dnes
Středa - zatazeno
24°C
zítra
Čtvrtek - prehanky-dest
21°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
16°C
PVK: Koronavirus se promítá do provozu. Týdně přicházíme o 350 tisíc kubíků, říká ředitel Mrkos
V Podolí se staví nová úpravna, výrobce součástek z Ameriky přerušil výrobu a nevíme, na jak dlouho,“ řekl Petr Mrkos. Foto: archiv

PVK: Koronavirus se promítá do provozu. Týdně přicházíme o 350 tisíc kubíků, říká ředitel Mrkos

Současná situace způsobená koronavirem je pro Pražské vodovody a kanalizace náročná stejně jako každá krizová situace. Pracují v režimu Pohotovost a dodávky vody jsou ve standardním režimu, bez zvýšení chlorování. Vzhledem k aktuální situaci, kdy ubylo spotřebitelů vody ze strany turistů a zaměstnanců ze středních Čech, nastává propad v tržbách.

Aby byl vyhlášen třetí, nejvyšší stupeň, by muselo podle Petra Mrkose, generálního ředitele Pražských vodovodů a kanalizací významnému nárůstu onemocnění, kdy by stát ještě víc omezil pohyb lidí, nebo by došlo k onemocnění týmů zaměstnanců.

mrkos „Nyní v rámci druhého stupně máme ve zvláštním režimu centrální dispečink na Flóře, kde je naše krizové pracoviště na kam platí zákaz vstupu komukoli, kromě dispečerů. Pokud budeme muset dispečery ubytovat samostatně, přímo na vodojemu máme ubytovnu, kde jsou přichystána lůžka i zásoby,“ řekl generální ředitel Petr Mrkos.

Dodávky vody Pražanům jsou ve standardním režimu
PVK nepřistoupily ani ke zvýšení chlorování. „WHO vydala stanovisko, že koronavirus má slabou lipidovou vnější obálku, membránu, která ho chrání, a tím je velice náchylný na všechna oxidační činidla, jako je chlor. Vadí mu UV záření, je stoprocentně citlivý na všechny běžné postupy, které se používají v úpravnách, a kdyby se dostal do surové vody, stoprocentně se zklikviduje úpravou,“ vysvětlil Mrkos.

Nouzový stav se promítl do spotřeby vody v Praze
„Dopad v letošním roce bude dramatický. Máme propad 15 procent. Zmizeli úplně turisté, což je pro nás ideální spotřební skupina, to jsou lidé, kteří v hotelech nešetří vodou. Zmizeli studenti z kolejí, stejně ideální spotřební skupina, vypadli Středočeši, nějakých 200 tisíc, kteří jezdí do práce do Prahy,“ říká Mrkos.

Každý týden přichází PVK oproti plánům o 350 tisíc kubíků, a pokud by opatření skončila v květnu, scénář ukazuje, že přijde přibližně o 300 milionů korun v tržbách.

„To bude to mít vliv na hospodaření a hospodářský výsledek, a bude to mít vliv na to, že budeme letos šetřit. Nepočítám, že by došlo k omezení investičních akcí, může dojít k posunu harmonogramu. Například v Podolí se staví nová úpravna, výrobce součástek z Ameriky přerušil výrobu a nevíme, na jak dlouho,“ vysvětlil Petr Mrkos.

PVK prioritně zajišťují opravy havárií, všechny plánované odstávky v dodávkách vody jsou odloženy, neprobíhá ani výměna vodoměrů, průzkum stokové sítě, v případě odečtu jsou odběratelé oslovováni telefonicky.

Hasiči dodali masky
Momentálně se PVK snaží sehnat ochranné pomůcky. Zásoba respirátorů dochází a nedaří se získat nové. „Dostáváme se do problémů s tím, že nám docházejí pro lidi, kteří musejí zajišťovat chod čistíren a stokové sítě. Pomohli nám hasiči, dodali celoobličejové masky. Podařilo se sehnat dezinfekci, v tom jsme relativně saturovaní,“ dodal ředitel Pražských vodovodů a kanalizací.V květnu bylo podáno nejméně návrhů na bankrot firem od začátku roku 2008

Dnes v 07:22

V květnu letošního roku bylo vyhlášeno 49 bankrotů obchodních společností, 619 bankrotů fyzických osob podnikatelů a 1 458 osobních bankrotů. Zároveň bylo podáno 52 návrhů na bankrot obchodních společností, 494 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů a 1 215 návrhů na osobní bankrot. Počet...

Praha 11: Ve třídě Pomněnek je karanténa, učitel je pozitivní na covid

Včera v 19:19

Na základě pokynu hygienické stanice Praha z důvodu pozitivního výsledku u pedagoga ze třídy Pomněnky MŠ Markušova je tato třída od dnešního dne od 13 hodin v karanténě. Uzavřena bude do 12. 6. Hygienická stanice bude všechny rodiče docházejících dětí do Pomněnek...

Praha 6: Odběrový kontejner na testování protilátek ukončil provoz

Včera v 06:48

Včera ukončilo provoz odběrové místo na Vítězném náměstí. Dle rozhodnutí ministerstva zdravotnictví musí praktičtí lékaři nově ukončovat karanténu již jen PCR testem (test z výtěru z nosohltanu), nikoliv rapidtesty.

Slováci jsou nejčastějšími zahraničními vlastníky českých firem. Prvenství po letech přebrali Rusům

1. června 2020 v 10:09

Slovenští podnikatelé rozšiřují svůj byznys v České republice. Od loňska do svých portfolií zařadili dalších 458 českých firem, čímž se vůbec poprvé stali nejčastějšími zahraničními vlastníky českých společností. Na druhou příčku tak odsunuli vlastníky z Ruska, kteří naopak náš trh opouštějí....

Od začátku roku skončilo s podnikáním 6 % živnostnic a 5 % živnostníků

28. května 2020 v 07:39

Během prvních čtyř měsíců tohoto roku ukončilo nebo přerušilo podnikání téměř 22 tisíc žen a přes 35 tisíc mužů. S podnikáním tak skončilo 6 % aktivních živnostnic a 5 % aktivních živnostníků. 

Při kontrolách restaurací bylo nejčastějším prohřeškem nedodržování odstupů

26. května 2020 v 18:55

Krajská hygienická stanice Středočeského kraje se v období od 15. do 22. května zaměřila na kontroly dodržování mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví v provozovnách stravovacích služeb.

Štědrý příspěvek od innogy půjde na energie i do lékárny

26. května 2020 ve 13:39

Koronavirové zvolnění pracovního a společenského tempa může mít různé podoby. České domácnosti měly například v době nouzového stavu více času na řešení záležitostí spojených s odběrem energií. Vyplývá to z interních analýz společnosti innogy. Lidé se také naučili více využívat online komunikaci....

Z daňových rájů mizí další české firmy

26. května 2020 v 10:53

Počet českých firem, které mají vlastníka v daňovém ráji, poprvé od roku 2010 poklesl pod hranici 12 000. Podle analýzy poradenské společnosti Bisnode je z destinací považovaných za daňový ráj kontrolováno 11 879 společností, což je o 223 méně na konci...

Praha 4 stále rozdává roušky

25. května 2020 ve 20:41 | Aktualizováno v 22:00

Pokud potřebujete ochranné roušky a nemůžete si je zajistit jiným způsobem, Praha 4 může poskytnout omezené množství pro vaši potřebu.

Praha 9 pomáhá živnostníkům, spustila koronavirový portál

25. května 2020 v 18:39

Městská část Praha 9 zahájila provoz webové stránky prazskyportal.cz, kde mohou živnostníci a drobní podnikatelé z Prahy 9 nabízet zákazníkům vouchery na své služby během koronavirové krize.

Další články
Nahoru