dnes
Sobota - skorojasno
9°C
zítra
Neděle - oblacno
13°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
10°C
PVK: Koronavirus se promítá do provozu. Týdně přicházíme o 350 tisíc kubíků, říká ředitel Mrkos
V Podolí se staví nová úpravna, výrobce součástek z Ameriky přerušil výrobu a nevíme, na jak dlouho,“ řekl Petr Mrkos. Foto: archiv

PVK: Koronavirus se promítá do provozu. Týdně přicházíme o 350 tisíc kubíků, říká ředitel Mrkos

Současná situace způsobená koronavirem je pro Pražské vodovody a kanalizace náročná stejně jako každá krizová situace. Pracují v režimu Pohotovost a dodávky vody jsou ve standardním režimu, bez zvýšení chlorování. Vzhledem k aktuální situaci, kdy ubylo spotřebitelů vody ze strany turistů a zaměstnanců ze středních Čech, nastává propad v tržbách.

Aby byl vyhlášen třetí, nejvyšší stupeň, by muselo podle Petra Mrkose, generálního ředitele Pražských vodovodů a kanalizací významnému nárůstu onemocnění, kdy by stát ještě víc omezil pohyb lidí, nebo by došlo k onemocnění týmů zaměstnanců.

mrkos „Nyní v rámci druhého stupně máme ve zvláštním režimu centrální dispečink na Flóře, kde je naše krizové pracoviště na kam platí zákaz vstupu komukoli, kromě dispečerů. Pokud budeme muset dispečery ubytovat samostatně, přímo na vodojemu máme ubytovnu, kde jsou přichystána lůžka i zásoby,“ řekl generální ředitel Petr Mrkos.

Dodávky vody Pražanům jsou ve standardním režimu
PVK nepřistoupily ani ke zvýšení chlorování. „WHO vydala stanovisko, že koronavirus má slabou lipidovou vnější obálku, membránu, která ho chrání, a tím je velice náchylný na všechna oxidační činidla, jako je chlor. Vadí mu UV záření, je stoprocentně citlivý na všechny běžné postupy, které se používají v úpravnách, a kdyby se dostal do surové vody, stoprocentně se zklikviduje úpravou,“ vysvětlil Mrkos.

Nouzový stav se promítl do spotřeby vody v Praze
„Dopad v letošním roce bude dramatický. Máme propad 15 procent. Zmizeli úplně turisté, což je pro nás ideální spotřební skupina, to jsou lidé, kteří v hotelech nešetří vodou. Zmizeli studenti z kolejí, stejně ideální spotřební skupina, vypadli Středočeši, nějakých 200 tisíc, kteří jezdí do práce do Prahy,“ říká Mrkos.

Každý týden přichází PVK oproti plánům o 350 tisíc kubíků, a pokud by opatření skončila v květnu, scénář ukazuje, že přijde přibližně o 300 milionů korun v tržbách.

„To bude to mít vliv na hospodaření a hospodářský výsledek, a bude to mít vliv na to, že budeme letos šetřit. Nepočítám, že by došlo k omezení investičních akcí, může dojít k posunu harmonogramu. Například v Podolí se staví nová úpravna, výrobce součástek z Ameriky přerušil výrobu a nevíme, na jak dlouho,“ vysvětlil Petr Mrkos.

PVK prioritně zajišťují opravy havárií, všechny plánované odstávky v dodávkách vody jsou odloženy, neprobíhá ani výměna vodoměrů, průzkum stokové sítě, v případě odečtu jsou odběratelé oslovováni telefonicky.

Hasiči dodali masky
Momentálně se PVK snaží sehnat ochranné pomůcky. Zásoba respirátorů dochází a nedaří se získat nové. „Dostáváme se do problémů s tím, že nám docházejí pro lidi, kteří musejí zajišťovat chod čistíren a stokové sítě. Pomohli nám hasiči, dodali celoobličejové masky. Podařilo se sehnat dezinfekci, v tom jsme relativně saturovaní,“ dodal ředitel Pražských vodovodů a kanalizací.Praha 5 ruší Pohádkový les

Dnes v 07:55

Z důvodu nepříznivé epidemiologické situace a v návaznosti na plnění nařízení Ministerstva zdravotnictví a Hygienické stanice hl. m. Prahy se neuskuteční plánovaná akce Pohádkový les, která se měla konat 3. října 2020 v Zahradě Kinských.

Praha 4 přesunula některé z hromadných akcí

Dnes v 07:41

Místostarosta městské části Prahy 4 Michal Hroza (TOP 09), který má v gesci kulturní akce, po seznámení s Mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví ČR ze dne 23. září a po poradě s příslušnými odbory rozhodl, že budou zrušeny či přeloženy na neurčito kulturní akce, které se měly konat...

Centrum sociálních služeb v Praze 2 omezilo návštěvy

Včera ve 20:12

Centrum sociálních služeb Praha 2 bylo nuceno, s ohledem na současnou situaci, omezit v tomto týdnu návštěvy v domovech pro seniory a zároveň ukončit provoz jídelny pro seniory v Máchově ulici. 

Další úlevy pro živnostníky připravuje Praha 1

23. září 2020 v 19:29

Radnice Prahy 1 připravuje zejména pro drobné živnostníky další finanční úlevu. Týkat se bude těch, kteří podnikají v nebytových prostorech ve správě městské části.

Praha 6 dezinfikuje veřejná prostranství

23. září 2020 v 19:23

Praha 6 přistoupila k dezinfikování veřejných prostranství. Postupně a dle vytíženosti jednotlivých lokalit jsou dezinfikovány veřejné lavičky, dětská hřiště a také vestibuly metra a stanice MHD. Krizový štáb městské části Praha 6 rovněž rozhodl o zakoupení čtyř kusů nových výkonných dezinfekčních...

innogy podporuje ŽIVOT 90

23. září 2020 v 19:17

innogy Česká republika podporuje projekt ŽIVOT 90 v osvětě mezi staršími lidmi o potřebě očkování proti chřipce a pneumokoku.

V srpnu zaniklo nejméně obchodních společností za téměř dva roky

23. září 2020 v 09:36

V srpnu tohoto roku vzniklo v České republice 1942 obchodních společností, o 313 méně než v červenci. Zároveň v srpnu zaniklo 1061 obchodních společností, o 252 méně než v předchozím měsíci a nejméně od září roku 2018, tedy za poslední dva roky. V srpnu tak v České republice přibylo 881...

V Thomayerově nemocnici je hospitalizováno třicet covid+ pacientů

23. září 2020 v 08:53

V Thomayerově nemocnici (TN) je v současné době hospitalizováno celkem 30 pacientů s onemocněním Covid-19 (stav k 22. 9.). Od vypuknutí koronavirové pandemie bylo v TN dosud léčeno více než 160 lidí s uvedenou virovou infekcí. 

Praha 10 svolala svou Bezpečnostní radu

23. září 2020 v 08:49

Praha 10 reaguje na zhoršující se epidemiologickou situaci, včera odpoledne proběhlo první distanční jednání její Bezpečnostní rady, kterého se zúčastnili i zástupci složek Integrovaného záchranného systému (IZS) působících na území Desítky. Skupina se bude scházet pravidelně každý...

Praha 16 upravila provoz úřadu

23. září 2020 v 08:26

S ohledem na zhoršující se omezuje radnice Prahy 16 provoz úřadu. Od čtvrtka 24. září dojde k úpravě úředních hodin ÚMČ Praha následujícím způsobem.

Další články
Nahoru