Dnes Čtvrtek - polojasno 13°C
Zítra Pátek - bourky 13°C
Čtvrtek 23. 5. 2024
Svátek má Vladimír
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Půlmaraton v Praze ovládl v rekordním čase Keňan Sawe, běžci kvůli počasí kolabovali
Závod s přehledem vyhrál Sabastian Kimaru Sawe. Foto: Relative PR

Půlmaraton v Praze ovládl v rekordním čase Keňan Sawe, běžci kvůli počasí kolabovali

Vyprodaný 1/2Maraton Praha suverénně vyhrál Keňan Sabastian Kimaru Sawe, který o 23 vteřin vylepšil rekord závodu. Čas 58 minut a 24 sekund je pro něj nové osobní maximum, v historických tabulkách jde o dvanáctý nejrychlejší půlmaraton a nejlepší letošní výkon. Mezi ženami vyhrála Etiopanka Gete Alemayechu Teklemichael, nejrychlejším českým běžcem byl v cíli Patrik Vebr a nejlepší českou vytrvalkyní Tereza Hrochová. Závodu se zúčastnilo 15 tisíc běžců, řada z nich měla kvůli takřka letnímu počasí zdravotní potíže. Záchranná služba aktivovala traumatologický plán.

Keňan Sawe, úřadující mistr světa na půlmaratonské trati, jehož tempo neudrželi ani vodiči po pěti kilometrech, kolem desátého kilometru už běžel zcela osamocen a drtivě zvítězil. Potvrdil tak úžasnou formu, vždyť z osmi půlmaratonů, kterých se zúčastnil, jich vyhrál šest. Jeho krajan Geofry Kipchumba byl pomalejší o minutu a 37 sekund.

„Jsem absolutně šťastný, že se mi povedlo dosáhnout mého osobního rekordu a rekord závodu. Běželo se mi skvěle, trať byla rychlá a příjemná. Fanoušci mě hnali dopředu, neměl jsem žádnou krizi,“ pochvaloval si v cíli Sawe, který před půlmaratonem trénoval pravidelně několik dní v parcích ve Stromovce nebo na Letné. „

Tisíce účastníků zaskočily vysoké teploty, na trati bylo až 26 stupňů. To způsobilo komplikace také pro české elitní běžce. „Mám raději závody, které jsou chladnější, nesedlo mi to. Bylo to náročné, od začátku jsem se trápil. I když jsem byl připravený z tréninkové přípravy v Keni, tak to bylo těžké,“ prohlásil Patrik Vebr. Nejlepší domácí závodník sváděl souboj opět s Jiřím Homoláčem, na kterého měl v cíli náskok 16 vteřin.

Podmínky překvapily také Terezu Hrochovou, která šla do 1/2Maratonu Praha z plného tréninku, který absolvovala na horách. „Tam ještě právě občas sněžilo, takže to pro mě byl velký teplotní šok. Někdy na začátku mě začalo bolet břicho a až ve druhé půlce to povolilo. Začátek mě kvůli počasí celkem dost sejmul, srovnala jsem se až ve druhé polovině,“ dodala olympionička, která časem 1:14:19 zaostala o více než dvě minuty za osobním rekordem.

Celkově se 1/2Maratonu Praha účastnilo přes 15 tisíc lidí, z toho kolem 9 tisíc přijelo ze zahraničí. Jedním z důvodů je fakt, že pražský závod je součástí prestižního seriálu evropských půlmaratonů SuperHalfs. 

Kvůli náročnosti závodu zdravotní obtíže včetně kolapsů větší množství běžců, záchranná služba aktivovala traumatologický plán.

„V souvislosti s konáním půlmaratonu došlo během akce k mimořádné události, při níž má zdravotní obtíže větší množství osob, přičemž obtíže jsou spojeny s mírou fyzické náročnosti závodu. Z tohoto důvodu byl vyhlášen traumaplán,“ napsali záchranáři na síti X. „Záchranáři poskytli péči vyšším desítkám pacientů, přičemž převažují kolapsové stavy,“ sdělili.

Traumaplán se podle mluvčího pražské záchranné služby Karla Kirse aktivuje ve chvíli, kdy je postiženo větší množství lidí, někdy i preventivně, kdy počty ještě nejsou známy a není zřejmé, jak se situace vyvine. „Jsou tam obtíže po fyzické námaze včetně kolapsů," řekl ČTK.

 


Autor: red

Kdo je nejrychlejší v Praze 14 ukáže Večerní Svěrácká 10

Dnes v 07:33

Desátý ročník běžeckého závodu na 10 a 5 km Večerní Svěrácká 10 se startem na Plechárně na Černém Mostě v sobotu 25. května v 16:30. Na desetikilometrové trati se běží dva pětikilometrové okruhy.

Tenisový turnaj o pohár starosty Prahy 14

21. května 2024 v 07:25

Tenisový turnaj ve čtyřhře pro dospělé neregistrované hráče o pohár starosty se uskuteční na tenisových kurtech ZŠ Bří Venclíků na Černém Mostě v sobotu 25. května od 8 hodin.

Outdoor fitness a Nordic walking v Praze 4

11. května 2024 v 09:31

Pravidelné sportovní dny pro malé i velké se opět vrací na čtvrtou městskou část, a to hned na dvou místech a ve dvou termínech. V Parku Na Pankráci to budou pondělní odpolední Outdoor Fitness pro malé i velké děti a v Krčském lese pak odpolední středeční Nordic walking pro děti i dospělé. Obě...

Praha 10: Běh pro dobrou věc

8. května 2024 v 18:46

Běžecký závod pro malé i velké se koná v sobotu 18. května.

Běh pro Paměť národa se koná v Oboře Hvězda již 11. května

8. května 2024 v 10:01

V průběhu května se již podeváté od založení neziskové organizace Post Bellum koná tradiční Běh pro Paměť národa. Sportovní klání proběhne napříč celou Českou republikou. Největší akcí zůstává pražský závod, který připadá na sobotu 11. května. I letos na závodníky čeká ověřený terén Obory Hvězda....

Úřad vlády připomene výročí konce války nasvícením Strakovy akademie

8. května 2024 v 06:18

Úřad vlády ČR se zapojí do oslav Dne vítězství. Ve středu 8. května na státní svátek slavnostně nasvítí sídlo vlády, Strakovu akademii, do české trikolóry.

Hokej, fotbal i olympiáda: Žluté lázně startují sportovní super léto

7. května 2024 v 09:56

V areálu Žluté lázně v Podolí začíná sportovní super léto. Na břeh Vltavy mohou přijít fanoušci Mistrovství světa v hokeji, Mistrovství Evropy ve fotbale i olympiády sledovat vybraná sportovní klání. Těšit se mohou ve vybrané dny na doprovodný program a soutěže. Návštěvníci také mohou využít...

ZRUŠENO: Rodinné sportovní hry 2024

7. května 2024 v 09:52 | Aktualizováno 22. dubna 2024, 09:52

Praha 13 zve všechna týmová družstva na 12. ročník Rodinných sportovních her.

Kondiční sportování s Nordic Walking

7. května 2024 v 05:11

Kondiční sportování s Nordic Walking ve středu 8. května od 10 hodin. Severská chůze je sport pro všechny, všech věkových kategorií a různé sportovní výkonnosti.

X RUN, rodinný běh v Praze 10

6. května 2024 v 07:36

Na Sídlišti Solidarita se v sobotu 18. května koná běžecký závod X RUN, pořádaný radnicí Prahy 10. Tento závod je otevřený pro účastníky všech věkových kategorií, začátečníky i protřelé závodníky.

Praha 15 vyhlásí Sportovce roku 2023

6. května 2024 v 05:26

Vyhlášení výsledků ankety Sportovec roku 2023 Prahy 15 se koná 20. května.

Úterky a čtvrtky budou v Praze 10 patřit józe

5. května 2024 v 08:52

Od května až do září se v Praze 10 cvičí venku jóga.

Uprchlíci budou mít na olympiádě v Paříži vlastní fanouškovský kotel

4. května 2024 ve 12:58

Warner Bros. Discovery (WBD) vyzvala všechny evropské olympijské fanoušky, aby vyjádřili podporu Uprchlickému olympijskému týmu. Mají tak učinit vytvořením nové fanouškovské komunity, kterou dají těmto sportovcům najevo, že mají jejich obdiv už během příprav na...

ZŠ Na Líše nabízí k pronájmu venkovní hřiště

4. května 2024 v 07:58

Michelská základní škola v ulici Na Líše nabízí pronájem sportovního hřiště ve všedních dnech v odpoledních hodinách. Provozní doba je od15 do18:30 hodin, v zimním období pouze do17 hodin. Hřiště lze využít na fotbal, basketbal, volejbal, nohejbal, vybíjenou, tenis, florbal nebo atletiku. Cena za...

Další články
Nahoru