Dnes Úterý - obcasny-dest 18°C
Zítra Středa - obcasny-dest 20°C
Úterý 6. 6. 2023
Svátek má Norbert
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Putování pražskými vinicemi přiblíží vinařskou tradici v metropoli
27 kvě
28 kvě
Víkend
Vinice pod Strahovským klášterem. Foto: archiv

Putování pražskými vinicemi přiblíží vinařskou tradici v metropoli

27. 5. 2023 - 28. 5. 2023
Kouzlo vinic v srdci města, komentované prohlídky s ochutnávkami, překrásné výhledy, vyprávění vinařů i perličky z historie. To vše nabízí projekt Putování pražskými vinicemi. Jeho 5. ročník se uskuteční v posledním květnovém víkendu 27. a 28. května na čtrnácti vinicích v Praze. Připravený je program pro širokou veřejnost.

Podobně jako mají vinařské obce na Moravě a jinde v Čechách své otevřené sklepy, má i Praha novou vinařskou tradici: Putování pražskými vinicemi. Od premiérového ročníku v roce 2017 získala unikátní akce pevné místo v programové nabídce metropole. 

„Třebaže Praha není typickou vinařskou oblastí, může se pochlubit vinicemi v malebných částech města. Některé z nich patří dokonce k těm vůbec nejstarším, jaké v Čechách vznikly, jiné se řadí k tomu nejlepšímu, co české vinařství nabízí. A vinice sv. Kláry v Troji, o kterou se stará Botanická zahrada hlavního města Prahy, je dokonce památkově chráněná,“ uvedl náměstek primátora Jiří Pospíšil (TOP 09), který nad akcí převzal osobní záštitu.

Vinice budou o posledním květnovém víkendu zpřístupněny od 10 do 17 hodin, a to zdarma. Na některých vinicích bude přichystán i doprovodný program s malou ochutnávkou, na všech pak budou připraveny komentované prohlídky.

Na každé ze zúčastněných vinic budou po dobu konání akce umístěny informační stojany, které návštěvníkům poskytnou základní informace a zajímavosti o dané vinici a lokalitě.

Zároveň budou k dispozici tištěné informační letáky s mapou, které jsou distribuovány v turistických informačních centrech Prague City Tourism, mapu v elektronické podobě lze stáhnout na webu prazskevinice.cz.

Zásluhou města i soukromníků roste dnes réva v Praze na zhruba dvaceti hektarech půdy. Není to moc, ale vedle Svatováclavské vinice v areálu Pražského hradu a Vyšehradu, kde jsou dokonce hned tři malé vinohrady, nabízí hlavní město i takové perly jako je vinohradská Grébovka s téměř prvorepublikovou atmosférou, na území Troje pak dokonale zvelebená Salabka shlížející na pražskou zoo a do prudkého svahu nově zakousnuté Zilvarovy vinice na území bývalé Popelářky, jedné z mála usedlostí, které byla navrácena původní funkce. 

Dále jsou to jediná pražská biovinice Baba, ukrytá v divoké zeleni na skalním ostrohu nedaleko stejnojmenné zříceniny, několik vinic Strahovského kláštera a vinice Svatojánská podél Úvozu pod Petřínem.

Své kouzlo mají i drobná vinice s osobitou atmosférou obklopená moderní zástavbou i historickou gotickou zdí na svazích Albertova, známá Máchalka u prosecké bobové dráhy nebo výjimečná Modřanská vinice vzkříšená pílí zahrádkářů a v Praze položená nejjižněji. 

„Vinařství má v Praze dlouhou historii a vinice Albertov, na které probíhá letošní zahájení Pražských vinic, symbolicky navazuje na vinařské tradice. Během roku veřejnosti běžně nepřístupná vinice se otevírá pouze jednou za rok, a to právě při příležitosti této akce. Už při zakládání vinice jsme se museli vypořádat s nedostatkem zeminy a na některých místech sázet révu téměř do skály za pomoci sbíječky,“ uvedla Veronika Ježková, zástupkyně vinice Albertov. 

„Vinici Albertov tvoří 850 hlav, s největším podílem Ryzlinku rýnského, kterému sekunduje tradiční Rulandské modré (Pinot noir) a naopak relativně nová bio odrůda Phoenix,“ doplnil František Kettner, vinař vinice Albertov 

Zúčastněné vinice:

Vinice Máchalka, vinice Albertov, vinice Baba, vinice Salabka, Zilvarovy vinice, vinice Grébovka, vinice Vyšehradské kapituly, Vyšehradské vinice, Modřanská vinice, dále vinice Svatojánská, Svatováclavská a Strahovská na svazích Petřína a teprve druhým rokem připojená vinice na Vítkově a Lysolajská. 

Veškeré detaily a aktuální informace lze najít na webových stránkách akce zde.


Autor: puc

Dětský den na Pražském hradě: Pomůžeš kočce Micce objevovat okolí Hradu?

Včera ve 14:54

V sobotu 10. června se v 10 hodin koná pod záštitou manželky prezidenta Evy Pavlové na Pražském hradě Dětský den. V Královské zahradě na děti budou čekat zábavné i poučné aktivity, které připravily dětské spolky a neziskové organizace. S Mickou můžete objevovat nejen méně známá místa v okolí...

Praha 13: Den dětí s hasiči ve Stodůlkách

2. června 2023 ve 22:01

V neděli 4. června mohou děti oslavit Den dětí s SDH Stodůlky. Začíná se ve 14 hodin.

Den s Policií ČR Praha

2. června 2023 v 15:47

V sobotu 10. června proběhne na Letenské pláni již třináctý ročník Dne s Policií České republiky. Návštěvníci se mohou od 10 do 16 hodin těšit na množství vystavené policejní techniky a ukázky činností policistů.

Sobota: Na Kulaťák na trhy

2. června 2023 v 15:39

Sobotní trhy na Kulaťáku se konají od 8 do 14 hodin. Kromě tradiční nabídky se můžete těšit i na osvěžující ledové nápoje od The Tea Republic, Česko.  

Sportujte s Desítkou. Den jógy v Malešickém parku

31. května 2023 v 17:40

V sobotu 10. června se bude v Malešickém parku cvičit jóga. Den jógy začne ve 14 hodin, potrvá do 18 hodin.

Žižkovské pivobraní se představí 33 minipivovarů

26. května 2023 v 06:25

Velkou pivní slavnost zažije 2. a 3. června park Parukářka. Uskuteční se zde desátý ročník Žižkovského pivobraní, na němž návštěvníci budou moci ochutnat produkci celkem 33 minipivovarů. Vedle toho na akci vystoupí řada kapel a součástí programu bude i mistrovství Žižkova v otáčení...

Tanec Praha uvede premiéru projektu Invisible Traces Yany Reutové

25. května 2023 v 09:42

Yana Reutova, choreografka, tanečnice a lektorka tance z Čornomorsku žije v Praze již druhým rokem. U Oděsy měla vlastní taneční studio a spoustu profesních aktivit. Kvůli válce musela všechno opustit. Teď intenzivně spolupracuje s českými umělci a stává se součástí místní umělecké...

Víkend s muškáty v botanické zahradě v Troji

25. května 2023 v 09:23

Botanická zahrada hl. m. Prahy na letošní rok opět připravila ve spolupráci se členy Specializované základní organizace Českého zahrádkářského svazu Pelargonie oblíbenou muškátovou burzu. Muškáty a další balkonové rostliny budou k vidění a k mání od pátku 26. do neděle 28. května v Horní zahradě...

Žluté lázně otevřou dětský koutek

24. května 2023 ve 12:07

Žluté lázně v Podolí nabídnou dětem pestrý program v neděli 28. května. Hosty areálu čeká zábavné odpoledne plné hudby, her, sportu a soutěží. Své brány zároveň otevře dětský koutek, kde mohou děti využít kromě herních prvků také brouzdaliště se slanou vodou. Dětský den začne v půl druhé odpoledne...

Coca-Cola Dětský den Prahy 14

24. května 2023 v 09:29

Michal Nesvadba přijde děti pobavit, roztancovat a rozesmát v sobotu 27. května od 14 do 18 hodin do Parku U Čeňku

Den dětí s ISZ v Praze 9

23. května 2023 ve 14:36

Den dětí s ISZ se koná v sobotu 27. května od 13 hodin v Parku Přátelství. Na děti čekají pohádky, discohrádky, koncert a soutěže. Složky ISZ ukáží svoji práci.

Žižkovské mezidvorky 2023

23. května 2023 v 06:23

Další ročník sousedského festivalu Žižkovské mezidvorky se koná v sobotu 27. května.

Další články
Nahoru