Dnes Středa - obcasny-dest 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 11°C
Středa 21. 2. 2024
Svátek má Lenka
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Putování pražskými vinicemi přiblíží vinařskou tradici v metropoli
27 kvě
28 kvě
Víkend
Vinice pod Strahovským klášterem. Foto: archiv

Putování pražskými vinicemi přiblíží vinařskou tradici v metropoli

27. 5. 2023 - 28. 5. 2023
Kouzlo vinic v srdci města, komentované prohlídky s ochutnávkami, překrásné výhledy, vyprávění vinařů i perličky z historie. To vše nabízí projekt Putování pražskými vinicemi. Jeho 5. ročník se uskuteční v posledním květnovém víkendu 27. a 28. května na čtrnácti vinicích v Praze. Připravený je program pro širokou veřejnost.

Podobně jako mají vinařské obce na Moravě a jinde v Čechách své otevřené sklepy, má i Praha novou vinařskou tradici: Putování pražskými vinicemi. Od premiérového ročníku v roce 2017 získala unikátní akce pevné místo v programové nabídce metropole. 

„Třebaže Praha není typickou vinařskou oblastí, může se pochlubit vinicemi v malebných částech města. Některé z nich patří dokonce k těm vůbec nejstarším, jaké v Čechách vznikly, jiné se řadí k tomu nejlepšímu, co české vinařství nabízí. A vinice sv. Kláry v Troji, o kterou se stará Botanická zahrada hlavního města Prahy, je dokonce památkově chráněná,“ uvedl náměstek primátora Jiří Pospíšil (TOP 09), který nad akcí převzal osobní záštitu.

Vinice budou o posledním květnovém víkendu zpřístupněny od 10 do 17 hodin, a to zdarma. Na některých vinicích bude přichystán i doprovodný program s malou ochutnávkou, na všech pak budou připraveny komentované prohlídky.

Na každé ze zúčastněných vinic budou po dobu konání akce umístěny informační stojany, které návštěvníkům poskytnou základní informace a zajímavosti o dané vinici a lokalitě.

Zároveň budou k dispozici tištěné informační letáky s mapou, které jsou distribuovány v turistických informačních centrech Prague City Tourism, mapu v elektronické podobě lze stáhnout na webu prazskevinice.cz.

Zásluhou města i soukromníků roste dnes réva v Praze na zhruba dvaceti hektarech půdy. Není to moc, ale vedle Svatováclavské vinice v areálu Pražského hradu a Vyšehradu, kde jsou dokonce hned tři malé vinohrady, nabízí hlavní město i takové perly jako je vinohradská Grébovka s téměř prvorepublikovou atmosférou, na území Troje pak dokonale zvelebená Salabka shlížející na pražskou zoo a do prudkého svahu nově zakousnuté Zilvarovy vinice na území bývalé Popelářky, jedné z mála usedlostí, které byla navrácena původní funkce. 

Dále jsou to jediná pražská biovinice Baba, ukrytá v divoké zeleni na skalním ostrohu nedaleko stejnojmenné zříceniny, několik vinic Strahovského kláštera a vinice Svatojánská podél Úvozu pod Petřínem.

Své kouzlo mají i drobná vinice s osobitou atmosférou obklopená moderní zástavbou i historickou gotickou zdí na svazích Albertova, známá Máchalka u prosecké bobové dráhy nebo výjimečná Modřanská vinice vzkříšená pílí zahrádkářů a v Praze položená nejjižněji. 

„Vinařství má v Praze dlouhou historii a vinice Albertov, na které probíhá letošní zahájení Pražských vinic, symbolicky navazuje na vinařské tradice. Během roku veřejnosti běžně nepřístupná vinice se otevírá pouze jednou za rok, a to právě při příležitosti této akce. Už při zakládání vinice jsme se museli vypořádat s nedostatkem zeminy a na některých místech sázet révu téměř do skály za pomoci sbíječky,“ uvedla Veronika Ježková, zástupkyně vinice Albertov. 

„Vinici Albertov tvoří 850 hlav, s největším podílem Ryzlinku rýnského, kterému sekunduje tradiční Rulandské modré (Pinot noir) a naopak relativně nová bio odrůda Phoenix,“ doplnil František Kettner, vinař vinice Albertov 

Zúčastněné vinice:

Vinice Máchalka, vinice Albertov, vinice Baba, vinice Salabka, Zilvarovy vinice, vinice Grébovka, vinice Vyšehradské kapituly, Vyšehradské vinice, Modřanská vinice, dále vinice Svatojánská, Svatováclavská a Strahovská na svazích Petřína a teprve druhým rokem připojená vinice na Vítkově a Lysolajská. 

Veškeré detaily a aktuální informace lze najít na webových stránkách akce zde.


Autor: puc

Neděle: Procházka Vyšehradským hřbitovem

Včera ve 12:21

Komentované procházky hřbitovy přinášejí historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu a umělecká díla, která jim dodávají jedinečný charakter. V neděli 25. února v 11 hodin se projdete Vyšehradským hřbitovem.

Březnové plavání v bazénu Tyršova domu s Prahou 1

Včera v 11:39

Tradiční plavání s Prahou 1 se uskuteční 16. března od 14 hodin v bazénu Tyršova domu.

Maškarní bál pro děti

Včera v 10:29

V sobotu 2. března zve Praha 15 do Sokola Hostivař. Koná se maškarní bál a na děti čekají Frydolín s Frýdou.

Dakar, jak ho neznáte

Včera v 09:55

Dolnopočernické informační a kulturní centrum Oáza zve 27. února od 17 hodin na talk show Dakar, jak ho neznáte. Vyprávění a zajímavosti nejen ze zákulisí, ale i nepublikované fotografie a videa přímo z dakarského konvoje.

Lidová Pašijová hra v Loretě

Včera v 09:20

Barokní průčelí Lorety, korunované věží s historicky nejstarší chrámovou zvonohrou v Evropě, bude již po třetí svědkem Ježíšova evangelijního příběhu v lidovém zpracování.

Točenský masopust

19. února 2024 v 17:41

Točenský masopust se koná v sobotu 2. března, začíná se v 9 hodin.

Kyjský masopust 2024

19. února 2024 v 17:24

Třetí ročník Kyjského masopustu v neděli 25. února. Přijďte si připomenout tradice masopustního veselí.

Mezinárodní den průvodců: Vyšehrad

19. února 2024 v 07:39

Údajné sídlo legendární kněžny Libuše, rezidence českých panovníků přelomu 11. a 12. století a sídlo kapituly, jejíž probošti bývali nejvyššími kancléři země nebo symbolický bod korunovačních cest našich králů. Bezplatná prohlídka Tomáše Kryla a projektu Vycházky Prahou v rámci Mezinárodního dne...

Seminář: Řez ovocných stromů

18. února 2024 v 10:16

Český svaz ochránců přírody zve na seminář Řez ovocných stromů – jádroviny. Koná se 25. února od 10 do 14 hodin v sadu Na Čihadlech v Hostavicích.

Festival delikátních chutí

16. února 2024 v 09:20

V neděli 17. března se na Novoměstské radnici v Praze 2 koná jarní gastronomický Festival delikátních chutí.

Procházka: Nejstaršími částmi Olšanských hřbitovů

13. února 2024 v 07:17

Komentované procházky hřbitovy přinášejí historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu a umělecká díla, která jim dodávají jedinečný charakter. V sobotu 17. února se ve 13 hodin projdete nejstaršími částmi Olšanských hřbitovů.

Anežský klášter, aneb jak se žilo ve středivěku

12. února 2024 v 09:12

Komentovaná prohlídka gotického skvostu, areálu Anežského kláštera v sobotu 17. února. Seznámíte se s historií této pozoruhodné budovy, kterou po jejím založení obývaly hned dva řády: klarisky a minorité. Dozvíte se, kde zakladatelka tohoto kláštera, svatá Anežka Česká, přebývala a uvidíte místo,...

Zimní hry na Kluzišti Střížkov

12. února 2024 v 08:58

Přijďte si s dětmi zasoutěžit na ledě a vyhrát sladké ceny na Bistru Fontána v neděli 25. února od 14 do 18 hodin.

Praha 15: Malta v době Velikonoc

12. února 2024 v 08:36

Dějiny maltské civilizace jsou jedny z nejstarších v Evropě. Pravěcí obyvatelé zde stavěli své megalitické chrámy již tři a půl tisíce let před Kristem. V době, kdy ještě nestála žádná z egyptských pyramid, se na Maltě objevil tajemný národ, který zde během několika staletí vystavěl tři desítky...

Sobota: Vepřové hody na Smíchovské náplavce

12. února 2024 v 08:25

Vepřové hody pod širým nebem na Smíchovské náplavce v sobotu 17. února od 10 do 18 hodin.

Další články
Nahoru