dnes
Čtvrtek - oblacno
7°C
zítra
Pátek - oblacno
5°C
pozítří
Sobota - snih
2°C
Půlnoční jste nestihli? Zajděte na novoroční bohoslužbu, je z čeho vybírat
Ilustrační foto: Roman Albrecht

Půlnoční jste nestihli? Zajděte na novoroční bohoslužbu, je z čeho vybírat

Praktikující věřící mají mnohdy Nový rok spojený s bohoslužbou. I pro „neznabohy" to bývá den rozjímání. Proto i oni, jako na půlnoční o Štědrém dnu, často – pokud je neúměrně neznaví silvestrovská dlouhá noc – zavítají na kázání. Jakou bohoslužbu můžete na Nový rok navštívit? Nabízíme pár tipů – ať již chcete jít mezi katolíky, husity či evangelíky.

V Chrámu svatého Víta na Pražském hradě se uskuteční tradiční novoroční Slavnost Matky Boží Panny Marie, od 8.30 a 10 hodin. Televizní diváci si budou moci novoroční promluvu kardinála Dominika Duky poslechnout ve 13.40 hodin na ČT2.

Od 19 hodin se v Chrámu svatého Víta uskuteční Ekumenická bohoslužba – Taizé. Prvního ledna totiž končí Evropské setkání mladých Taizé v Praze, kteří jsou ubytováni u mnoha křesťanů z řad Pražanů.

Bohatý program budou mít účastníci Taizé

Mladí křesťané se zúčastní i různých ranních bohoslužeb – v Kostele sv. Ludmily na náměstí Míru se například od 11 do 12 hodin uskuteční Mše svatá se zpěvy z Taizé. Následovat bude společný oběd u jejich hostitelů.

Odpoledne se uskuteční setkání organizované podle zemí na výstavišti nebo na různých místech Prahy, v 17.30 bude večeře, v 19 hodin zmíněná večerní modlitba v Chrámu svatého Víta a okolo 22 hodin se mladí křesťané vrátí do míst jejich ubytování.

Oblíbená farářka se rozloučí bohoslužbou

Slavnostní novoroční bohoslužba Československé církve husitské – Společná liturgická bohoslužba – se uskuteční v Chrámu svatého Mikuláše na Staroměstském náměstí. Začne v 10 hodin. Sloužit ji budou duchovní kostela Renata Wesleyová, jáhen Dalibor Vik a jáhenka Martina Viktorie Kopecká.

Další bohoslužby nebudou tak okázalé, ale možná právě tím tam k sobě budou mít lidé ještě blíž. Bohoslužba se uskuteční třeba v husitské farnosti ve Starých Modřanech (Dolnocholupická ulice), kde ji od 14.30 hodin bude sloužit oblíbená farářka Hana Slavíková, která tam slouží již od 1. října 1974, tedy čtyřicet let. V modřanských školách vyučovala liturgické hodiny.

Sbor husitů se s ní slavnostně loučil už loni, kdy odcházela do penze, fara byla naplněna a rozlučky se zúčastnil i tehdejší starosta Petr Prchal, který ocenil její hluboce lidský přístup. Vzhledem k její oblibě ale ještě bohoslužby sloužila. „Farnost už jsem předala. Ale na Nový rok sloužit budu,“ uvedla pro Pražský patriot.

Farářovi nechybí smysl pro humor

Od 10.30 hodin začne novoroční bohoslužba v Kostele svatého Václava v nuselské Vladimírově ulice. Sloužit ji bude římskokatolický farář Jiří Kusý. Lidé, co jeho bohoslužbu navštívili, jej chválí za lidský přístup. Nechybí mu ani smysl pro humor. Jinak by na oficiálním webu farnosti nesnesl vtipy.

Je tam uveden třeba tento: „Modlíte se doma vždy před jídlem?“ ptá se policista kolegy. „Ne, proč? Moje žena vaří výborně!“ Nebo tento: Ptá se medvěd dinosaura – „Ty, Dino, přidal si tě Noe na facebooku do přátel?“ „Ne, proč?“ „Hmm, tak do si docela v háji… No nic, já běžím, začíná pršet.“

Příbytky spásy nejsou někde v nebi

Zahálet nebudou ani evangelíci. Novoroční modlitební setkání pořádá kupříkladu Farní sbor Českobratrské církve evangelické v Praze na Vinohradech, začátek připadá na 19.30 hodin. Farářkou sboru je Ester Kašková.

Na Boží hod – 25. prosince – mohli účastníci kázání slyšet z jejích úst třeba tato slova: „O tom, co se stane s námi i s celým stvořením, o tom se rozhoduje právě tady a teď. Příbytky spásy nejsou někde v nebi, ale v lidských srdcích!“ (Jan 1,1–17).

Evangelicí, stejně jako husité, patří k protestantským církvím. Liberálnější jsou především v tom, že farářkami mohou být i ženy, které – stejně jako muži-faráři – mohou uzavřít manželství a zakládat rodiny. Husitské bohoslužby jsou podobné katolickým (byť mnohdy ve skromnějších podmínkách), evangelické bývají civilnější.

Některé bohoslužby budou až o víkendu

Nejvíce farností v Praze má ale samozřejmě římskokatolická církev. Tím pádem i nejvíce novoročních bohoslužeb. Kromě již vyjmenovaných se novoroční bohoslužby uskuteční třeba v Kostele Nejsvětější Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad – od 9, 11 a 18 hodin. Farář Zdeněk Wasserbauer odslouží bohoslužbu v 11 hodin, ranní a večerní bohoslužbu bude sloužit Petr Beneš. A i v jiných kostelech.

Na mnoha farnostech, třeba Evangelické Církve Metodistické (Vilová, Praha 10-Strašnice), budou – pravidelné – bohoslužby odslouženy až v neděli 4. ledna. Kupříkladu sbor Církve adventistů sedmého dne (Za Brumlovkou, Praha 4) bude mít pravidelnou bohoslužbu v sobotu 3. ledna. V 9.50 hodin začne společným zpěvem písní.


Autor: Anna Skálová

Galerie 1 hostila narozeninové Vostrý kafe

13. ledna 2018 v 15:39

Vostrý kafe, pravidelná pánská setkání pro mužné sousedy z Prahy 1, slaví první narozeniny a od nového roku se navíc stěhuje do Galerie 1, kde se nyní bude jednou za měsíc konat. Prvním letošním hostem byl Michal „Radar“ Vrátný.

Další články
Nahoru