dnes
Čtvrtek - skorojasno
11°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - zatazeno
9°C
Punťa jednou opustí Prahu, proto roztomilý tapír dostal jméno Budak Puntja
Mládě tapíra čabrakového dostalo jméno Budak Puntja, což se dá přeložit jako kluk Puňťa. Foto: Václav Šilha / Zoo Praha

Punťa jednou opustí Prahu, proto roztomilý tapír dostal jméno Budak Puntja

V neděli bylo v pražské zoo pokřtěno jedno z nejvzácnějších mláďat roku 2015. Sameček tapíra čabrakového dostal od své kmotry herečky Lenky Krobotové jméno Budak Puntja.

Malý tapír čabrakový se narodil 15. října 2015 a hned si svým okouzlujícím zjevem získal velikou přízeň návštěvníků pražské zoo. Tmavá srst zdobená světlými puntíky přímo vybízela k tomu, aby i chovatelé mu pracovně začali říkat Puňťa. I když se v posledních týdnech mládě hodně přebarvilo a už se pyšní světlou „vestičkou“ dospělých tapírů, drobné puntíky zejména na hrudi jsou ještě vidět. Návštěvníci dnešních křtin tak napjatě očekávali, zda mu pracovní jméno zůstane, nebo dostane jiné.

„Od kurátora Pavla Brandla jsem se dozvěděla, že až malý tapír dospěje, odejde do jiné, zřejmě zahraniční zoo. Jméno Puňťa se naší rodině moc líbí, ale má pro cizince složitější výslovnost. Tak jsme se nakonec rozhodli pokřtít mládě jménem Budak Puntja, což se dá přeložit jako kluk Puňťa. Slovo budak pochází z malajštiny a je to výraz právě pro kluka,“ odůvodnila výběr jména kmotra mláděte herečka Lenka Krobotová.  

Během posledních tří generací klesly počty tapírů čabrakových v přírodě na méně než polovinu. Na vině je především těžba exotického dřeva tropických stromů a velkoplošná přeměna nížinného deštného lesa na člověkem využívanou půdu, například plantáže palmy olejné. Kvůli ní přišlo mnoho tapírů o domov, další zůstali odříznuti ve zbylých ostrůvcích lesa, kde jen těžko hledají vhodné partnery.

Celkový počet zvířat se podle odhadů pohybuje okolo pouhých 5 000 jedinců, přežívajících v Barmě, Thajsku, Malajsii a na Sumatře. V ostatních částech svého původního areálu byl již tapír čabrakový vyhuben.


Další články
Nahoru