Dnes Úterý - oblacno 3°C
Zítra Středa - oblacno 2°C
Úterý 18. 1. 2022
Svátek má Vladislav
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Půjčování kol zdarma cestujícím MHD se osvědčilo, Praha bude v projektu pokračovat nastálo
Cestující se sdíleným kolem. Zdroj foto: Ropid

Půjčování kol zdarma cestujícím MHD se osvědčilo, Praha bude v projektu pokračovat nastálo

Za první tři měsíce pilotní spolupráce Pražské integrované dopravy (PID) a poskytovatelů sdílených kol využilo možnost půjčit si kolo zdarma až čtyřikrát denně na 15 minut již přes 7 200 lidí. Celkový počet výpůjček už přesáhl 72 tisíc a noví uživatelé přibývají každý den i teď v zimním období. Hlavní město proto připravuje přerod tohoto pilotního projektu do trvalého provozu. Server Pražský patriot o tom informoval Filip Drápal, mluvčí organizace Ropid, která plánuje MHD v metropoli.

Od loňského 11. října, kdy je možné si s předplatním kuponem PID pro Prahu zapůjčit zdarma až čtyřikrát denně na 15 minut kolo od poskytovatelů Rekola a Nextbike, si tuto možnost v Lítačce aktivovalo více než 13 tisíc lidí a více než polovina z nich propojení aktivně využívá.

Pražané si kola půjčují nejčastěji na dobu kolem pěti minut a více než tři čtvrtiny jich využilo tuto službu vícekrát. Největší zájem o sdílená kola je v uzlových bodech městské hromadné dopravy, zejména v oblastech Holešovic, Letné, Dejvic, Karlína a Starého Města.

„Atraktivní je také celá oblast podél vltavských břehů. Nejčastěji si lidé půjčují kola v přepravních špičkách, a to ráno zhruba kolem sedmé a odpoledne mezi 14. a 17. hodinou. Velký zájem je i v dopoledním období. A lidé si kola půjčují i v noci, kdy registrujeme průměrně zhruba 40 výpůjček denně,“ sdělil Drápal.

„Čtvrt roku fungování pilotního projektu i přes zimní období ukazuje, že kombinace sdílených kol a MHD dává smysl. Proto jsme se rozhodli trvale zapojit sdílená kola do systému PID. I proto jsme začali ve velkém přidávat cyklostojany ke stanicím metra a připravujeme je i u tramvajových přestupních uzlů,“ uvedl náměstek pražského primátora a radní pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě).

„Zájem o využití sdílených kol s Lítačkou trvá i přes zimní období. Každý den nyní přibývá zhruba 30 nových uživatelů a třeba 3. ledna si kolo půjčilo téměř 900 lidí,“ dodává ředitel organizace Ropid Petr Tomčík.   

Statistika za období 11. 11. 2021 až 10. 1. 2022

Počet unikátních uživatelů: 13 331

Celkový počet výpůjček: 71 777

Kolik lidí využilo tuto službu vícekrát: 76,5 procenta

Průměrný počet jízd na jednoho uživatele: 1,45

Průměrná doba jízdy: 5 minut

Zdroj info: Ropid


Autor: Jan Puci

Rekonstrukce křižovatky na náměstí Osvoboditelů

Včera ve 14:31

Od 20. ledna začne další etapa prací na rekonstrukci křižovatky na náměstí Osvoboditelů v Radotíně.

Portlík: Praha 9 je pro rozvoj trolejbusových linek

11. ledna 2022 v 18:20

Pražský dopravní podnik včera v Letňanech zahájil výstavbu infrastruktury pro první regulérní trolejbusovou linku od roku 1954. Stavební práce na elektrifikaci autobusové linky 140 Palmovka – Miškovice potrvají 10 měsíců, uvedení linky 58 do zkušebního provozu se předpokládá v průběhu letošního...

Oprava opěrné zdi v Komořanské pokračuje

7. ledna 2022 v 07:16

Technická správa komunikací (TSK) naváže na již provedené práce v minulém roce podél Komořanské a začne od pondělí 10. ledna s druhou a třetí etapou stavby. 

Další články
Nahoru