož

25. února 2020 ve 23:38

Na dnešním jednání Zastupitelstva městské části Praha 5 byla vzata na vědomí rezignace Martina Slabého na funkci místostarosty. Novým místostarostou byl zvolen zastupitel Lubomír Brož (oba ANO).

Praha 2: V budově radnice se koná 6. řádné zasedání zastupitelů

24. února 2020 ve 12:11

V tomto volebním období 6. řádně zasedání Zastupitelstva městské části Praha 2 se koná dnes od 15:00 hodin v zasedacím sále 614 v 6. patře budovy radnice na námětí Míru.

Další články
Nahoru