Dnes Pátek - polojasno 28°C
Zítra Sobota - polojasno 26°C
Pátek 30. 7. 2021
Svátek má Bořivoj
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
PVK: Koronavirus se promítá do provozu. Týdně přicházíme o 350 tisíc kubíků, říká ředitel Mrkos
V Podolí se staví nová úpravna, výrobce součástek z Ameriky přerušil výrobu a nevíme, na jak dlouho,“ řekl Petr Mrkos. Foto: archiv

PVK: Koronavirus se promítá do provozu. Týdně přicházíme o 350 tisíc kubíků, říká ředitel Mrkos

Současná situace způsobená koronavirem je pro Pražské vodovody a kanalizace náročná stejně jako každá krizová situace. Pracují v režimu Pohotovost a dodávky vody jsou ve standardním režimu, bez zvýšení chlorování. Vzhledem k aktuální situaci, kdy ubylo spotřebitelů vody ze strany turistů a zaměstnanců ze středních Čech, nastává propad v tržbách.

Aby byl vyhlášen třetí, nejvyšší stupeň, by muselo podle Petra Mrkose, generálního ředitele Pražských vodovodů a kanalizací významnému nárůstu onemocnění, kdy by stát ještě víc omezil pohyb lidí, nebo by došlo k onemocnění týmů zaměstnanců.

mrkos „Nyní v rámci druhého stupně máme ve zvláštním režimu centrální dispečink na Flóře, kde je naše krizové pracoviště na kam platí zákaz vstupu komukoli, kromě dispečerů. Pokud budeme muset dispečery ubytovat samostatně, přímo na vodojemu máme ubytovnu, kde jsou přichystána lůžka i zásoby,“ řekl generální ředitel Petr Mrkos.

Dodávky vody Pražanům jsou ve standardním režimu
PVK nepřistoupily ani ke zvýšení chlorování. „WHO vydala stanovisko, že koronavirus má slabou lipidovou vnější obálku, membránu, která ho chrání, a tím je velice náchylný na všechna oxidační činidla, jako je chlor. Vadí mu UV záření, je stoprocentně citlivý na všechny běžné postupy, které se používají v úpravnách, a kdyby se dostal do surové vody, stoprocentně se zklikviduje úpravou,“ vysvětlil Mrkos.

Nouzový stav se promítl do spotřeby vody v Praze
„Dopad v letošním roce bude dramatický. Máme propad 15 procent. Zmizeli úplně turisté, což je pro nás ideální spotřební skupina, to jsou lidé, kteří v hotelech nešetří vodou. Zmizeli studenti z kolejí, stejně ideální spotřební skupina, vypadli Středočeši, nějakých 200 tisíc, kteří jezdí do práce do Prahy,“ říká Mrkos.

Každý týden přichází PVK oproti plánům o 350 tisíc kubíků, a pokud by opatření skončila v květnu, scénář ukazuje, že přijde přibližně o 300 milionů korun v tržbách.

„To bude to mít vliv na hospodaření a hospodářský výsledek, a bude to mít vliv na to, že budeme letos šetřit. Nepočítám, že by došlo k omezení investičních akcí, může dojít k posunu harmonogramu. Například v Podolí se staví nová úpravna, výrobce součástek z Ameriky přerušil výrobu a nevíme, na jak dlouho,“ vysvětlil Petr Mrkos.

PVK prioritně zajišťují opravy havárií, všechny plánované odstávky v dodávkách vody jsou odloženy, neprobíhá ani výměna vodoměrů, průzkum stokové sítě, v případě odečtu jsou odběratelé oslovováni telefonicky.

Hasiči dodali masky
Momentálně se PVK snaží sehnat ochranné pomůcky. Zásoba respirátorů dochází a nedaří se získat nové. „Dostáváme se do problémů s tím, že nám docházejí pro lidi, kteří musejí zajišťovat chod čistíren a stokové sítě. Pomohli nám hasiči, dodali celoobličejové masky. Podařilo se sehnat dezinfekci, v tom jsme relativně saturovaní,“ dodal ředitel Pražských vodovodů a kanalizací.Praha 13 očkuje na radnici bez přechozí registrace

27. července 2021 ve 14:59

Praha 13 otevřela 26. července očkovací místo přímo v budově radnice na Slunečním náměstí. Na očkování dvoufázovou vakcínou Moderna se zájemci nemusí registrovat předem a přijít mohou ve vyhlášených otevíracích hodinách.

innogy a Hello bank! společně pro udržitelné bydlení

22. července 2021 ve 12:31

Rostoucímu zájmu českých domácností o udržitelné bydlení a o vyšší míru soběstačnosti v oblasti dodávek energií půjde naproti energetická skupina innogy ve spolupráci s Hello bank! z finanční skupiny BNP Paribas. Díky partnerství obou společností se zákazníkům innogy otevírá jednodušší cesta...

Označování elektromobilů a dobíjecích stanic má nová pravidla

21. července 2021 v 08:47

Počet elektromobilů a dobíjecích stanic v Evropě stále roste a v této souvislosti schválila Evropská unie jednotná pravidla pro značení u dobíjecích stanic a vozidel do zásuvky (elektromobily a plug-in hybridy). Konkrétně se jedná vedle osobních vozů i o užitková vozidla, autobusy, autokary,...

Počet nových firem v pohostinství se v prvním pololetí snížil o pětinu

16. července 2021 v 08:30

V prvním pololetí letošního roku vzniklo v České republice 15 924 obchodních společností, což je o 17 % více než loni ve stejném období. Zároveň zaniklo 7 338 společností, o desetinu méně než v prvním pololetí roku 2020. Ne všechna odvětví na tom jsou ale lépe než v začátcích pandemie. Například...

Dobrovolníci PVK získali v rámci projektu MiNiGRANTY přes osm set tisíc korun

16. července 2021 v 07:40

Pražské vodovody a kanalizace společně s Nadačním fondem Veolia i letos rozdělovaly finanční prostředky v rámci 14. ročníku MiNiGRANTŮ. V letošním ročníku získalo 29 zaměstnanců PVK na své projekty částku 828 800 korun.

Odběrové místo na Mariánském náměstí zajišťuje jak PCR, tak antigenní testy i další služby

16. července 2021 v 07:24

Od čtvrtka 15. července je novým provozovatelem odběrového místa na Mariánském náměstí společnost GHC Genetics. Zároveň se zde rozšiřuje spektrum poskytovaných služeb. Vedle PCR testů také antigenní testy, a to jak pro pojištěnce, tak pro samoplátce.

Další články
Nahoru