Dnes Neděle - oblacno 24°C
Zítra Pondělí - zatazeno 25°C
Neděle 16. 6. 2024
Svátek má Zbyněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Putování Prahou 2 má nové trasy, zájemce o hry zavedou do parků
Riegrovy sady. Foto: archiv

Putování Prahou 2 má nové trasy, zájemce o hry zavedou do parků

Seriál venkovních her Putování Prahou 2 se před začátkem letních prázdnin rozšířil o další tři trasy. Ty zájemce o netradiční poznávání městské části zavedou do parků. Folimanky, Havlíčkových a Riegrových sadů. O novinkách informoval iniciátor projektu, radní pro kulturu Jaroslav Šolc (ODS).

Jak byste popsal tři nové trasy? 

Mají představit tři největší parky v Praze 2. Každý má své kouzlo a nabízí příležitosti odpočinek i jiné aktivity v krásném prostředí plném zeleně. Jsou hojně navštěvované, ale ne všichni znají zajímavou historii těchto parků, jejich příběhy i zajímavá zákoutí. To se snažíme přiblížit právě osvědčenou formou venkovních her s názvem Putování Prahou 2. Novinkou na těchto trasách v parcích je využití fiktivního příběhu, který by se mohl líbit i dětem. Na jednotlivých zastávkách se plněním úkolů na Folimance sbírají klíče od pokladu měšťana Folmana, v Riegrových sadech se sbírají rozfoukané listy rukopisu Riegrovy encyklopedie a v Havlíčkových sadech je třeba pochytat rozutíkaná zvířata z Vivária, neboli minizoo, která zde kdysi bývala. Trasy jsou kratší, kolem dvou kilometrů, dají se projít zhruba za hodinu. Stejně jako u ostatních tras se na desíti zastávkách poznávají zajímavosti, plní úkoly a sbírají body. 

Od letošního dubna jsou dostupné trasy Podskalí a Jaroslav Foglar. Jaké jsou na ně ohlasy?

Pozitivní, ale účastníků není tolik, jako bylo v minulých letech třeba na trasách Josef Lada nebo Antropoid. Větší propagaci jsme si totiž nechali na začátek léta až po dokončení tras v parcích a poskytneme dost času i těm, kteří chtějí sbírat body kvůli možnosti získat věcné ceny. Uzávěrka soutěží na všech pěti trasách je na konci října. Samozřejmě, i poté lze trasy procházet a sbírat body, ale jen pro vlastní potěšení, nikoliv kvůli cenám.

Dochází na základě zpětné vazby od účastníků procházek k úpravám?

Samozřejmě. Zpětná vazba je důležitá a my o ni na závěr hry žádáme. Právě na základě ohlasů z minulých tras jsme se snažili pro letošek najít atraktivní témata a v parcích jsme zavedli využití fiktivních příběhů. K otázkám k lokalitě se snažíme dávat co nejvíce návodných obrázků. Dokonce se stává, zejména záhy po zveřejnění, že nás některý uživatel upozorní na nepřesnost nebo překlep. Pak opravujeme za pochodu.  

Šestou letošní trasou je od března Dvojka ladí jazz. Kolik tras, včetně těch starších si mohou lidé projít? 

Aktuálně je zveřejněno 12 tras. Byly připravovány postupně od roku 2021 a procházet lze všechny. Jen trasu Betlémy má smysl procházet v době Vánoc a po nich. Omezení je dáno dostupností betlémů v kostelích. Soutěž o věcné ceny vypisujeme vždy u nových tras, ale zájemci mohou procházet i starší trasy pro zábavu, poučení a potěšení. 

Co musí zájemci udělat, aby si mohli trasu projít? A je nějaký systém odměn? 

Doporučujeme registrovat se do systému, protože jen tak si uživatel užije všechny možnosti včetně nápovědy, kontroly správnosti odpovědí a doplňující vysvětlující komentáře. Na trasu lze vyrazit s mobilem, nebo si vytisknout seznam zastávek s úkoly a odpovědi vložit na web až večer u počítače. Kromě soutěže o věcné ceny u nových tras lze sbírat virtuální odměny resp. odznaky za absolvování určitého počtu tras (Průzkumník, Objevitel, Cestovatel, Šampión) nebo za množství celkově získaných bodů (např. Rytíř/Dáma, Baron/Baronka), Hrabě/Hraběnka až Král(Královna). Aktuálně má odznak Cestovatele za 3 a více her zhruba 40 uživatelů, Objevitele za absolvování 6 a více her pak 14 uživatelů. Z pohledu bodů má nasbíráno 300 a více bodů na odznak Rytíř/Dáma zhruba 30 uživatelů, odměny za zisk 900 a více bodů na své držitele teprve čekají.

Hrát puzzle, kvízy a plnit další úkoly lze i v Encyklopedii Prahy 2. Můžete to trochu přiblížit? 

V duchu J. A. Komenského se snažíme o šíření vědomostí zábavnou formou i v Encyklopedii Prahy 2. Ta je ostatně se systémem venkovních her úzce provázána pomocí četných odkazů v trasách Putování. Ke hraní v Encyklopedii však není třeba vyrážet na procházku. Za nevlídného počasí lze hrát jen u obrazovky. Kromě kvízů a doplňovaček je tam více her spojených s obrázky – pexeso, puzzle, posouvací hlavolamy a další. Uživatel rovněž sbírá body, funguje tu podobný systém odměn, a navíc se po ukončení her objeví seznam odkazů na encyklopedická hesla vztahující se ke hře. 

Chystáte na letošek či na příští rok další trasy? Bude opět v době adventu oblíbené putování za Betlémy? 

Trasami v parcích jsme letošní novinky v Putování dovršili. Teď je čas na propagaci a na vlastní hraní. Budeme rádi, když stávající hry našeho Putování přilákají další zájemce. Věříme, že je zajímavosti z Prahy 2 potěší a my se budeme těšit na setkání s úspěšnými uživateli při rozdávání věcných cen v závěru roku, stejně jako loni.

Pokud jde o Betlémy, nechystáme změny minulé trasy v podobě zastávek a úkolů. V době vánoční to tedy bude příležitost zejména pro ty, kteří ještě na této trase nehráli.

Nápady na příští rok již máme, zatím prozradím, že zvažujeme témata související s architekturou, ve spolupráci s úspěšným projektem Open House Praha, nebo s legendami a pověstmi staré Prahy, tedy v našem případě z Vyšehradu, Nového Města ale i z Vinohrad. 

Kde se zájemci dozví další informace?

K tématu nových tras v parcích jsme vydali i publikace, skládačky, které obsahují informace o jejich historii a současnosti i o zajímavých místech v nich. Skládačky Folimanka, Riegrovy sady a Havlíčkovy sady jsou v elektronické podobě zveřejněny v Encyklopedii a jsou na ně odkazy i v příslušných trasách Putování, tedy na adrese www.putovani.praha2.cz. Zájemci o vytištěné skládačky je mohou získat v informačním středisku Prahy 2 v budově úřadu na náměstí Míru. Tím však naše osvěta nekončí. Využíváme i formu videodokumentů na YouTube kanálu Prahy 2, kde je již řada videí ze série Toulky Prahou 2. Z parků je tam již dnes Folimanka, další připravujeme na září.


Autor: Jan Puci

Pietní akt připomene Josefa Fantu

Dnes v 07:00

Spolek Malostranský hřbitov ve spolupráci se Spolkem Svatobor pořádají ve čtvrtek 20. června od 17 hodin pietní akt u příležitosti 70 let od úmrtí významného českého architekta Josefa Fanty (1856–1954).

Opera lidem na Vyšehradě

Dnes v 06:36

Ve středu 19. června se na Letní scéně Vyšehradu od 14 hodin zdarma odehraje To nejlepší z Prodané nevěsty. Divákům se tím skýtá neobvyklá možnost prožít kouzlo jedné z nejvýznamnějších českých oper v unikátním prostředí.

Bublinky na náplavce v Praze 2

Dnes v 05:14

Frizzante, prosecca a sekty od vinařů na náplavce Rašínova nábřeží v sobotu 22. června. Degustace je doplněna gastronomií a živou hudbou. K tomu všemu taneční show.

Praha 6: Červnová vycházka

Včera v 17:09

Do zahrady Černínského paláce se můžete vydat 17. června s průvodkyní Hedvikou Čenkovou. Sraz je v 18 hodin na tramvajové zastávce Sibeliova.

Barevná party v Butky Parku

Včera v 07:39

V sobotu 22. června v 10 hodin začne Barevná party. Vystoupí zpěvačka BibiBum se svými naučnými a veselými písničkami pro děti, následovat bude Silent disco, které ocení jak menší děti, tak dospívající a zatančit si mohou i rodiče.

Praha 13: Veletrh sociálních služeb

Včera v 07:19

Devátý ročník Veletrhu sociálních služeb v Praze 13 vás seznámí s poskytovateli sociálních a návazných služeb. Chybět nebudou ani organizace, které se specializují na služby pro migranty, včetně nově příchozích uprchlíků z Ukrajiny.

Turnaj základních škol Prahy 10 „O pohár Františka Pláničky“

14. června 2024 ve 22:29

Fotbalový turnaj pro žáky druhého stupně základních škol Prahy 10 se koná 26. června od 9 do 15 hodin. Žáci budou ve čtyřech skupinách bojovat o putovní pohár Františka Pláničky.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 25. týden

14. června 2024 v 18:40

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 6: Bavíme se o Sedlci

14. června 2024 v 17:06

Poslední předprázdninové setkání zástupců radnice Prahy 6 s občany se koná 19. června od 17 hodin na dětském hřišti Sedlec.

Žijeme sportem na Ladronce

14. června 2024 ve 13:51

V neděli 16. června si vyzkoušíte tradiční i netradiční sporty. Začíná se v 10:30 hodin, akce je zdarma.

Na první film v letním kině DOXu lze vyrazit už v červnu

14. června 2024 v 10:41

Letní kino na střeše sálu DOX+ opět přivítá náročnější diváky, tentokrát ještě před začátkem prázdnin. První projekce se odehraje už 19. června. Letos nabídne letní kino hned 11 filmových lahůdek. Krom velkoplošného venkovního plátna a skvělého zvuku ve sluchátkách nebude chybět ojedinělý výhled...

VědaFest aneb Dejvice opět ožijí vědou

14. června 2024 v 08:21

Letošní dvanáctý ročník VědaFestu na téma Věda vzdělává zaplní už za týden, tedy ve středu 19. června, od půl deváté ráno do sedmi hodin večer Vítězné náměstí v Dejvicích. V jednodenní akci se opět spojí nejen vědecké instituce napříč republikou a stejně jako v předešlých ročnících ukážou, že...

Další články
Nahoru