Dnes Pátek - obcasny-dest 14°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 13°C
Pátek 22. 9. 2023
Svátek má Darina
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Půjčování kol zdarma cestujícím MHD se osvědčilo, Praha bude v projektu pokračovat nastálo
Cestující se sdíleným kolem. Zdroj foto: Ropid

Půjčování kol zdarma cestujícím MHD se osvědčilo, Praha bude v projektu pokračovat nastálo

Za první tři měsíce pilotní spolupráce Pražské integrované dopravy (PID) a poskytovatelů sdílených kol využilo možnost půjčit si kolo zdarma až čtyřikrát denně na 15 minut již přes 7 200 lidí. Celkový počet výpůjček už přesáhl 72 tisíc a noví uživatelé přibývají každý den i teď v zimním období. Hlavní město proto připravuje přerod tohoto pilotního projektu do trvalého provozu. Server Pražský patriot o tom informoval Filip Drápal, mluvčí organizace Ropid, která plánuje MHD v metropoli.

Od loňského 11. října, kdy je možné si s předplatním kuponem PID pro Prahu zapůjčit zdarma až čtyřikrát denně na 15 minut kolo od poskytovatelů Rekola a Nextbike, si tuto možnost v Lítačce aktivovalo více než 13 tisíc lidí a více než polovina z nich propojení aktivně využívá.

Pražané si kola půjčují nejčastěji na dobu kolem pěti minut a více než tři čtvrtiny jich využilo tuto službu vícekrát. Největší zájem o sdílená kola je v uzlových bodech městské hromadné dopravy, zejména v oblastech Holešovic, Letné, Dejvic, Karlína a Starého Města.

„Atraktivní je také celá oblast podél vltavských břehů. Nejčastěji si lidé půjčují kola v přepravních špičkách, a to ráno zhruba kolem sedmé a odpoledne mezi 14. a 17. hodinou. Velký zájem je i v dopoledním období. A lidé si kola půjčují i v noci, kdy registrujeme průměrně zhruba 40 výpůjček denně,“ sdělil Drápal.

„Čtvrt roku fungování pilotního projektu i přes zimní období ukazuje, že kombinace sdílených kol a MHD dává smysl. Proto jsme se rozhodli trvale zapojit sdílená kola do systému PID. I proto jsme začali ve velkém přidávat cyklostojany ke stanicím metra a připravujeme je i u tramvajových přestupních uzlů,“ uvedl náměstek pražského primátora a radní pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě).

„Zájem o využití sdílených kol s Lítačkou trvá i přes zimní období. Každý den nyní přibývá zhruba 30 nových uživatelů a třeba 3. ledna si kolo půjčilo téměř 900 lidí,“ dodává ředitel organizace Ropid Petr Tomčík.   

Statistika za období 11. 11. 2021 až 10. 1. 2022

Počet unikátních uživatelů: 13 331

Celkový počet výpůjček: 71 777

Kolik lidí využilo tuto službu vícekrát: 76,5 procenta

Průměrný počet jízd na jednoho uživatele: 1,45

Průměrná doba jízdy: 5 minut

Zdroj info: Ropid


Autor: Jan Puci

Praha 14: Rekonstrukce přechodu u kostela sv. Bartoloměje

16. září 2023 v 09:21

Od pondělí 18. do 26. září bude u kostela sv. Bartoloměje v Praze 14 probíhat komplexní rekonstrukce zvýšeného přechodu, která si vyžádá nezbytné omezení provozu.

Další články
Nahoru