dnes
Pátek - obcasny-dest
12°C
zítra
Sobota - zatazeno
13°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
12°C
Půjčka bez registru již není možná. Jaké jsou alternativy?
Ilustrační foto: freepik.com

Půjčka bez registru již není možná. Jaké jsou alternativy?

Možnost půjčit si peníze kdykoliv dle potřeby může přijít mnohdy vhod. Není to ostatně nic, na co by si Češi nezvykli, a tak zájem o půjčky rok od roku stoupá. Týká se to zejména těch nebankovních půjček, které lze získat relativně snadno, a dokonce je vyřídit z pohodlí domova přes internet. Dříve nebylo ani nutné, aby poskytovatelé půjček ověřovali záznamy v registrech dlužníků, což však již několik let neplatí. Někdy to může být pro žadatele o půjčku nepříjemná překážka, proto se podíváme na to, jaké možnosti se vám naskýtají.

Povinnost nahlížet do registrů dlužníků

Dříve tato povinnost nahlížet do registrů dlužníků platila pouze pro banky, které obecně byly a stále jsou obezřetnější při poskytování úvěrů. Také celý proces získání klasického bankovního úvěru je zdlouhavější. Nebankovní společnosti však často poskytovaly úvěry i lidem, kteří měli již více závazků a třeba byli v problémech se splácením. Dnes už toto možné není a zákon ukládá nebankovním institucím prověřovat bonitu klienta, jeho příjmy i záznamy v registrech. Přesto se však stále půjčky bez registru inzerují, a to zejména z marketingových důvodů, i když fakticky již neexistují. Na druhou stranu je zde také určitá šance i pro ty, kteří záznam v některém z registrů mají, protože těchto registrů je více, a ne všichni poskytovatelé půjček nahlížejí do všech. Aktuálně máme následující registry dlužníků:

  • NRKI
  • BRKI
  • SOLUS

Některé registry využívají bankovní společnosti, jiné zase ty nebankovní. V některých registrech najdete informace o dlužných částkách třeba za elektřinu či plyn, tedy za energie, ale také dluhy vůči telefonním operátorům atd.

Benevolence nebankovních institucí

Pokud máte v některém z registrů nějaké záznamy, tak jednak se rozlišují záznamy o samotné existenci úvěrového produktu v souvislosti s konkrétní osobou, ale také záznamy, které už jsou negativního charakteru a upozorňují na to, že se dlužník zpozdil s některou splátkou. Je na poskytovateli úvěru, aby vyhodnotil závažnost takové informace, kdy zejména nebankovní poskytovatelé půjček mohou být benevolentnější. Mírnější podmínky poskytování úvěrů nabízí leckterá půjčka ihned, kdy je možné, že nebankovní instituce přehlédne některé mírné prohřešky, jako je třeba situace, kdy jste se výjimečně opozdili se splátkou za telefon apod. Nelze však na tyto skutečnosti spoléhat a je to vždy zejména na posouzení konkrétního poskytovatele půjčky.

Je možné získání půjčky bez příjmu?

Je zde ještě jeden okruh půjček, které jsou dnes již fakticky nemožné, i když jsou i nadále takto inzerovány. Jedná se o půjčky bez doložení příjmů. Rovněž pokud nemáte příjem, není totiž možno poskytnout půjčku, i když v minulosti to ještě možné bylo. Někteří poskytovatelé po vás nemusejí chtít příjem doložit, ale ověřují si to vlastní cestou. Je to z důvodu zákonné ochrany žadatele o půjčku před uvrhnutím do dluhové pasti. Poskytovatelé půjček tak dnes nejenže nahlížejí do registrů dlužníků, ale také musí ověřit, zda máte příjem. Přesto za některých okolností i zde lze získat půjčku, pokud nemáte klasický příjem ze zaměstnání či podnikatelské činnosti, ale dostáváte peníze od státu. Typicky tak tuto možnost mohou v některých případech mít třeba:

  • Důchodci (starobní, invalidní)
  • Matky na mateřské

Jedná se však samozřejmě o specifické skupiny klientů a v tomto případě je nutné apelovat na potenciální žadatele o půjčku, aby si skutečně spočítali, zda budou mít na splácení dostatek finančních prostředků.

Odložená platba

Na závěr pro vás máme zajímavý tip. Potřebujete si půjčit třeba na nějaký spotřebič, který nutně potřebujete, ale nemáte čisté záznamy v registrech nebo stálý příjem? Potom může být alternativou služba odložené platby za zboží, což nabízejí hlavně některé velké e-shopy. Můžete zboží koupit ihned a zaplatit třeba za 14 dní (dle podmínek konkrétního obchodu), až budete peníze mít k dispozici.


V České republice je aktuálně 24 tisíc firem a podnikatelů, kteří nespolehlivě platí DPH

21. října 2020 v 16:47

V České republice aktuálně podniká 24 tisíc společností a živnostníků, kteří byli zařazeni mezi nespolehlivé plátce DPH. Od roku 2013 bylo mezi nespolehlivé plátce DPH zařazeno více než 26 tisíc společností a podnikatelů, 2400 z nich bylo v průběhu let ze seznamu vymazáno. Většina vymazaných...

Třicet operátorů innogy pomůže hygienikům

12. října 2020 ve 22:27

Od středy 14. října se zaměstnanci innogy aktivně zapojí do boje proti dalšímu šíření nemoci covid-19. Vedení skupiny innogy po víkendových konzultacích se zástupci vlády rozhodlo o rychlé pomoci při trasování a předávání instrukcí lidem s pozitivním testem na koronavirus, ale i těm, kteří jsou...

Letos zatím přibylo nejméně nespolehlivých plátců DPH za posledních šest let

12. října 2020 v 10:51

Od začátku roku v ČR přibylo 1440 subjektů, které nespolehlivě odvádí DPH. Meziročně se jejich počet zvýšil o 11 %, nicméně se jedná o nejnižší přírůstek od roku 2015. Aktuálně Bisnode na černé listině nespolehlivých firem registruje 21 529 subjektů, z toho 5529 nespolehlivých plátců DPH a...

innogy výrazně snižuje také cenu elektřiny

6. října 2020 v 11:08

Od listopadu snižuje innogy ceny elektřiny v průměru o devět procent. Oznámení přichází pouhý měsíc poté, co energetická skupina oznámila zlevnění zemního plynu. Nyní výrazně zlevňuje také dodávky elektrické energie pro domácnosti a malé živnostníky.

Další články
Nahoru