dnes
Úterý - skorojasno
2°C
zítra
Středa - oblacno
0°C
pozítří
Čtvrtek - snih
0°C
Půjde Eden k zemi? Klíčový posudek, který rozhodne o legendárním kulturáku, bude hotov v půlce července
Pohled z pódia do velkého sálu. Foto: Jan Puci

Půjde Eden k zemi? Klíčový posudek, který rozhodne o legendárním kulturáku, bude hotov v půlce července

Kulturní dům Eden v Praze 10 je už 14 let uzavřen a chátrá. Svým stavem dělá ostudu této části metropole. Radnici stojí ostraha, elektřina a vytápění 100 000 korun měsíčně! Zhruba na konci dubna měl podle původních odhadů statik odevzdat hotový výsledek posudku, který měl ukázat, v jakém skutečném stavu bývalý kulturák je. Posudek bude podle zjištění serveru Pražský patriot hotov až v půlce července a měl by odpovědět na základní otázku. Zbourat, nebo opravit? 

kd-eden-zvenku Ještě v únoru vedení Prahy 10 hovořilo o tom, že posudek by měl být hotov na konci dubna. Podle smlouvy má však společnost Intar na vypracování posudku čas až do poloviny července. Za posudek jí Praha 10 zaplatí zhruba 430 000 korun. I když prý byla snaha vypracování posudku urychlit, nepodařilo se to. Je prováděna řada měření, včetně odebrání vzorků a provedení sond.

„Snad posudek ukáže, že poškození už není ve stadiu, kdy by nedávalo smysl dům opravit. Na Desítce sice máme i další kulturní sály, ale při dobře stanovené koncepci bude Eden určitě přínosem. Má skvělou polohu, lidé si do něj cestu najdou. Naší prioritou je v tomto domě obnovit kulturní život,“ uvedl místostarosta Prahy 10 Filip Humplík (ODS).

Bylo by podle něj dobré, kdyby došlo k obnovení kinosálu i víceúčelového sálu, kde by se mohly konat koncerty, taneční kurzy a mohlo by tam i jednat zastupitelstvo. „Těch možností je dost, bude čas se o tom bavit. Ale veškeré diskuse tohoto typu mají smysl až po vyhotovení statického posudku. Ale napříč koalicí panuje shoda, že by měl dům nadále sloužit kultuře,“ pokračoval.

Procházka chátrajícím KD Eden, který je už roky uzavřen

Pokud se ukáže, že dům má smysl opravit, radnice má různé možnosti, jak postupovat dál. Vložit několik stovek milionů do rekonstrukce, nebo třeba uzavřít koncesní smlouvu s někým, kdo budovu opraví na své náklady a pak bude vydělávat z její činnosti. O tom se uvažovalo již v roce 2007, kdy byly náklady na rekonstrukci vyčísleny na více než 400 milionů korun. Z plánů však sešlo. Stejně jako z úvah před devíti lety, kdy se veřejně hovořilo o pronajmutí domu fotbalovým fanouškům vršovických klubů.

Vedení radnice desáté městské části v předchozím volebním období rekonstrukci kulturního domu zvažovalo, ale nakonec dalo přednost jiným investicím. Ani předchozí generace politiků v Praze 10 nedokázaly problém s uzavřeným a chátrajícím objektem vyřešit. Zda to dokáže současné vedení radnice, se teprve ukáže. Statický posudek, který bude hotov za dva týdny, budoucí vývoj zásadně ovlivní.

kd-eden-zvenku-1 Opozice v Praze 10 je už od oznámení koalice o snaze řešit situaci zchátralého domu k těmto plánům, které se dokonce dostaly o programového prohlášení, značně skeptická. „Bez ohledu na to, jestli jste příznivci opravy nebo jakéhokoli jiného řešení, faktem bylo a zůstává, že jde o tak nákladnou záležitost, že na ni Praha 10 nemá. Opravu, se kterou šli voleb, do rozpočtu nedali. Ani na letošní rok, ani na další roky,“ uvedla v tiskové zprávě opoziční TOP 09. Ta byla v minulé volebním období součástí vládní koalice. Nyní Prahu 10 vede koalice Vlasty, Pirátů a ODS.  

V Kulturním domu Eden vystoupila v porevoluční době řada známých českých i zahraničních umělců a Eden byl především v první polovině devadesátých let považován za jednu z předních kulturních scén v hlavním městě. Fungoval zde i kapacitní kinosál a prostorná restaurace. Ta je nyní skladištěm různých věcí, například polohovatelných postelí pro seniory.


Jednání Komise pro dotace a EU fondy RMČ. Praha 11 zveřejnila program

Včera ve 12:25

Jednání komise je veřejné a bude se konat v úterý 1. prosince od 17:30 hodin prostřednictvím elektronického nástroje Microsoft Teams.

Nové elektromobily budou sloužit příspěvkovým organizacím

29. listopadu 2020 v 15:19

Metropole převzala ve čtvrtek 26. listopadu celkem 14 elektrovozů značky Nissan, které budou sloužit pro různé příspěvkové organizace napříč hlavním městem. Nakoupeny byly ve snaze o snížení emisí pevných částic a oxidů dusíku z dopravy a snížení hlukové zátěže v městském prostředí. V nejbližší...

V Běchovicích srazil rychlík mladého muže

28. listopadu 2020 v 11:47

U železniční zastávky v Běchovicích na východě Prahy dnes ráno krátce před sedmou hodinou srazil rychlík do Luhačovic přibližně třicetiletého muže. Ten zraněním na místě podlehl. Vlaky na trati mezi Běchovicemi a Úvaly nabíraly několik hodin zhruba patnáctiminutová...

Praha 3 rozšiřuje úřední hodiny

26. listopadu 2020 v 11:47

Praha 3 se na mimořádném zasedání usnesla o rozšíření úředních hodin radnice po dobu trvání nouzového stavu. Cílem je zajištění poskytnutí služeb úřadu všem klientům za bezpečných a důstojných podmínek.

Další články
Nahoru