Dnes Čtvrtek - skorojasno 3°C
Zítra Pátek - oblacno 6°C
Čtvrtek 21. 1. 2021
Svátek má Běla
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pták roku už přilétl z Afriky, rád hnízdí ve městech. Někdy dělají lidé jiřičkám naschvály
Hnízdo jiřiček je precizní stavba s hmotností okolo poloviny kilogramu, složená přibližně z tisícovky slisovaných a slinami pospojovaných kousků bláta. Foto: Jan Ševčík

Pták roku už přilétl z Afriky, rád hnízdí ve městech. Někdy dělají lidé jiřičkám naschvály

Veselé švitoření jiřiček obecných se už ozývá v Česku, prvního navrátilce ze zimovišť v Africe ornitologové zaznamenali na konci března. Na rozdíl od vlaštovek velmi často hnízdí jiřičky i ve městech. Někdy lidé těmto ptákům ničí pracně vybudovaná hnízda, čím porušují zákon a zároveň pěvci, kterému byl udělen ornitology titul Pták roku 2020, znemožňují úspěšné hnízdění.

 

Přelétly Saharu a už jsou zpátky doma. Na stovkách míst v Česku je slyšet typické švitoření jiřiček obecných, které neodmyslitelně patří k jaru. Jako první většinou přilétají samci, kteří zabírají a hájí nejlepší místo k hnízdění. Jakmile přiletí samice, utvoří se páry, které začnou společně stavět hnízdo z bláta a slin. Staví ho na vnějších zdech budov, nejčastěji pod římsami, v okenních nikách nebo v zapuštěných lodžiích.

Jiřičky se zpravidla vrací hnízdit na stejné místo, kde se narodily. Na svá hnízdiště jsou silně vázané. Celé generace jiřiček obývají tentýž objekt po desítky let. Pokud tedy mají příležitost.

„Bohužel se setkáváme s tím, že někteří lidé se snaží jiřičkám v hnízdění zabránit, a dokonce hnízda shazují i v hnízdní době, kdy jde o zcela nepochopitelný a barbarský čin. A navíc v rozporu se zákonem. Krmení mladých jiřiček a jejich vyvádění z hnízda je přitom krásná a poučná podívaná. Pokud někdo jiřičkám hnízdo shodí, znamená to pro ně předčasný konec sezóny. Jiné místo k hnízdění už si nezvládnou najít,“ uvedl Lukáš Viktora odborník České společnosti ornitologické (ČSO) na ochranu ptáků v zástavbě.

ČSO zvolila jiřičku Ptákem roku 2020, aby upozornila na to, že jiřičkám ubývají vhodná místa k hnízdění kvůli stavebním úpravám i přímým zásahům do hnízdišť. Nyní ornitologové žádají, aby lidé nechali jiřičky v klidu vyhnízdit a nenarušovali jejich hnízdění ani se mu nesnažili zabraňovat.

Byly například zdokumentovány případy, kdy se lidé snažili jiřičkám dělat naschvály například umisťováním ostrých bodců do oken. Takové mechanické zábrany jsou pro jiřičky nejhorší. Zraňují je a v některých případech i způsobují smrt. Pokud lidé mají obavy z trusu, který se bude hromadit pod hnízdem, stačí pod něj umístit podložku, která trus zachytí.

Pokud chce někdo jiřičkám aktivně pomoci, má příležitost. Sucho, se kterým se Česko aktuálně potýká, je pro ně problém. Z vysušené hlíny hnízdo nepostaví, potřebují bláto, které bude dobře lepit. „Každý z nás může jiřičkám pomoci tak, že jim na zahradě připraví nádobu s hlínou, kterou zalije vodou. Pokud jsou v okolí, rychle zdroj bláta najdou,“ dodal Lukáš Viktor.


Praha podporuje návrh na zrušení zastropování školkovného

18. ledna 2021 ve 14:39

Hlavní město už v loňském roce aktivně vyslovilo svůj nesouhlas s vládní novelou zákona o poskytování péče v dětských skupinách. Ty by již brzy mohly přijít o peníze z evropských fondů a novela Ministerstva práce a sociálních věcí ČR je chce transformovat na jesle. Provozovatelé by navíc touto...

Další články
Nahoru