dnes
Neděle - obcasny-dest
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
6°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
10°C
Půjde k zemi: stavební úřad povolil demolici hotelu Praha
Budova bývalého hotelu Praha. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Půjde k zemi: stavební úřad povolil demolici hotelu Praha

Stavební úřad Prahy 6 povolil demolici budovy bývalého hotelu Praha. Proti rozhodnutí se mohou účastníci odvolat. Úřad dnes rozhodnutí zveřejnil na úřední desce. Demolici odmítá část odborníků a veřejnosti. Na začátku prosince již úřad rozhodl o demolici části hotelového komplexu.

K bývalému hotelu, který je vyroben výhradně z českého materiálu a na jehož stavbě se podíleli jen tuzemští mistři z řad stavařů, designerů či architektů, se mnozí kritici architektury vyjadřují jako k architektuře, která „svým způsobem o několik let předběhla dobu".

„Nazývají to tekoucí architekturou. To znamená, že koncept tvaru objektu byl iniciován terénem a vrstevnicemi. Jednotlivá podlaží podle názoru mnoha odborníků ve svém zakřivení reagují na terén, celý objekt je vyjádřen prostorovou vlnou, což je hlavní idea projektu, z které je architektura odvozena,“ řekl architekt Arnošt Navrátil, který je jedním z autorů hotelu a v současné době vyučuje na fakultě architektury. Jedinečnost je podle jeho slov dána i jednotou veškerých řemesel.

Historie hotelu Praha

Anketa

Podporujete záměr zbourat bývalý hotel Praha?

60.8%
(60.8%)
39.2%
(39.2%)
Bývalý hotel Praha se nachází v Sušické ulici na Hanspaulce, v pražských Dejvicích. Patří k němu rozsáhlá zahrada. Výstavba byla zahájena v roce 1975, projekt vyšel na 800 milion korun. Hotel byl otevřen v květnu 1981 coby ubytovací zařízení tehdejší KSČ a vlády.

Po listopadu 1989 byl zpřístupněn veřejnosti, stal se majetkem hlavního města, ve správě jej měla Praha 6. Provozován tam byl pětihvězdičkový hotel.

Šestá městská část hotelu prodala v roce 2002 – za 501 milionů korun jej koupila společnost Falcon Capital, která jej v lednu 2013 prodala kyperské společnosti Maraflex, jejíž majitel František Savov provoz hotelu ukončil. Poté hotel koupila skupina PPF.


Další články
Nahoru