dnes
Neděle - jasno
31°C
zítra
Pondělí - zatazeno
30°C
pozítří
Úterý - prehanky-dest
29°C
Půjčka bez registru již není možná. Jaké jsou alternativy?
Ilustrační foto: freepik.com

Půjčka bez registru již není možná. Jaké jsou alternativy?

Možnost půjčit si peníze kdykoliv dle potřeby může přijít mnohdy vhod. Není to ostatně nic, na co by si Češi nezvykli, a tak zájem o půjčky rok od roku stoupá. Týká se to zejména těch nebankovních půjček, které lze získat relativně snadno, a dokonce je vyřídit z pohodlí domova přes internet. Dříve nebylo ani nutné, aby poskytovatelé půjček ověřovali záznamy v registrech dlužníků, což však již několik let neplatí. Někdy to může být pro žadatele o půjčku nepříjemná překážka, proto se podíváme na to, jaké možnosti se vám naskýtají.

Povinnost nahlížet do registrů dlužníků

Dříve tato povinnost nahlížet do registrů dlužníků platila pouze pro banky, které obecně byly a stále jsou obezřetnější při poskytování úvěrů. Také celý proces získání klasického bankovního úvěru je zdlouhavější. Nebankovní společnosti však často poskytovaly úvěry i lidem, kteří měli již více závazků a třeba byli v problémech se splácením. Dnes už toto možné není a zákon ukládá nebankovním institucím prověřovat bonitu klienta, jeho příjmy i záznamy v registrech. Přesto se však stále půjčky bez registru inzerují, a to zejména z marketingových důvodů, i když fakticky již neexistují. Na druhou stranu je zde také určitá šance i pro ty, kteří záznam v některém z registrů mají, protože těchto registrů je více, a ne všichni poskytovatelé půjček nahlížejí do všech. Aktuálně máme následující registry dlužníků:

  • NRKI
  • BRKI
  • SOLUS

Některé registry využívají bankovní společnosti, jiné zase ty nebankovní. V některých registrech najdete informace o dlužných částkách třeba za elektřinu či plyn, tedy za energie, ale také dluhy vůči telefonním operátorům atd.

Benevolence nebankovních institucí

Pokud máte v některém z registrů nějaké záznamy, tak jednak se rozlišují záznamy o samotné existenci úvěrového produktu v souvislosti s konkrétní osobou, ale také záznamy, které už jsou negativního charakteru a upozorňují na to, že se dlužník zpozdil s některou splátkou. Je na poskytovateli úvěru, aby vyhodnotil závažnost takové informace, kdy zejména nebankovní poskytovatelé půjček mohou být benevolentnější. Mírnější podmínky poskytování úvěrů nabízí leckterá půjčka ihned, kdy je možné, že nebankovní instituce přehlédne některé mírné prohřešky, jako je třeba situace, kdy jste se výjimečně opozdili se splátkou za telefon apod. Nelze však na tyto skutečnosti spoléhat a je to vždy zejména na posouzení konkrétního poskytovatele půjčky.

Je možné získání půjčky bez příjmu?

Je zde ještě jeden okruh půjček, které jsou dnes již fakticky nemožné, i když jsou i nadále takto inzerovány. Jedná se o půjčky bez doložení příjmů. Rovněž pokud nemáte příjem, není totiž možno poskytnout půjčku, i když v minulosti to ještě možné bylo. Někteří poskytovatelé po vás nemusejí chtít příjem doložit, ale ověřují si to vlastní cestou. Je to z důvodu zákonné ochrany žadatele o půjčku před uvrhnutím do dluhové pasti. Poskytovatelé půjček tak dnes nejenže nahlížejí do registrů dlužníků, ale také musí ověřit, zda máte příjem. Přesto za některých okolností i zde lze získat půjčku, pokud nemáte klasický příjem ze zaměstnání či podnikatelské činnosti, ale dostáváte peníze od státu. Typicky tak tuto možnost mohou v některých případech mít třeba:

  • Důchodci (starobní, invalidní)
  • Matky na mateřské

Jedná se však samozřejmě o specifické skupiny klientů a v tomto případě je nutné apelovat na potenciální žadatele o půjčku, aby si skutečně spočítali, zda budou mít na splácení dostatek finančních prostředků.

Odložená platba

Na závěr pro vás máme zajímavý tip. Potřebujete si půjčit třeba na nějaký spotřebič, který nutně potřebujete, ale nemáte čisté záznamy v registrech nebo stálý příjem? Potom může být alternativou služba odložené platby za zboží, což nabízejí hlavně některé velké e-shopy. Můžete zboží koupit ihned a zaplatit třeba za 14 dní (dle podmínek konkrétního obchodu), až budete peníze mít k dispozici.


V prvním pololetí vzniklo nejméně firem za poslední 4 roky

23. července 2020 ve 12:12

Od začátku letošního roku bylo v České republice zaregistrováno 13 571 nových firem. To je nejméně za poslední čtyři roky a o 11 % méně než v prvním pololetí 2019. Celkový počet kapitálových společností v ČR se ke konci června zvýšil na 512 845. Informace dnes zveřejnila poradenská společnost...

Z českých firem masivně mizí německý kapitál

21. července 2020 v 07:30

Poprvé od roku 2016 nejsou již Němci největšími zahraničními vlastníky českých firem z pohledu objemu investovaného kapitálu do základního jmění. Podle poslední analýzy poradenské společnosti Bisnode je z první příčky vytlačil nizozemský a lucemburský kapitál a našeho největšího obchodního...

Konvalina: Nechyťte se do pasti, srovnávače nemusí být objektivní

19. července 2020 v 09:02

Opatrnost se vyplatí všem, kteří se rozhodnou využít nejrůznější online srovnávače k výběru dodavatelů energií. Často totiž vytvářejí kritéria, která splňují jen předem vybraní dodavatelé. Mnohdy zveličují nebo účelově zkreslují nepodstatné detaily, aby bylo možné dosáhnout kýženého hodnocení....

Kromě ajťáků chybí na trhu i řemeslníci a zdravotníci

17. července 2020 v 11:33

Koronavirová krize otočila trendy na trhu práce, přesto stále existuje řada profesí, po nichž je neustále poptávka. Přetrvává nedostatek ajťáků, stále citelněji chybějí ale i řemeslné profese. V některých segmentech, zejména ve stavebnictví, se odjezdem zahraničních pracovníků prohloubil...

Zelená elektřina v innogy

16. července 2020 v 08:50

innogy podporuje produkty šetrné k životnímu prostředí. Od začátku července mohou zákazníci odebírat elektřinu vyrobenou výhradně z obnovitelných zdrojů, zvanou také zelená, bez jakéhokoli cenového navýšení.

Huawei zveřejnila hospodářské výsledky za první pololetí 2020

14. července 2020 v 19:20

Společnost Huawei zveřejnila své hospodářské výsledky za první pololetí roku 2020. V prvním pololetí letošního roku Huawei vygenerovala tržby ve výši 454 milard čínských jüanů (64,8 miliard amerických dolarů), což představuje meziroční nárůst o 13,1 %. Čisté ziskové rozpětí společnosti...

Další články
Nahoru