Dnes Neděle - oblacno 3°C
Zítra Pondělí - zatazeno 1°C
Neděle 24. 1. 2021
Svátek má Milena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
PVK: Koronavirus se promítá do provozu. Týdně přicházíme o 350 tisíc kubíků, říká ředitel Mrkos
V Podolí se staví nová úpravna, výrobce součástek z Ameriky přerušil výrobu a nevíme, na jak dlouho,“ řekl Petr Mrkos. Foto: archiv

PVK: Koronavirus se promítá do provozu. Týdně přicházíme o 350 tisíc kubíků, říká ředitel Mrkos

Současná situace způsobená koronavirem je pro Pražské vodovody a kanalizace náročná stejně jako každá krizová situace. Pracují v režimu Pohotovost a dodávky vody jsou ve standardním režimu, bez zvýšení chlorování. Vzhledem k aktuální situaci, kdy ubylo spotřebitelů vody ze strany turistů a zaměstnanců ze středních Čech, nastává propad v tržbách.

Aby byl vyhlášen třetí, nejvyšší stupeň, by muselo podle Petra Mrkose, generálního ředitele Pražských vodovodů a kanalizací významnému nárůstu onemocnění, kdy by stát ještě víc omezil pohyb lidí, nebo by došlo k onemocnění týmů zaměstnanců.

mrkos „Nyní v rámci druhého stupně máme ve zvláštním režimu centrální dispečink na Flóře, kde je naše krizové pracoviště na kam platí zákaz vstupu komukoli, kromě dispečerů. Pokud budeme muset dispečery ubytovat samostatně, přímo na vodojemu máme ubytovnu, kde jsou přichystána lůžka i zásoby,“ řekl generální ředitel Petr Mrkos.

Dodávky vody Pražanům jsou ve standardním režimu
PVK nepřistoupily ani ke zvýšení chlorování. „WHO vydala stanovisko, že koronavirus má slabou lipidovou vnější obálku, membránu, která ho chrání, a tím je velice náchylný na všechna oxidační činidla, jako je chlor. Vadí mu UV záření, je stoprocentně citlivý na všechny běžné postupy, které se používají v úpravnách, a kdyby se dostal do surové vody, stoprocentně se zklikviduje úpravou,“ vysvětlil Mrkos.

Nouzový stav se promítl do spotřeby vody v Praze
„Dopad v letošním roce bude dramatický. Máme propad 15 procent. Zmizeli úplně turisté, což je pro nás ideální spotřební skupina, to jsou lidé, kteří v hotelech nešetří vodou. Zmizeli studenti z kolejí, stejně ideální spotřební skupina, vypadli Středočeši, nějakých 200 tisíc, kteří jezdí do práce do Prahy,“ říká Mrkos.

Každý týden přichází PVK oproti plánům o 350 tisíc kubíků, a pokud by opatření skončila v květnu, scénář ukazuje, že přijde přibližně o 300 milionů korun v tržbách.

„To bude to mít vliv na hospodaření a hospodářský výsledek, a bude to mít vliv na to, že budeme letos šetřit. Nepočítám, že by došlo k omezení investičních akcí, může dojít k posunu harmonogramu. Například v Podolí se staví nová úpravna, výrobce součástek z Ameriky přerušil výrobu a nevíme, na jak dlouho,“ vysvětlil Petr Mrkos.

PVK prioritně zajišťují opravy havárií, všechny plánované odstávky v dodávkách vody jsou odloženy, neprobíhá ani výměna vodoměrů, průzkum stokové sítě, v případě odečtu jsou odběratelé oslovováni telefonicky.

Hasiči dodali masky
Momentálně se PVK snaží sehnat ochranné pomůcky. Zásoba respirátorů dochází a nedaří se získat nové. „Dostáváme se do problémů s tím, že nám docházejí pro lidi, kteří musejí zajišťovat chod čistíren a stokové sítě. Pomohli nám hasiči, dodali celoobličejové masky. Podařilo se sehnat dezinfekci, v tom jsme relativně saturovaní,“ dodal ředitel Pražských vodovodů a kanalizací.Linka pro sluchově postižené pomůže s registrací k očkování

Včera v 09:40

Na bezplatnou informační linku 800 160 166 mohou volat osoby se sluchovým postižením. Operátoři ŽIVOTa 90 každý den od 8 do 16 hodin pomohou s registrací k očkování v Centrálním rezervačním systému.

Praha 2 má naočkovaných dalších 240 seniorů

22. ledna 2021 ve 20:25

Radnice Prahy 2 pokračuje v úspěšné pomoci s očkováním seniorů 80+, kteří se radnici ozývají na infolinku. Během týdne se podařilo naočkovat ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze – VFN téměř 400 z nich, tedy téměř pětinu všech seniorů v Praze 2.

Metropole chce jednat s ministrem zdravotnictví Blatným o postupu při očkování

22. ledna 2021 ve 13:56

Vedení hlavního města chce jednat s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO) a zástupci ministerstva o postupu při očkování proti nemoci covid-19.

Nově odhalených případů covidu v Praze je opět méně

22. ledna 2021 ve 13:46

V Praze ve čtvrtek laboratoře potvrdily 651 pozitivních testů na onemocnění covid-19. V mezitýdenním srovnání je to zhruba o 80 případů méně a proti středě je denní nárůst nižší asi o 140.

Praha 3 může očkovat v Nemocnici Sv. Kříže

21. ledna 2021 v 07:03

Radnice Prahy 3 zajistila ve spolupráci Nemocnicí Sv. Kříže očkovací místo, kde lze naočkovat až 100 až 400 osob denně. 

Praha 15: Sociální pracovník pomůže s registrací na očkování

20. ledna 2021 ve 12:55

Senioři patnácté městské části, kterým nemá kdo pomoci s registrací na očkování a sami jej nezvládnou, pomůže sociální pracovník radnice.

Praha 4: Linky pro seniory 80+ poskytují pomoc a podporu

20. ledna 2021 v 11:27

Na tři informační linky, které zřídil Úřad městské části Praha 4 jako podporu pro seniory, kteří si nevědí rady s registrací do Centrálního rezervačního systému, volalo od pátku do pondělních čtyř hodin odpoledne celkem 94 osob.

Pražské domovy pro seniory dokončují první kolo očkování

20. ledna 2021 v 06:30

Ve středu ráno dorazí vakcíny proti onemocnění covid-19 do posledních dvou pražských domovů pro seniory, které projevily zájem o očkování svých klientů a personálu až v tomto týdnu. Tímto bude v zásadě dokončeno první kolo očkování v těchto pobytových...

Radotínští dostanou od radnice dezinfekci

19. ledna 2021 v 16:39

Kvůli pokračujícímu výskytu koronaviru zajistila Praha 16 dezinfekční prostředky pro občany Radotína.

Seniorská informační linka Prahy 15

19. ledna 2021 ve 12:24

Praha 15 provozuje informační linku pro seniory na čísle: 702 171 742. Radnice je zárovň připravena zajistit osobám se zhoršenou pohyblivostí dopravu na očkovací místo.

Další články
Nahoru