dnes
Pondělí - zatazeno
29°C
zítra
Úterý - oblacno
29°C
pozítří
Středa - skorojasno
29°C
Pták roku už přilétl z Afriky, rád hnízdí ve městech. Někdy dělají lidé jiřičkám naschvály
Hnízdo jiřiček je precizní stavba s hmotností okolo poloviny kilogramu, složená přibližně z tisícovky slisovaných a slinami pospojovaných kousků bláta. Foto: Jan Ševčík

Pták roku už přilétl z Afriky, rád hnízdí ve městech. Někdy dělají lidé jiřičkám naschvály

Veselé švitoření jiřiček obecných se už ozývá v Česku, prvního navrátilce ze zimovišť v Africe ornitologové zaznamenali na konci března. Na rozdíl od vlaštovek velmi často hnízdí jiřičky i ve městech. Někdy lidé těmto ptákům ničí pracně vybudovaná hnízda, čím porušují zákon a zároveň pěvci, kterému byl udělen ornitology titul Pták roku 2020, znemožňují úspěšné hnízdění.

 

Přelétly Saharu a už jsou zpátky doma. Na stovkách míst v Česku je slyšet typické švitoření jiřiček obecných, které neodmyslitelně patří k jaru. Jako první většinou přilétají samci, kteří zabírají a hájí nejlepší místo k hnízdění. Jakmile přiletí samice, utvoří se páry, které začnou společně stavět hnízdo z bláta a slin. Staví ho na vnějších zdech budov, nejčastěji pod římsami, v okenních nikách nebo v zapuštěných lodžiích.

Jiřičky se zpravidla vrací hnízdit na stejné místo, kde se narodily. Na svá hnízdiště jsou silně vázané. Celé generace jiřiček obývají tentýž objekt po desítky let. Pokud tedy mají příležitost.

„Bohužel se setkáváme s tím, že někteří lidé se snaží jiřičkám v hnízdění zabránit, a dokonce hnízda shazují i v hnízdní době, kdy jde o zcela nepochopitelný a barbarský čin. A navíc v rozporu se zákonem. Krmení mladých jiřiček a jejich vyvádění z hnízda je přitom krásná a poučná podívaná. Pokud někdo jiřičkám hnízdo shodí, znamená to pro ně předčasný konec sezóny. Jiné místo k hnízdění už si nezvládnou najít,“ uvedl Lukáš Viktora odborník České společnosti ornitologické (ČSO) na ochranu ptáků v zástavbě.

ČSO zvolila jiřičku Ptákem roku 2020, aby upozornila na to, že jiřičkám ubývají vhodná místa k hnízdění kvůli stavebním úpravám i přímým zásahům do hnízdišť. Nyní ornitologové žádají, aby lidé nechali jiřičky v klidu vyhnízdit a nenarušovali jejich hnízdění ani se mu nesnažili zabraňovat.

Byly například zdokumentovány případy, kdy se lidé snažili jiřičkám dělat naschvály například umisťováním ostrých bodců do oken. Takové mechanické zábrany jsou pro jiřičky nejhorší. Zraňují je a v některých případech i způsobují smrt. Pokud lidé mají obavy z trusu, který se bude hromadit pod hnízdem, stačí pod něj umístit podložku, která trus zachytí.

Pokud chce někdo jiřičkám aktivně pomoci, má příležitost. Sucho, se kterým se Česko aktuálně potýká, je pro ně problém. Z vysušené hlíny hnízdo nepostaví, potřebují bláto, které bude dobře lepit. „Každý z nás může jiřičkám pomoci tak, že jim na zahradě připraví nádobu s hlínou, kterou zalije vodou. Pokud jsou v okolí, rychle zdroj bláta najdou,“ dodal Lukáš Viktor.


Dotazník: Průzkum spokojenosti občanů Prahy 9

Dnes v 16:54

Praha 9 v současné době zpracovává Strategický plán rozvoje. Na základě tohoto dokumentu chce vypracovat podklady pro rozhodnutí, jakým směrem se bude rozvoj Devítky ubírat v následujících letech. 

Zdravotnický materiál do Libanonu

Dnes v 16:11

Ochranné rukavice, ústenky, respirátory, jednorázové jehly, obinadla, ochranné overaly a další zdravotnické pomůcky poslali dnes zástupci Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) do libanonského Bejrútu.

Život v Praze 13. Radnice zve na veřejné forum

Dnes ve 13:25

Praha 13 zve na veřejnost: Přijďte diskutovat se zastupiteli a vedoucími odborů o tématech, která se týkají třinácté městské části.

V Počernicích praskl přivaděč vody, do jámy se propadla dvě auta

8. srpna 2020 v 19:43

Více než sto let starý přivaděč z káranské vodárny do Prahy dnes ráno prasknul v Dolních Počernicích. Vytvořila se kaverna, do které se propadly dvě zaparkovaná auta. Dodávky do Prahy nebyly omezeny, z Káraného vedou do metropole další dva přivaděče. Oprava potrvá do 18. srpna. Auta vytáhnula...

Odměna za práci v okrskových volebních komisích Prahy 5

7. srpna 2020 ve 22:53

Volby do Senátu Parlamentu ČR se konají 2. a 3. října 2020. Úřad městské části Praha 5 zajišťuje volby do Senátu za volební obvod č. 21.

Další články
Nahoru