dnes
Středa - jasno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Pražský život

PVK odstartovaly dodávky pitné vody v náhradním balení

Pražské vodovody a kanalizace zahájily projekt dodávky pitné vody balené v sáčcích. Jeho cílem je doplnit náhradní zásobování voznicemi pro držitele průkazů TP, ZTP a ZTP/P donesením pitné vody do místa, které si zájemce zvolí.

Službu zajistí v době havárie vodovodní sítě na území hlavního města s předpokladem přerušení dodávky pitné vody v trvání delším než 5 hodin.

S distribucí pitné vody bude také pomáhat smluvní partner. Osoby, které budou zajišťovat donesení vody, se prokáží průkazem.

Jakým způsobem službu využít

Každý zájemce musí mít registraci služby SMS INFO pro dodávku balené pitné vody držitelům průkazu TP, ZTP a ZTP/P. V době, kdy v místě zájemcem registrované adresy pro donesení vody v sáčku, bude z důvodu havárie vodovodu omezena nebo přerušena dodávka pitné vody a služba aktivována, obdrží registrovaný zájemce na jím zvolené telefonní číslo zprávu: „Voda PVK: máte-li zájem o donesení pitné vody v náhradním balení, zavolejte na tel. 228 883 606, nejpozději do hodiny od obdržení této zprávy.“

Následně bude zahájena distribuce sáčků s pitnou vodou na zájemci zaregistrované adresy. Balenou vodu přinese zaměstnanec PVK nebo smluvního partnera a to v době od 9 do 21 hodin, pokud to místní podmínky umožní.

Doplňkový způsob dodávky pitné vody bude poskytován rovněž důležitým institucím, např. školy, školky, zdravotnická zařízení, domovy seniorů apod.

„Letošní podzim je obdobím testování této nové služby. Vůbec poprvé jsme ji otestovali při plánované výluce v Uhříněvsi. Do pilotního projektu se totiž jako první zapojily městské části Praha 6 a 10. Očekáváme, že příští rok se připojí i další části hlavního města,“ říká generální ředitel PVK Petr Mrkos.

„Situace, během které se Praha 6 potýkala s kontaminovanou vodou, nám ukázala, že tento projekt má smysl. Nemohoucí či staří lidé tak už nemusejí řešit, jakým způsobem si pitnou vodu v takových případech zajistit. Plastové sáčky navíc nejsou příliš těžké a manipulaci s nimi zvládne prakticky každý,“ upozorňuje starosta městské části Ondřej Kolář (TOP 09).

Balicí linka je instalována v úpravně vody Káraný. Celý proces balení vody do sáčků včetně použité folie je v souladu se zákonem č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a souvisejících předpisů. Potřebné údaje o jakosti pitné vody, včetně data spotřeby, jsou uvedeny na sáčku. Jakost vody v sáčcích je průběžně kontrolována akreditovanou laboratoří.

„Ve zkušebním provozu balicí linky, který odstartoval v letošním dubnu a skončil v červenci, jsme odzkoušeli několik druhů folií i různé velikosti sáčků. „Na základě průzkumu mezi uživateli jsme se rozhodli balit vodu do dvoulitrových plastových vaků,“ vysvětlil Petr Mrkos.

Balicí linka, jejíž kapacita je osm sáčků za minutu, je mobilní a je tedy možné ji v ocelovém kontejneru převážet k místu kvalitního zdroje pitné vody. O kvalitu vody v Káraném se však nikdo obávat nemusí. Zdrojem jsou zde artézské vrty hloubky osmdesáti metrů, voda z nich se v areálu úpravny pouze odželezňuje, a to fyzikálním způsobem – provzdušněním a filtrací.Další články
Nahoru