Dnes Pátek - mlha 12°C
Zítra Sobota - oblacno 13°C
Pátek 1. 3. 2024
Svátek má Bedřich
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Knižní tipy

Půlnoční rapsódie: Viki Shock sepsal přes sto svých snů

Básník a prozaik Viki Shock (* 1975) je autorem desítky knih poezie a prózy, které si často sám ilustruje. Do české literatury vstoupil před čtvrtstoletím. V poezii křísil hravou krásu avantgardních poetik, v próze se prezentoval jako vnímavý pozorovatel všednosti se smyslem pro humor a nadsázku.  Málokdo však tušil, že si tvůrce po celou dobu zapisoval své sny. Z nich nyní pod názvem Půlnoční rapsódie s podtitulem Noční můry a jiné živé sny z let 1995–2023 pořídilo knižní výbor nakladatelství Petr Štengl. Kromě více než stovky literárně zpracovaných snů přináší čtenářům také několik koláží coby obrazový doprovod.

pulnocni-rapsodie Nočním sněním a jeho literárním zachycováním se intenzivně zabývali nejen surrealisté, ale též básníci jako třeba Ivan Diviš či Zbyněk Hejda, případně i Erben s Máchou. V případě Vikiho Shocka se jeví sen jako nanejvýš vhodné médium pro jeho autorský naturel. Sny nejsou zatíženy žádnou morálkou, ani přírodními či fyzikálními zákony, natož estetikou. Při jejich rekonstrukci není třeba ani žádné literární či literátské stylizace. To vše pasuje do poetiky tvůrce oplývajícího volnomyšlenkářskou fantazií i nedůvěrou ve velké příběhy. 

A tak jako by se na rubu autorovy „bdělé“ tvorby zrodily za noci desítky fantastických anekdot, surreálných grotesek, kapesních hororů, novodobých morytátů, městských legend, erotických féerií či jurodivých básní v próze. Autorovo alter ego v nich přebírá různé role, stává se bonvivánem, somnambulem, sprinterem, komikem němé éry, teroristou, sodomitou i prostomyslným bláznem. Čas se v těchto snových příbězích stává tekutým, prostor zaplňují nejrůznější představitelé fantastické fauny včetně kentauřice, mluvící kočky, ohnivzdorného kocourka Pětiočka či ptakopyska, kterého užívá Ivan Mládek jako čepici. 

Nakolik jsou autorovy zaznamenané sny autentické a nakolik jim tvůrce posléze vtiskuje literární podobu, je otázkou, zvláště když závěrečné pasáže převádí snový materiál do jazyka poezie. Autentičnost však čtenáře zajímat nemusí, pro něj je podstatný výsledný tvar. A ten je při své bizarnosti a fantasknosti často normálnější než svět, který nás obklopuje v bdělém stavu. 

Viki Shock se totiž neomezuje jen na prostý záznam snů, ale s ironií sobě vlastní přidává i všetečné komentáře. Viz třeba: „Bez strachu bychom neměli žádné války, a tudíž ani pokrok, kulturu a historii! Kde bychom byli bez ustrašených prďolů, kteří někde v koutcích kumbálů vymysleli lomený oblouk, knihtisk, dynamit, sadomasochismus a pracovní týden? Kde bychom byli bez tohoto základního pocitu strachu ze smrti, který jediný nás nutí konat velké věci v tomto příšerném světě?“ 

Autorem textu je učitel a novinář Jan Nejedlý

Knihu si můžete koupit třeba zde:

https://www.kosmas.cz/knihy/532401/pulnocni-rapsodie/

Viki Shock – Ukázka z knihy Půlnoční rapsódie

Kentauřice z JZD

Projížděl jsem se na bicyklu po lesních cestách našimi krásnými hvozdy. Kousek přede mnou jel valník tažený koněm, alespoň tak se situace jevila z mého pohledu. Když jsem však pořádně šlápl do pedálů a povoz předejel, nestačil jsem se divit. Vůz nebyl tažen koněm, nýbrž kentaurem, a sice samicí! Hříva uhlově černých vlasů pokrývala půvabná ramena a padala až na jemná ženská záda, božsky tvarovaná obnažená ňadra pohupovala se v rytmu klusu a v obličeji skvěl se výraz Madony. Úžasné stvoření, tahle kentauřice! Málem jsem kvůli ní spadl z kola, jak jsem se po ní otáčel. Dívala se na mne klidným pohledem a usmívala se. Všiml jsem si, že má namalované rty výrazně rudou barvou. Dal jsem se do řeči s vozkou. Kentauřici prý chovají v místním JZD. Fascinován neobvykle půvabným lichokopytníkem, pokračoval jsem v cestě až do jeho stáje, kde mi později bylo dovoleno krásku nakrmit. Pokoušel jsem se s ní zavést rozhovor, ale vůbec nepromluvila. Pořád se na mne akorát usmívala a žrala mi z ruky seno. Pomyslel jsem si, že nakonec je asi přece jen tažným zvířetem. A to mi přišlo velmi tragické. 

Návrat legendy I. M.

(Petru Paličkovi, zvanému Výplach) 

Naše legendární hudební, respektive antihudební skupina Ironickej mozek obnovila činnost! Po více než pěti letech vystoupíme ve staronové sestavě, a nadto poprvé v Praze! Pochopitelně jsem z toho dost nervózní. Mám trému, neboť se znám a dobře vím, že nejsem dobrý zpěvák. Také se obávám, že přijde málo lidí, lépe řečeno nikdo. Koncert máme odehrát v zadním sále jedné branické hospody. Celý rozechvělý přicházím na místo činu a konstatuji, že jsem se bál naprosto oprávněně. Z jedné ze čtyř obsazených židlí pod pódiem se zvedá šéfredaktor známého uměleckého plátku, pověstný svou účastí na všech kulturních akcích. Nadšeně mi třese rukou a bodře žvatlá. Příliš ho nevnímám. Zbylé tři diváky neznám, zdají se vyzívaní a znudění. Není tu nikdo z mých přátel či známých, takže to vypadá na pěkný průšvih. Největší šok mě však čeká na pódiu. Kapelník Výplach, jeho žena flétnistka Džejna ani bubeník pan Sračka tu nejsou! Místo nich je tu parta muzikantů, které vidím prvně v životě. Za klávesami stojí žena-kapelnice a zcela přirozeně, jako bychom se dávno znali, mi oznamuje, v jakém pořadí odehrajeme písničky. Zajímavé je, že se jedná o náš repertoár. Na další úvahy nemám čas, neboť právě začínáme. Zcela zpitomělý uchopím mikrofon, odzpívám dvě sloky písně „Narkoman“, a při nástupu refrénu opouštím s nadávkami pódium, protože proč bych, ksakru, měl zpívat s partou cizích muzikantů, že? Rozezlen a znechucen fiaskem akce přicházím do předního sálu hospody, kde potkávám Radima K. Přisedám si k němu, objednávám pivo a líčím mu celou situaci. Radim poslouchá a přizvukuje. Konzumujeme. 

(ve skutečnosti se comeback I. M. odehrál v plzeňské kavárně Jabloň 26. března 2002, a to v plném počtu členů kapely; vyplnila se však neblahá předtucha o absenci přátel a nízké divácké účasti; teprve následující koncert v pražském klubu Nautilus byl úspěšný) 

Holešovická příhoda aneb Čundrcountryshow s ptakopyskem podivným

(Janu Nejedlému) 

Na místě bývalého holešovického kina Domovina je nyní hospoda se zahrádkou. Sedím zde s několika přáteli a popíjíme pivo. Je tu hudebník a humorista Ivan Mládek, který má u stolu položený velký pohybující se batoh. Ptáme se Mládka, co v tom zavazadle má. Prý živého ptakopyska. Příliš to nechápeme. Mládek se směje, otevírá batoh a z něj se skutečně vybatolí vzácný exemplář jednoho z hrstky vejcorodých savců této planety. Ptáme se Mládka, k čemu je mu ptakopysk. Prý ho používá místo čepice, když je mu zima na hlavu. Příliš to nechápeme. Mládek se směje a skutečně si pokládá ptakopyska na svou abnormálně velkou a plešatou lebku. Je to opravdu bizarní pohled. Nad Mládkovým čelem, za plochým zobákem hledí na nás pár zvířecích očí. Blánovité tlapky šmátrají po Mládkových spáncích. Ptakopysk podivný, podobající se beranici, pokrývá celou hlavu Ivana Mládka. Užasle zíráme na smějícího se optakopyskovaného Mládka podivného a objednáváme si další piva.


Autor: red

Alex Hay: Vaše Hospodyně

Včera ve 22:45

Londýn roku 1905. Nejhonosnější dům v luxusní čtvrti Mayfair skrývá mnoho pokladů, ale i temná tajemství. Když se hospodyně, paní Kingová, začne příliš vyptávat, je na hodinu propuštěna.

Agustina Bazterrica: Devatenáct pařátů a jeden temný pták

Včera ve 22:15

Nová kniha Agustiny Bazterricy se v ničem nepodobá předchozímu románu Znamenitá mrtvola. Snad jedině tím, jak mistrně dovede autorka zacházet s hrůzou, která číhá všude kolem nás, krčí se v těch nejobyčejnějších věcech, situacích, v lidech a zvířatech kolem nás.

Hana Kneblová: Šlechta v českých zemích (Díl druhý)

28. února 2024 ve 23:24

Do knihy Šlechta v českých zemích (vyd. 2022) se vešlo pouze omezené množství osobností nebo byla zmíněna pouze část jejich života. A tak vznikl tento druhý díl, ve kterém dostali prostor i jiní aristokraté. Jedná se o šlechtice, kteří významně zasáhli do dějin země, nebo o ty, jež měli...

Gina Chen: Trnová královna

28. února 2024 v 08:57

Země rudě rozkvete krví, růžemi a válkou. Princovo srdce se stane zkázou, nebo spásou. Jeho volba nás může všechny zachránit. Jeho nevěsta – na té to všechno závisí!

Dita Edelmanová: Milan Malý

27. února 2024 v 11:59

V osudech Milana Malého se spojují dramatické události naší vlasti ve 20. století. Naštěstí se jeho vzpomínky podařilo zaznamenat a nyní vám je přinášíme v knižní podobě. Jeho příběh nám dává možnost nahlédnout do života vojenského pilota, jehož odvaha a odhodlání jsou nezbytné nejen pro vlastní...

Viktorín Šulc: Když vzlétne děs a nevíra

27. února 2024 v 11:52

Titul prvního svazku pentalogie Panoptikum sexuálních vražd zachycující 77 kriminálních případů z historie České republiky vychází z úryvku básně Viktora Huga: „Když dotkneš se mých víček lehce dlaní, vzlétne zpod nich děs a nevíra."

Radka Votavová radí, jak na rozkvetlou a soběstačnou zahradu

27. února 2024 v 10:44

Džungloidní zahrady od Nezkrotné zahradnice (CPress, 499 Kč) jsou unikátním mixem praktického rádce pro každodenní život v zahradě a autorčiným osobním příběhem s filozofickými přesahy.  Radka Votavová alias Nezkrotná zahradnice vám poradí s každou zahradou – s pokorou a úctou ke všemu živému, bez...

Petr Sojka: Praha v proměnách času

26. února 2024 ve 23:21

Již počtvrté ožívají příběhy pražských rodin v knize z pera Petra Sojky, redaktora magazínu Z metropole ČT a tvůrce pořadu Tajemství pražských dvorků; tentokrát v kontextu míst, která již zanikla – plováren, nádraží, zahrad a podobně.

Morgane Moncomble: Srdcové eso

26. února 2024 ve 13:29

Jestli je tu něco, co mají Rose a Levi společného, kromě temné minulosti, pak je to poker. Ona má talent od pánaboha; on strávil život vymetáním kasin po celém světě v touze stát se světovou jedničkou.

Srdcová desítka: Deset autorek se v povídkové knize vydává po cestách, pro ně netypických

26. února 2024 v 05:58

Jak se autorka psychologických románů vypořádá se žánrem sci-fi, spisovatelka známá milostnými příběhy naopak s thrillerem, nebo jak autorka úžasných historických románů umí zpracovat aktuální současnost?

Anders de la Motte: Pán hory

25. února 2024 ve 13:38

Fanoušky severských thrillerů určitě potěší Pán hory z pera švédského autora Anderse de la Motteho. Svůj první případ zde řeší inspektorka Leonore Askerová, která moc nevychází s kolegy, a proto byla odsunuta do Oddělení ztracených duší, kde se řeší odložené případy. Jeden z nich však úzce souvisí...

Nela Kyselová: Vidlák bůůk

25. února 2024 ve 12:24

V nakladatelství Kazda vyšla kniha Vidlák bůůk s podtitulem Úsměvné venkovské počtení do podivně zajímavých časů o tom, co mi zrovna od vidlí. 

77 tipů pro zdravá střeva

24. února 2024 v 16:43

Zdravá střeva jsou předpokladem zdravého těla. Chronická onemocnění, jako jsou cukrovka, únava, kožní problémy nebo autoimunitní choroby, lze vyléčit. Ale pouze pokud střeva naleznou svoji přirozenou rovnováhu.

Sarah Shockeová: Jak zhubnout břicho

23. února 2024 v 08:53

Dvoufázový výživový program s chutnými recepty, které vám pomohou zhubnout. Nejprve vás čeká rychlý rozjezd s velkým množstvím bílkovin a poté přejdete na dlouhodobé hubnutí díky vyváženému jídelníčku se sníženým obsahem sacharidů a kalorií.  

Egor Egorov: 10x se nadechněte a bude po únavě

22. února 2024 ve 13:05

Tato otázka není pouhým sloganem, který má posílit váš zájem o tuto knihu. Nesouvisí ani s ezoterikou či zaručenými „babskými radami“ na vychytávky proti stárnutí. Vychází z vědy a lékařských výzkumů. Stojí za ní nejméně dvě Nobelovy ceny, nespočet vědeckých studií a bohaté lékařské zkušenosti,...

Další články
Nahoru