Dnes Čtvrtek - oblacno 22°C
Zítra Pátek - bourky 19°C
Čtvrtek 23. 5. 2024
Svátek má Vladimír
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Půl století fungování metra připomíná výstava, vrátí se legendární Večerník Praha
Ikonický snímek z roku 1966, který znázorňuje začátek stavby metra. Zdroj foto: Dopravní podnik hl. m. Prahy

Půl století fungování metra připomíná výstava, vrátí se legendární Večerník Praha

Zájemci o historii pražské MHD si mohou ve dvoře muzea MHD ve vozovně ve Střešovicích zdarma prohlédnout putovní výstavu uspořádanou k 50. výročí od zprovoznění linky metra C mezi Kačerovem a Florencí, tehdy Sokolovskou. Na panelech najdou fotografie i informace z historie metra. Informovali o tom vedoucí muzea Petr Malík a další zástupci dopravního podniku (DPP). Výstava bude v muzeu do 1. května, poté se přesune 4. května na den otevřených dveří v depu Kačerov a o den později do stanice metra C Kačerov. DPP připravil k výročí metra další akce včetně historických jízd.

Ve čtvrtek 9. května 2024 v 9:19 uplyne přesně 50 let od slavnostního zahájení provozu metra v Praze, prvního úseku Kačerov – Florenc (tehdy Sokolovská) na lince C. Praha se tak stala 44. městem na světě, kde jezdí podzemní dráha. „Výstava mapuje nejen historii uplynulých 50 let metra, ale také naznačuje, kam se bude metro ubírat,“ řekl 1. náměstek primátora Prahy pro oblast dopravy Zdeněk Hřib (Piráti). 

Do pátku 3. května bude výstava k vidění na horním nádvoří vozovny Střešovice, mezi 5. a 6. kolejí před vstupem do samotného Muzea MHD. V sobotu 4. května se výstava přestěhuje do depa Kačerov na výroční den otevřených dveří. 

Necelé dva týdny, od neděle 5. do pátku 17. května si výstavu budou moct prohlédnout cestující ve stanici Kačerov, kde provoz před 50 lety začal. Poté výstava poputuje do centra Prahy, do konce května bude na Jungmannově náměstí, další dva týdny až do 14. června před Novou radnicí Magistrátu hl. města Prahy na Mariánském náměstí.

Do 28. června si ji budou moct prohlédnout návštěvníci jednoho z největších pražských obchodních center Westfield na Chodově. Od 28. června do 22. července poputuje do Argentinské Office Building, kde sídlí společnost METROPROJEKT Praha a na závěrečnou štaci od 22. července do 15. srpna se výstava vydá do Palmovka Parku II, kde sídlí společnost Metrostav. Výstavu je možné si prohlédnout i online na webové stránce www.metroslavi.cz, kde je v české i anglické mutaci. 

„Padesáté výročí od zahájení provozu metra je pro nás velmi důležitá událost. Chystáme k ní celou řadu akcí, na které bych chtěl naše cestující pozvat – ať už na den otevřených dveří v depu Kačerov příští sobotu 4. května, nebo na jízdy historickými soupravami na lince C o státním svátku 8. května od 9:19 do 16:00, které budou za běžné jízdné,“ řekl generální ředitel DPP Petr Witowski. 

„Kromě toho chystáme reprint původního vydání Večerníku Praha k zahájení provozu metra a v den výročí 9. května speciální vydání deníku Metro logicky pouze o pražském metru. Oslavy pak vyvrcholí ve čtvrtek 9. května v CAMPu, kde je celé odpoledne až do večerních hodin program pro veřejnost,“ dodal. 

Večerník Praha byly noviny, které vycházely od roku 1955. V roce 1991 se upravil název na Večerní Praha. Noviny zanikl v roce 2005, kdy se transformovaly do bulvárního deníku Šíp. Podle dochovaných statistických údajů byl v roce 1989 páteční náklad novin 180 tisíc výtisků. Až třetina nákladu prodali kameloti v ulicích, což je ztvárněno i v několika filmech.

Značná část cestujících, kteří pražské metro využívají, ať už denně nebo příležitostně, si obvykle při pospícháním za povinnostmi a průchody stanicemi nestihne všimnout řady detailů, které doplňují nástupiště a vestibuly. Jedná se o různé architektonické prvky, které jsou typické pro daný úsek či stanici, umělecká díla či design, ale i technické zajímavosti, které nejsou na první pohled zjevné. Řadu z nich lze poznat a „objevit“ díky geolokoační hře „Metro 50“, kterou DPP připravil k 50. výročí metra, a která hráče provede všemi 61 současnými stanicemi. 

Ke hře je potřebný pouze chytrý telefon s připojením k internetu a platná jízdenka nebo kupon. Hru pro oba operační systémy, tj. Android a iOS, lze stáhnout na úvodní stránce webu DPP, v sekci věnované 50 letům metra.

Soutěžní otázka pro danou stanici se hráči načte až ve chvíli, když bude na místě. Pro každou stanici je ve hře jedna soutěžní otázka. Za správnou odpověď hráč získá 50 bodů. Hra má verzi pro dospělé, kde jsou otázky náročnější, ale také verzi dětskou, která není zaměřena jen na samotné stanice, ale i na zajímavosti v jejich bezprostředním okolí. 

K jubileu pražskému metra DPP připravil třídílnou sérii dokumentů „Prahou podzemní drahou“, ve které je každý díl věnovaný jedné lince, technickým nebo provozním zajímavostem, ale i blízkému okolí stanic. Dokumenty mají zhruba 40 minut a vychází z obdobné koncepce, resp. nesou se v podobném duchu jako populární dokumentární série Šumná města.

„Prahou podzemní drahou“ natáčel stejný štáb společnosti PR Plus pod režisérskou taktovkou Radovana Lipuse, který je také spoluautorem scénářů. Průvodcem jednotlivými díly je David Vávra, architekt, herec, spisovatel a spoluzakladatel legendárního divadla Sklep. 

Všechny díly se natáčely v loňském roce. Jako první vznikl o nejstarší lince C, který byl dokončen na sklonku loňského roku. Letos tvůrci dokončili díly o linkách A a B. Všechny tři díly odvysílá Česká televize na kanálu ČT2 v těchto dnech a časech: 

Prahou podzemní drahou (linka C)

  • 30. dubna 2024 ve 14:45
  • 2. května 2024 v 1:25
  • 2. května 2024 v 19:00 

Prahou podzemní drahou (linka A)

  • 7. května 2024 ve 14:50
  • 9. května 2024 v 1:25
  • 9. května 2024 v 19:00

 Prahou podzemní drahou (linka B)

  • 14. května 2024 ve 14:55
  • 16. května 2024 v 1:20
  • 16. května 2024 v 19:15 

Zdroj: DPP


Autor: Jan Puci

Červen ve Viole: Konec sezony s oblíbenými herci a herečkami a Cirkusovou pohádkou ke Dni dětí

Dnes v 11:46

Divadlo Viola na Národní třídě se s letošní divadelní sezonou loučí reprízami úspěšných inscenací. Dříve, než dveře do zdejšího útulného hlediště uzavřou divadelní prázdniny, jsou diváci 5. června od 20 hodin zváni na úsměvný i dojemný příběh Michelle, pro níž se řeč stává stále větším bludištěm....

Orchestr Pražské konzervatoře hraje v Kyjích

Včera v 19:14

Komorní orchestr Pražské konzervatoře je tvořen třiceti studenty 2. a 3. ročníků školy oddělení smyčcových nástrojů. Vedle barokního a symfonického orchestru je jedním ze tří výstavních těles této významné instituce.

Prosecká zastaveníčka zvou na červnové koncerty

Včera v 16:38

Praha 9 zve na Prosecká zastaveníčka do Parku Přátelství. Koncerty se konají od května do září vždy v úterý, začínají v 18 hodin a jsou zdarma.

Skladby Antonína Dvořáka a Jana Hanuše zazní v kostele sv. Antonína

21. května 2024 ve 20:50

Ve čtvrtek 23. května večer od 19:30 hodin se můžete zaposlouchat do tónů skladeb Antonína Dvořáka nebo Jana Hanuše na Strossmayerově náměstí. Koncert je zdarma.

Tóny Vinohrad: Hudba a ladný pohyb v Gröbeho vile

21. května 2024 v 11:31

Ve středu 22. května poznáte, jak se i v komorním podání doplňuje úžasná hudba a ladný pohyb. Květnový koncert z cyklu Tóny Vinohrad nabízí program s názvem Do tance.

Mistři grafiky manýrismu ve Valdštejnské jízdárně

21. května 2024 v 10:44

Výstava Od Michelangela po Callota / Umění grafiky manýrismu návštěvníkům nabízí více než dvě stovky děl, grafiku, kresbu, malbu a umělecké řemeslo. Výstava je připravena ve spolupráci s francouzským Muzeem Louvre, je otevřena ve Valdštejnské jízdárně od 17. května do...

Atomic Gigolo zahrají na Vyšehradě

21. května 2024 v 06:56

První koncert letošní sezóny, za úplňku a s jedinečným vyšehradským výhledem ve čtvrtek 23. května. Vstupné dobrovolné, začíná se v 19 hodin.

Přednáška: Toyen, tajemná bytost

21. května 2024 ve 02:10

Dítě bez rodiny. Žena bez milostného vztahu. Chudobná umělkyně. Čtyři mýty, čtyři klišé, které malířka z velké části sama koncipovala.

Soutěž s innogy o vstupenky na koncerty Pražského jara

20. května 2024 v 07:31

Společnost innogy zve na koncerty Pražského jara do Fora Karlin a do Rudolfina. Spolupráce innogy a prestižního hudebního festivalu trvá od roku 1995.

Victoria Hanna a Omri Mor oživí dávné hebrejské písně

19. května 2024 ve 12:54

Výrazné osobnosti jeruzalémské scény, zpěvačka Victoria Hanna a klavírní virtuóz Omri Mor, se ponoří k pramenům levantské hudby. 

Dudes & Barbies gallery hostí Andyho Franka

19. května 2024 v 08:00

Výstava Andyho Franka se bude konat v prostorách Vnitroblocku od 24. května do 26 června. Již druhá autorova výstava v Praze bude největší v jeho dosavadní kariéře.

Praha 13: Výstava osmého ročníku Czech Nature Photo

18. května 2024 v 15:14

Přijďte se podívat na výstavu osmého ročníku Czech Nature Photo, která představuje nejlepší snímky přírody celého světa pořízené fotografy z České republiky a Slovenska. Fotografie ukazují unikátní krásu zvířat, rostlin a krajiny. Hlavním cílem soutěže je vzdělávat veřejnost a motivovat ji...

Další články
Nahoru