dnes
Neděle - zatazeno
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
5°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
9°C
Pražská kultura

Publiku Jednoho světa 2016 se nejvíc líbil film Sonita

Sonita, dokumentární film íránské režisérky Rokhsareh Ghaem Maghami o mladé afghánské raperce, získal na Jednom světě v Praze Diváckou cenu Nadačního fondu AVAST. Stejně jako jiné divácky oblíbené filmy putuje do dalších měst po celé České republice. 

Režisérka Rokhsareh Ghaem Maghami zachytila několik let života mladé afghánské dívky Sonity, která se sourozenci unikla před Talibanem do Íránu. Čekala ji domluvená svatba se starším mužem. Její rodina měla za mladičkou nevěstu dostat 9000 amerických dolarů. Sonitin sen se ovšem od naplánované budoucnosti lišil. Toužila stát se slavnou raperkou, i přesto, že v Íránu je ženský sólový zpěv zakázaný.

Její život nabral zcela jiný směr, když se odvážila přijít za režisérkou filmu s troufalým návrhem. „Může si mě koupit každý Afghánec, tak vy taky, ne? Stejně jsem na prodej. Kdybyste našla někoho, kdo by za mě zaplatil, a dala mi ty peníze, já bych mu to vrátila, hned jak bych díky hudbě vydělala dost peněz,” řekla Sonita. Brzy na to vznikl její první klip Dcery na prodej, který má dnes na YouTube téměř 400 tisíc zhlédnutí. Mladá raperka letos navštívila Prahu a zaplněný sál kina Lucerna jí tleskal ve stoje.

V diváckém hlasování získal dokument Sonita průměrnou známku 1,16. Budou ho moci vidět diváci a divačky ve 14 dalších městech.

Na druhém místě v Divácké ceně Nadačního fondu AVAST se se známkou 1,22 umístil dokument Heleny Třeštíkové Mallory. Přidaná projekce Mallory začíná dnes v 17:00 ve Velkém sále kina Atlas.

Na třetím místě skončil dokument Bábušky z Černobylu režisérek Holly Morris a Anne Bogart o stařenkách, které spokojeně žijí v zamořené zóně kolem ruin jaderné elektrárny. Festivalové publikum bude mít poslední šanci vidět tento film dnes v 13:30 ve Velkém sále kina Světozor.
České fetiše pomohou pražským bezdomovcům

1. listopadu 2017 v 16:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Lidé bez domova, kteří prodávají časopis Nový prostor, letos na Vánoce nabídnou svým čtenářům a příznivcům krom časopisu i knihu. Půjde o druhý výběr fejetonů Jana Sterna nazvaný Česko je hezko. Prodejci Nového Prostoru začnou knihu prodávat 1. listopadu. Jsou jejím výhradním distributorem, jinde...

Další články
Nahoru