Dnes Čtvrtek - jasno 12°C
Zítra Pátek - polojasno 12°C
Čtvrtek 28. 9. 2023
Svátek má Václav, státní svátek
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Putování Prahou 2 má nové trasy, zájemce o hry zavedou do parků
Riegrovy sady. Foto: archiv

Putování Prahou 2 má nové trasy, zájemce o hry zavedou do parků

Seriál venkovních her Putování Prahou 2 se před začátkem letních prázdnin rozšířil o další tři trasy. Ty zájemce o netradiční poznávání městské části zavedou do parků. Folimanky, Havlíčkových a Riegrových sadů. O novinkách informoval iniciátor projektu, radní pro kulturu Jaroslav Šolc (ODS).

Jak byste popsal tři nové trasy? 

Mají představit tři největší parky v Praze 2. Každý má své kouzlo a nabízí příležitosti odpočinek i jiné aktivity v krásném prostředí plném zeleně. Jsou hojně navštěvované, ale ne všichni znají zajímavou historii těchto parků, jejich příběhy i zajímavá zákoutí. To se snažíme přiblížit právě osvědčenou formou venkovních her s názvem Putování Prahou 2. Novinkou na těchto trasách v parcích je využití fiktivního příběhu, který by se mohl líbit i dětem. Na jednotlivých zastávkách se plněním úkolů na Folimance sbírají klíče od pokladu měšťana Folmana, v Riegrových sadech se sbírají rozfoukané listy rukopisu Riegrovy encyklopedie a v Havlíčkových sadech je třeba pochytat rozutíkaná zvířata z Vivária, neboli minizoo, která zde kdysi bývala. Trasy jsou kratší, kolem dvou kilometrů, dají se projít zhruba za hodinu. Stejně jako u ostatních tras se na desíti zastávkách poznávají zajímavosti, plní úkoly a sbírají body. 

Od letošního dubna jsou dostupné trasy Podskalí a Jaroslav Foglar. Jaké jsou na ně ohlasy?

Pozitivní, ale účastníků není tolik, jako bylo v minulých letech třeba na trasách Josef Lada nebo Antropoid. Větší propagaci jsme si totiž nechali na začátek léta až po dokončení tras v parcích a poskytneme dost času i těm, kteří chtějí sbírat body kvůli možnosti získat věcné ceny. Uzávěrka soutěží na všech pěti trasách je na konci října. Samozřejmě, i poté lze trasy procházet a sbírat body, ale jen pro vlastní potěšení, nikoliv kvůli cenám.

Dochází na základě zpětné vazby od účastníků procházek k úpravám?

Samozřejmě. Zpětná vazba je důležitá a my o ni na závěr hry žádáme. Právě na základě ohlasů z minulých tras jsme se snažili pro letošek najít atraktivní témata a v parcích jsme zavedli využití fiktivních příběhů. K otázkám k lokalitě se snažíme dávat co nejvíce návodných obrázků. Dokonce se stává, zejména záhy po zveřejnění, že nás některý uživatel upozorní na nepřesnost nebo překlep. Pak opravujeme za pochodu.  

Šestou letošní trasou je od března Dvojka ladí jazz. Kolik tras, včetně těch starších si mohou lidé projít? 

Aktuálně je zveřejněno 12 tras. Byly připravovány postupně od roku 2021 a procházet lze všechny. Jen trasu Betlémy má smysl procházet v době Vánoc a po nich. Omezení je dáno dostupností betlémů v kostelích. Soutěž o věcné ceny vypisujeme vždy u nových tras, ale zájemci mohou procházet i starší trasy pro zábavu, poučení a potěšení. 

Co musí zájemci udělat, aby si mohli trasu projít? A je nějaký systém odměn? 

Doporučujeme registrovat se do systému, protože jen tak si uživatel užije všechny možnosti včetně nápovědy, kontroly správnosti odpovědí a doplňující vysvětlující komentáře. Na trasu lze vyrazit s mobilem, nebo si vytisknout seznam zastávek s úkoly a odpovědi vložit na web až večer u počítače. Kromě soutěže o věcné ceny u nových tras lze sbírat virtuální odměny resp. odznaky za absolvování určitého počtu tras (Průzkumník, Objevitel, Cestovatel, Šampión) nebo za množství celkově získaných bodů (např. Rytíř/Dáma, Baron/Baronka), Hrabě/Hraběnka až Král(Královna). Aktuálně má odznak Cestovatele za 3 a více her zhruba 40 uživatelů, Objevitele za absolvování 6 a více her pak 14 uživatelů. Z pohledu bodů má nasbíráno 300 a více bodů na odznak Rytíř/Dáma zhruba 30 uživatelů, odměny za zisk 900 a více bodů na své držitele teprve čekají.

Hrát puzzle, kvízy a plnit další úkoly lze i v Encyklopedii Prahy 2. Můžete to trochu přiblížit? 

V duchu J. A. Komenského se snažíme o šíření vědomostí zábavnou formou i v Encyklopedii Prahy 2. Ta je ostatně se systémem venkovních her úzce provázána pomocí četných odkazů v trasách Putování. Ke hraní v Encyklopedii však není třeba vyrážet na procházku. Za nevlídného počasí lze hrát jen u obrazovky. Kromě kvízů a doplňovaček je tam více her spojených s obrázky – pexeso, puzzle, posouvací hlavolamy a další. Uživatel rovněž sbírá body, funguje tu podobný systém odměn, a navíc se po ukončení her objeví seznam odkazů na encyklopedická hesla vztahující se ke hře. 

Chystáte na letošek či na příští rok další trasy? Bude opět v době adventu oblíbené putování za Betlémy? 

Trasami v parcích jsme letošní novinky v Putování dovršili. Teď je čas na propagaci a na vlastní hraní. Budeme rádi, když stávající hry našeho Putování přilákají další zájemce. Věříme, že je zajímavosti z Prahy 2 potěší a my se budeme těšit na setkání s úspěšnými uživateli při rozdávání věcných cen v závěru roku, stejně jako loni.

Pokud jde o Betlémy, nechystáme změny minulé trasy v podobě zastávek a úkolů. V době vánoční to tedy bude příležitost zejména pro ty, kteří ještě na této trase nehráli.

Nápady na příští rok již máme, zatím prozradím, že zvažujeme témata související s architekturou, ve spolupráci s úspěšným projektem Open House Praha, nebo s legendami a pověstmi staré Prahy, tedy v našem případě z Vyšehradu, Nového Města ale i z Vinohrad. 

Kde se zájemci dozví další informace?

K tématu nových tras v parcích jsme vydali i publikace, skládačky, které obsahují informace o jejich historii a současnosti i o zajímavých místech v nich. Skládačky Folimanka, Riegrovy sady a Havlíčkovy sady jsou v elektronické podobě zveřejněny v Encyklopedii a jsou na ně odkazy i v příslušných trasách Putování, tedy na adrese www.putovani.praha2.cz. Zájemci o vytištěné skládačky je mohou získat v informačním středisku Prahy 2 v budově úřadu na náměstí Míru. Tím však naše osvěta nekončí. Využíváme i formu videodokumentů na YouTube kanálu Prahy 2, kde je již řada videí ze série Toulky Prahou 2. Z parků je tam již dnes Folimanka, další připravujeme na září.


Autor: Jan Puci

Výstava hub na radnici

Dnes ve 14:21

V obřadní síni radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí najdete výstavu hub. Od pátku 29. září do neděle 1. října si můžete nechat určit i donesené houby.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 40. týden

Dnes ve 13:09

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. 

Lovecká sezona na Kozím plácku v Praze 1

Dnes v 08:49

V úterý 10. října můžete od 16 do 20 hodin přivítat podzim. Na Kozím plácku se bude šlapat zelí.

První ročník dopravního orienťáku na Šestce vzbudil velký zájem

Dnes v 07:07

Praha 6 má svůj první dopravní orientační závod. Uspořádala jej po vzoru obdobných závodů v jiných městech u příležitosti Evropského týdne mobility. Na start pilotního ročníku se postavilo téměř padesát účastníků nejrůznějších věkových kategorií.

Oslavy 130 let vysvěcení sv. Ludmily

Včera ve 13:30

Se 130. výročím vysvěcení chrámu sv. Ludmily se pojí řada oslavných akcí, které připravila městská část Praha 2, Římskokatolická farnost u baziliky sv. Ludmily a Spolek přátel baziliky sv. Ludmily v Praze. Kromě slavnostního koncertu u příležitosti 130 let od vysvěcení chrámu sv. Ludmily v sobotu...

Praha 10: Vršovické hřbitovy známé i neznámé

Včera v 10:55

Na vycházce v neděli 1. října v 17 hodin navštívíte Vršovický hřbitov, který se nachází mezi ulicemi U Vršovického hřbitova a Moskevská. Seznámíte se s jeho historií, ale přiblížíme si také slavné osobnosti, jež jsou zde pochovány.

Nápady pro Šestku proberte na radnici

Včera v 07:34

Workshop pro navrhovatele Nápadu pro Šestku se koná ve středu 27. září.

Fakulta strojní ČVUT v Praze se chystá na strojírenský veletrh

26. září 2023 v 15:09

Také letos bude Fakulta strojní ČVUT prezentovat na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně Smart produkty a výsledky studentských projektových týmů.  

Zvony paměti pro Františku Zemínovou

26. září 2023 ve 12:38

Probouzení dějinné paměti a zvyšování povědomí o zločinech spáchaných totalitními režimy ve 20. století je smyslem projektu Zvony paměti.

Zámek Veleslavín i jeho park se otevřou veřejnosti

26. září 2023 v 11:43

V rámci Dne architektury si lidé mají možnost v sobotu a neděli 30. září a 1. října prohlédnout i zámek Veleslavín na Praze 6. Dny architektury jsou v posledních letech prakticky jedinou příležitostí, kdy lze park i zámek navštívit.

Další články
Nahoru