Dnes Neděle - zatazeno 10°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 12°C
Neděle 18. 4. 2021
Svátek má Valérie
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
PVK: Koronavirus se promítá do provozu. Týdně přicházíme o 350 tisíc kubíků, říká ředitel Mrkos
V Podolí se staví nová úpravna, výrobce součástek z Ameriky přerušil výrobu a nevíme, na jak dlouho,“ řekl Petr Mrkos. Foto: archiv

PVK: Koronavirus se promítá do provozu. Týdně přicházíme o 350 tisíc kubíků, říká ředitel Mrkos

Současná situace způsobená koronavirem je pro Pražské vodovody a kanalizace náročná stejně jako každá krizová situace. Pracují v režimu Pohotovost a dodávky vody jsou ve standardním režimu, bez zvýšení chlorování. Vzhledem k aktuální situaci, kdy ubylo spotřebitelů vody ze strany turistů a zaměstnanců ze středních Čech, nastává propad v tržbách.

Aby byl vyhlášen třetí, nejvyšší stupeň, by muselo podle Petra Mrkose, generálního ředitele Pražských vodovodů a kanalizací významnému nárůstu onemocnění, kdy by stát ještě víc omezil pohyb lidí, nebo by došlo k onemocnění týmů zaměstnanců.

mrkos „Nyní v rámci druhého stupně máme ve zvláštním režimu centrální dispečink na Flóře, kde je naše krizové pracoviště na kam platí zákaz vstupu komukoli, kromě dispečerů. Pokud budeme muset dispečery ubytovat samostatně, přímo na vodojemu máme ubytovnu, kde jsou přichystána lůžka i zásoby,“ řekl generální ředitel Petr Mrkos.

Dodávky vody Pražanům jsou ve standardním režimu
PVK nepřistoupily ani ke zvýšení chlorování. „WHO vydala stanovisko, že koronavirus má slabou lipidovou vnější obálku, membránu, která ho chrání, a tím je velice náchylný na všechna oxidační činidla, jako je chlor. Vadí mu UV záření, je stoprocentně citlivý na všechny běžné postupy, které se používají v úpravnách, a kdyby se dostal do surové vody, stoprocentně se zklikviduje úpravou,“ vysvětlil Mrkos.

Nouzový stav se promítl do spotřeby vody v Praze
„Dopad v letošním roce bude dramatický. Máme propad 15 procent. Zmizeli úplně turisté, což je pro nás ideální spotřební skupina, to jsou lidé, kteří v hotelech nešetří vodou. Zmizeli studenti z kolejí, stejně ideální spotřební skupina, vypadli Středočeši, nějakých 200 tisíc, kteří jezdí do práce do Prahy,“ říká Mrkos.

Každý týden přichází PVK oproti plánům o 350 tisíc kubíků, a pokud by opatření skončila v květnu, scénář ukazuje, že přijde přibližně o 300 milionů korun v tržbách.

„To bude to mít vliv na hospodaření a hospodářský výsledek, a bude to mít vliv na to, že budeme letos šetřit. Nepočítám, že by došlo k omezení investičních akcí, může dojít k posunu harmonogramu. Například v Podolí se staví nová úpravna, výrobce součástek z Ameriky přerušil výrobu a nevíme, na jak dlouho,“ vysvětlil Petr Mrkos.

PVK prioritně zajišťují opravy havárií, všechny plánované odstávky v dodávkách vody jsou odloženy, neprobíhá ani výměna vodoměrů, průzkum stokové sítě, v případě odečtu jsou odběratelé oslovováni telefonicky.

Hasiči dodali masky
Momentálně se PVK snaží sehnat ochranné pomůcky. Zásoba respirátorů dochází a nedaří se získat nové. „Dostáváme se do problémů s tím, že nám docházejí pro lidi, kteří musejí zajišťovat chod čistíren a stokové sítě. Pomohli nám hasiči, dodali celoobličejové masky. Podařilo se sehnat dezinfekci, v tom jsme relativně saturovaní,“ dodal ředitel Pražských vodovodů a kanalizací.Pilotní projekt PCR testování ze slin v mateřských školách Prahy 3

Včera v 11:33

Praha 3 spouští pilotní projekt PCR testování ze slin v několika vybraných mateřských školách zřízených městskou částí, v období od 1. 5. do 30. 6. Cílem je zajistit dětem Prahy 3 nejlepší možnou variantu testování a prokázat, že je realizovatelné. 

Praha 3 rozdává respirátory lidem v nouzi

16. dubna 2021 v 10:22

Respirátory pro lidi v nouzi jsou přichystány v Infocentru Prahy 3.

Farmářské trhy se otevírají za přísných opatření

16. dubna 2021 v 09:25

Na náplavce u Rašínova nábřeží bude v sobotu spuštěn provoz tržitě s farmářskými produkty. Vstup je však možný při dodržování všech vládních nařízení pouze pro nákup potravin, nikoliv pro procházení a konzumaci občerstvení.

Praha 2 pomůže seniorům 65+

14. dubna 2021 v 17:36

Senioři 65 let a více mohou kontaktovat radnici na bezplatné informační lince 800 604 604. Linka je v provozu každý všední den od 8 hod do 16 hodin.

Nejslabší první čtvrtletí za 12 let. Živnost si založilo 14 tisíc lidí, o desetinu méně než před rokem

14. dubna 2021 v 09:10

Během prvního čtvrtletí letošního roku si založilo v České republice živnost 14 237 lidí, o 11 % méně než v prvním čtvrtletí roku 2020. Šlo o nejslabší první čtvrtletí nejméně od roku 2010, tedy za posledních 12 let. Svoji živnost zároveň přerušilo 37 171 lidí, o 4 % více než v minulém roce, a...

Testovací centrum na covid-19 odbaví 180 lidí za hodinu bez rezervace a front

13. dubna 2021 v 09:00

Nové testovací centrum na covid-19 se otevřelo 28. března v Praze 11 ve zdravotnickém centru FYZIOklinika. Díky vlastní aplikaci pro rychlejší administraci sem může člověk přijít bez rezervace a po dvou minutách být hotov. Kapacity zdravotníků zvládají i nejvytíženější časy a firemní skupiny bez...

Praha 13 prominula podnikatelům poplatky z ubytování

13. dubna 2021 v 08:26

Vedení Prahy 13 svým aktuálním rozhodnutím prodloužilo dobu, ve které nemusí místní podnikatelé hradit poplatky z ubytování.

Praha 7 se zapojí do pilotního projektu PCR pooling testování

12. dubna 2021 v 16:55

Praha 7 ve spolupráci s hl. m. Prahou spouští v ZŠ Fr. Plamínkové pilotní testování metodou PCR poolingu. Systém průkazných a spolehlivých PCR testů nabízí možnost návratu všech dětí do škol při testování bezpečnou a šetrnou formou, cenově srovnatelnou se současnými antigenními...

Další články
Nahoru