dnes
Úterý - obcasny-dest
9°C
zítra
Středa - zatazeno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C
Pražská kultura

Půl století od uvedení filmu Dáma na kolejích připomene akce na Malostranském náměstí

Při příležitosti 50. výročí od uvedení filmu Dáma na kolejích připravil pražský dopravní podnik vzpomínkovou akci s hlavní hrdinkou snímku s Jiřinou Bohdalovou. Uskuteční se v pátek 30. září od 18 hodin na Malostranském náměstí, tedy na místě, kde se odehrálo několik hlavních filmových scén.

Stylově vyzdobená tramvaj typu T3 přiveze hlavní představitelku snímku Jiřinu Bohdalovou na Malostranské náměstí (ze smyčky na Vypichu, odkud filmová tramvajová linka číslo 12 vyjížděla). Vše doplní hudba a živé taneční vystoupení. Odehrána zde bude také asi nejznámější scéna z filmu, kdy řidička Marie zjistí, že ji její milovaný manžel podvádí a zhrzena opouští svůj vůz.

Těšit se můžete především na setkání s hlavní představitelkou snímku Jiřinou Bohdalovou, která po vystoupení krátce zavzpomíná na zážitky z natáčení. Ty zároveň doplní i autogramiáda.

Podpis herečky Jiřiny Bohdalové však nebude to jediné, co si odnesete na památku. K dispozici budou také originální staré jízdenky s aktuálním datem a motivem filmu, jež označí dobově ustrojení průvodčí. Na své si přijdou rovněž zájemci o fotografickou upomínku – příležitost získat do sbírky snímek s Dámou na kolejích nabídne fotokoutek.

Program na Malostranském náměstí bude završen v 19:30 projekcí filmu zdarma. Hudební komedie Dáma na kolejích, druhé společné dílo scenáristy Vratislava Blažka a režiséra Ladislava Rychmana po muzikálu Starci na chmelu, je díky postavě hlavní hrdinky – ušlápnuté řidičky tramvaje Marie, nerozlučně spjata s pražskou veřejnou dopravou.

Půjde zejména o připomenutí rychle mizících tramvají T3, resp. T3SU, jež vozí Pražany už více než půl století a pro Prahu jsou podobným symbolem, jaké představují pro Londýn dvoupatrové autobusy. Několik těchto tramvají bylo poprvé vypraveno z vozoven Motol a Strašnice 21. listopadu 1962.

V roce 1988 byla tramvaj T3 zapsána do Guinessovy knihy rekordů jako tehdy nejpočetněji vyrobený typ tramvaje. Nové tramvaje T3 byly dodány celkem do 47 měst v 10 státech. V současné době jezdí již posledních 26 vozů T3SU ve 13 soupravách vypravovaných z vozovny Žižkov. Setkat se s nimi můžeme zejména na lince číslo 9, ale i číslo 1 a 24.


Další články
Nahoru