Dnes Pátek - zatazeno 1°C
Zítra Sobota - polojasno -1°C
Pátek 3. 2. 2023
Svátek má Blažej
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Půjčování kol zdarma cestujícím MHD se osvědčilo, Praha bude v projektu pokračovat nastálo
Cestující se sdíleným kolem. Zdroj foto: Ropid

Půjčování kol zdarma cestujícím MHD se osvědčilo, Praha bude v projektu pokračovat nastálo

Za první tři měsíce pilotní spolupráce Pražské integrované dopravy (PID) a poskytovatelů sdílených kol využilo možnost půjčit si kolo zdarma až čtyřikrát denně na 15 minut již přes 7 200 lidí. Celkový počet výpůjček už přesáhl 72 tisíc a noví uživatelé přibývají každý den i teď v zimním období. Hlavní město proto připravuje přerod tohoto pilotního projektu do trvalého provozu. Server Pražský patriot o tom informoval Filip Drápal, mluvčí organizace Ropid, která plánuje MHD v metropoli.

Od loňského 11. října, kdy je možné si s předplatním kuponem PID pro Prahu zapůjčit zdarma až čtyřikrát denně na 15 minut kolo od poskytovatelů Rekola a Nextbike, si tuto možnost v Lítačce aktivovalo více než 13 tisíc lidí a více než polovina z nich propojení aktivně využívá.

Pražané si kola půjčují nejčastěji na dobu kolem pěti minut a více než tři čtvrtiny jich využilo tuto službu vícekrát. Největší zájem o sdílená kola je v uzlových bodech městské hromadné dopravy, zejména v oblastech Holešovic, Letné, Dejvic, Karlína a Starého Města.

„Atraktivní je také celá oblast podél vltavských břehů. Nejčastěji si lidé půjčují kola v přepravních špičkách, a to ráno zhruba kolem sedmé a odpoledne mezi 14. a 17. hodinou. Velký zájem je i v dopoledním období. A lidé si kola půjčují i v noci, kdy registrujeme průměrně zhruba 40 výpůjček denně,“ sdělil Drápal.

„Čtvrt roku fungování pilotního projektu i přes zimní období ukazuje, že kombinace sdílených kol a MHD dává smysl. Proto jsme se rozhodli trvale zapojit sdílená kola do systému PID. I proto jsme začali ve velkém přidávat cyklostojany ke stanicím metra a připravujeme je i u tramvajových přestupních uzlů,“ uvedl náměstek pražského primátora a radní pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě).

„Zájem o využití sdílených kol s Lítačkou trvá i přes zimní období. Každý den nyní přibývá zhruba 30 nových uživatelů a třeba 3. ledna si kolo půjčilo téměř 900 lidí,“ dodává ředitel organizace Ropid Petr Tomčík.   

Statistika za období 11. 11. 2021 až 10. 1. 2022

Počet unikátních uživatelů: 13 331

Celkový počet výpůjček: 71 777

Kolik lidí využilo tuto službu vícekrát: 76,5 procenta

Průměrný počet jízd na jednoho uživatele: 1,45

Průměrná doba jízdy: 5 minut

Zdroj info: Ropid


Autor: Jan Puci

Další zastávky v Praze 4 získají nové přístřešky

25. ledna 2023 ve 12:25

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) pokračuje v Praze 4 v obměně přístřešků na tramvajových zastávkách. Během uplynulého víkendu byla vyměněna zastávka Palouček na Táborské ve směru k Nuselské radnici a příští víkend, 28. ledna, přijde na řadu zastávka ve směru Pražské...

TSK využila teplého počasí. Za první lednové týdny opravila přes sedm a půl tisíce výtluků

23. ledna 2023 v 10:55

Mrazivé počasí v první polovině prosince s následnou rychlou oblevou poškodilo na řadě míst vozovky tak, že by bez provizorní opravy musela být snižována rychlost nebo jinak omezována doprava, a to zejména na hlavních tazích, kde jezdí i MHD.

Samoobslužné bezhotovostní jízdenkové terminály jsou v provozu ve všech autobusech DPP

23. ledna 2023 v 10:14

Cestující na všech městských linkách provozovaných Dopravním podnikem hl. m. Prahy (DPP) si mohou zakoupit jízdenky bezhotovostně prostřednictvím samoobslužných terminálů. DPP jich od podzimu nainstaloval 1200 kusů do všech svých autobusů, elektrobusů a trolejbusů. 

Zlíchovský tunel bude ve středu uzavřen

22. ledna 2023 v 11:53

Od 25. ledna do 26. ledna bude v noci od 23 do 5 hodin uzavřen západní tubus A (směr Barrandovský most) a druhý tubus bude jednosměrný v původním směru.

Nehoda auta, tramvaje a sypače zablokovala Argentinskou

21. ledna 2023 ve 21:43

V sobotu 21. ledna po 13 hodině zasahovali hasiči u nehody osobního automobilu, tramvaje a posypového vozu v Argentinské ulici. Událost se obešla bez zranění a hasiči na místě provedli protipožární opatření.

Stavební údržba uzavře Těšnovský tunel

21. ledna 2023 v 09:03

Z důvodu stavební údržby bude Těšnovský tunel dvě noci uzavřen.

Další články
Nahoru