Dnes Čtvrtek - zatazeno 14°C
Zítra Pátek - oblacno 15°C
Čtvrtek 29. 9. 2022
Svátek má Michal
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Původní babybox na radnici Prahy 6 nahradila modernější schránka s klimatizací
Ukázka fungování nového babyboxu u radnice šesté městské části. Foto: P6

Původní babybox na radnici Prahy 6 nahradila modernější schránka s klimatizací

Radnice Prahy 6 má babybox nové generace, městská část jej symbolicky otevřela dnes na Mezinárodní den dětí. V rámci slavnostního ceremoniálu novému babyboxu požehnal generální vikář pražské arcidiecéze Zdenek Wasserbauer.  

Praha 6 a Praha 2 jsou jediné městské části v metropoli, na jejichž radnicích je umístěn babybox. Ten původní byl na „šestce“ od července 2010. 

„Doposud jsme v našem babyboxu přivítali celkem pět dětí: tři chlapečky a dvě holčičky. Každé zde odložené dítě od nás dostalo různé dárky, jakousi základní výbavu do života. A jsme moc rádi, že se jim všem poměrně hladce podařilo najít náhradní rodinu. Adoptivní rodiče s naším úřadem průběžně komunikují. Víme tedy, že se u nich děti mají úžasně,“ uvedl radní Prahy 6 pro sociální politiku a zdravotnictví Marián Hošek (KDU-ČSL). 

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) byl v prosinci 2014 čerstvě v čele radnice, když dostal smsku, že do babyboxu v Jilemnické ulici bylo umístěno dítě. Byl to vůbec první takový případ od instalace schránky v roce 2010. „Kromě záchrany novorozeňat občas tento babybox slouží i tomu, že do něj někdo v noci odloží lahev od piva," podotkl. 

Novou schránku pro odložené děti dostala Praha 6 od sdružení Babybox darem, jeho hodnota činí přibližně 300 tisíc korun. „Snažíme se o záchranu novorozenců, kteří by jinak byli matkou odloženi. Hrozila by jim tak vážná újma na zdraví nebo smrt,“ sdělil Ludvík Hess, zakladatel babyboxů v České republice, na něž získává finance od dárců. 

Hess společně s radním Hoškem uvedl nový babybox Prahy 6 do provozu, generální vikář pražské arcidiecéze Mons. Zdenek Wasserbauer zároveň zařízení požehnal.

„Babybox nové generace na radnici v Praze 6 otevíráme symbolicky na Mezinárodní den dětí a také v den šestnáctého výročí zřízení prvního babyboxu v České republice. Za těch šestnáct let pomohly babyboxy vstoupit do nového a snad lepšího života 218 nechtěným děťátkům,“ doplňuje Ludvík Hess. Za prvních pět měsíců tohoto roku byli do speciálních schránek uloženi čtyři novorozenci, za celý loňský rok 15 dětí. 

Babybox nové generace, který byl na radnici Prahy 6 instalován na místě toho původního, tedy v Jilemnické ulici, má klimatizovaný interiér a automatizovaná dvoukřídlá dvířka. 

Matka, která se zde rozhodne odložit své dítě, jednoduše zmáčkne zelené tlačítko, aby se jí schránka otevřela. Nemusí tak ručně manipulovat s klikou, jako tomu bylo u předchozího babyboxu.

Ve vnitřním prostoru schránky je umístěn váhový senzor a rovněž videokamera, řídící systémy zajišťují nepřetržité monitorování stavu uvnitř babyboxu. Vyskytne-li se ve schránce nový přírůstek, váhový senzor zajistí spuštění alarmu a zařízení automaticky odešle zprávu pomocí SMS či e-mailu na předem určené kontakty. 

V Praze jsou celkem čtyři babyboxy. Kromě zmíněných dvou na radnicích je další ve Šrobárově ulici na objektu Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, kam byl v roce 2019 přemístěn u Hloubětínského zámečku. Čtvrtý babybox byl loni na podzim umístěn na Libeňský zámek.


Autor: red

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru