Dnes Čtvrtek - prehanky-dest 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 20°C
Čtvrtek 13. 6. 2024
Svátek má Antonín
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Publicista a skaut Jiří Navrátil má v Dejvicích pamětní desku
Na snímku vlevo syn Tomáš Navrátil a starosta Prahy 6 Jakub Stárek. Foto: P6

Publicista a skaut Jiří Navrátil má v Dejvicích pamětní desku

Za účasti zástupců Junáka – českého skauta, Evropského hnutí, České rady dětí a mládeže a představitelů radnice Prahy 6 byla v Zelené ulici v pondělí slavnostně odhalena pamětní deska Jiřímu Navrátilovi, který byl překladatelem a publicistou, ale především tělem i duší skautem. Letos uplynulo sto let od jeho narození. Autory pamětní desky jsou Radko Šťastný a Jan Dvořák.

pametni-deska-navratil Úctyhodný život Jiřího Navrátila byl dlouhodobě spjat s Prahou 6 a také fakt, že by se letos dožil stých narozenin, přispěl k tomu, že zástupci města rozhodli o umístění pamětní desky na domě v Zelené ulici, kde prožil většinu svého života.

V průběhu slavnostního ceremoniálu na něj zavzpomínal nejen starosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS), ale také starosta Junáka – českého skauta Josef Výprachtický a syn Tomáš Navrátil.

Při příležitosti nedožitých sta let Jiřího Navrátila připravil Skautský institut na Staroměstském náměstí v Praze výstavu s názvem Předat signál. Ta je složená ze střípků z jeho života: života nejdéle sloužícího starosty Junáka, celoživotního skauta, účastníka povstání proti oběma totalitám, politického vězně, čističe bazénů, překladatele a publicisty, který nikdy nedal dopustit na Morseovu abecedu. Výstavu je možné navštívit až do 26. září.

Jiří Navrátil zažil všechny tři zákazy Junáka – českého skauta a jeho obnovení. Byl členem protinacistického odboje a aktivně se v květnu 1945 podílel na pražském povstání.

V roce 1949 se účastnil spolu s dalšími skauty nepodařeného pokusu o protikomunistický převrat, za který byl odsouzen za velezradu na 20 let odnětí svobody. Několik let strávil v Jáchymově, kde pracoval v uranových dolech. Později byl kvůli nemoci přesunut jinam. Byl propuštěn na amnestii v roce 1960.

V roce 1968 se podílel na znovuobnovení skautingu v Československu. Při třetí obnově skautingu v roce 1989 se stal členem Ústřední rady Junáka. V roce 1992 byl zvolen starostou, od počátku tisíciletí až do své smrti byl prvním místostarostou Junáka – českého skauta. V roce 1989 byl zakládajícím členem Masarykova demokratického hnutí a až do své smrti členem jeho předsednictva.

Jiří Navrátil je nositelem mnoha českých a zahraničních skautských vyznamenání – v roce 2002 mu, jako prvnímu z východní Evropy, udělil Světový výbor WOSM nejvyšší světové skautské vyznamenání Bronzový vlk. Je také držitelem Vyznamenání Zlaté lípy ministra obrany ČR za činnost ve 2. a 3. odboji a Čestné Medaile T.G.M. udělované Masarykovým demokratickým hnutím. V roce 2008 získal titul Čestný občan městské části Praha 6.

„Je jen správné, že dnes, v den jeho výročí nedožitých stý narozenin byla odhalena jeho pamětní deska. Jiří Navrátil je nezpochybnitelnou osobností, která se v historickém ději přimíchala do spousty celosvětových i domácích událostí. Zasloužil se za to, že skautská organizace je dnes taková, jaká je,“ uvedl starosta Stárek.

„Jsem ve skautu od roku 1992, mám přezdívku Kapucín. Vzniklo to tak, že jsem měl babičku švadlenu, která mi ušila krásnou maskáčovou šusťákovku, kterou jsem si nasazoval při hrách a maskoval se s ní. Jsem aktivní vedoucí, před rokem a půl jsem převzal oddílu vlčat ve středisku Vočko,“ dodal.


Autor: puc

Úplný zákaz sdílení motorových koloběžek na svém území chce Praha 1

Včera ve 22:20

Vedení hlavního města se chce nyní pokusit řešit novou smlouvou s provozovateli sdílených koloběžek s motorovým pohonem, která by obsahovala udělení úplatného souhlasu se zvláštním užíváním veřejného prostoru. Tedy jakousi regulací. Praha 1 ale dál trvá na úplném vyloučení nabízení motorových...

Další články
Nahoru