dnes
Úterý - jasno
6°C
zítra
Středa - prehanky-snih
3°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
Psychoterapeut Špatenka provokuje: nevěra vám může i pomoci. A lze se na ni připravit! Jak?
Nevěra dokázala zlomit už nejedno srdce. Ilustrační foto: sxc.hu

Psychoterapeut Špatenka provokuje: nevěra vám může i pomoci. A lze se na ni připravit! Jak?

K lásce odnepaměti patří i nevěra. Může být pozitivní, může člověka někam posunout? Pražský patriot hledal odpověď s psychoterapeutem i v nové knížce lidských příběhů o nevěře.

Valentýn mohl v mnoha podváděných lidech budit smutek. Jak se mohou s nevěrou vyrovnat v tento den? „Valentýn není ničím výjimečný, pouze tím, že většina lidí si může o trochu více uvědomit, že jsou s někým, koho milují či milovali. Podváděný může cítit z nevěry smutek, zároveň však může také začít chápat, proč se do takové situace dostal,“ uvedl pro Pražský patriot psychoterapeut Pavel Špatenka.

Anketa

Byli jste někdy svému partnerovi nevěrní?

52.2%
(52.2%)
47.8%
(47.8%)
Nikdo podle něj není úplná oběť a nikdo naprostý pachatel. „Pochopit okolnosti, které vedou k tomu, že člověk neudrží své vášně na uzdě, či vede tak povrchní způsob života, který je pro nevěru typický, není snadné a nedá se to vyřešit za jediný den,“ dodal.

Ale co když člověk zjistí, že ho partner podvádí? To přece bolí. Může se člověk připravit na to, že mu partner bude nevěrný? „Můžete se připravit na autonehodu? Nebo na smrt blízkého? Můžete. Sebepoznání vám to umožní, ale vždy musíte počítat s tím, že nikdy předem nebudete přesně vědět, jak vaše nitro zareaguje,“ dodal Špatenka pro náš server.

Nevěru vnímá jako jednu z cest, jak je možné dostat se ven ze začarovaného kruhu milostné krize. „Taková zkušenost mnohdy osvobodí člověka od iluzí, které mu předtím bránily v dalším vývoji jeho dlouhodobého vztahu,“ uvedl.

Je třeba mluvit o konfliktech ve vztazích

Chybí podle něj veřejně osvěta o nevěře? „To, co nejvíce chybí, je schopnost uvědomit si motivy, pro které se nevěry dopouštíme. Většina motivů vychází skrytě z nespokojenosti se sebou samými nebo se životem či s partnerem,“ řekl.

Podle něj převažuje neschopnost řešit partnerská nedorozumění, konflikty ve vztazích, o kterých je třeba komunikovat. „Neschopnost nést zklamání a obecně neschopnost pochopit to, co vztah mezi dvěma lidmi přináší, jsou živnou půdou pro rychlá a zkratkovitá jednání, pro to, jak řešit prázdnotu, která v každém vztahu nutně vyvstane,“ řekl.

Mnoho lidí řeší nevěrou prázdnotu

Mnoho lidí řeší podle něj prázdnotu právě nevěrou. „Takže osvěta ano, ale měla by směrovat ke kořenům nevěry, k jejím příčinám,“ řekl Špatenka. Zná mnoho případů, kdy nevěra lidem pomohla.

Nikoho k nevěře nenabádám, ale pokud už se to stane a pomůžete člověku podívat se na nevěru jiným způsobem, jinou optikou, z jiného úhlu, dokáže se mnohdy zbavit pocitů křivd a pocitu zrady, protože pochopí, čím k nevěře přispěl a jaké podmínky (mnohdy pasivně) pro nevěru spoluvytvářel,“ uzavřel.

Sexuální exkluzivita – svatá kráva ideálu

O nevěře byla nedávno, v rámci valentýnské nabídky, vydána knížka Libuše Konopové Ukradená objetí. Vydalo ji nakladatelství Práh. „Věrnost nám nebyla biologicky dána do vínku, přesto v ni před svatbou doufá skoro každý. Zaujímá nejvyšší příčku na žebříčku vztahových hodnot,“ uvedla autorka.

Z věrnosti jsme si podle ní vytvořili ideál a nechceme si přiznat drsnou realitu, že „sexuální exkluzita je svatou krávou romantického ideálu“, což je citace newyorské terapeutky Esther Perelové v knize Ulricha Clementa Wenn Liebe fremdgeht.

V knize jsou příběhy, které jí dotyční vyprávěli. V závěru jsou pak rozděleny do dvou skupin: v první jsou ti, kdo nevěrou v podstatě nic neztratili či dokonce získali, ve druhé ti, u nichž převažuje pocit ztráty. Jeden z příběhů je třeba o vedoucí prodejny Janě (42 let), která nenáviděla svou matku, jež celý život byla nevěrná. „Chci být jiná,“ říká Jana.

Nutil ji říkat, že je „nadržená děvka“…

Jiný je o úřednici Marii (38 let), kterou k nevěře dohnal manžel bez něhy. Sex s ním neměla ráda. „Došlo to tak daleko, že mi napsal seznam výrazů, které mu mám říkat. Pro povzbuzení. Například ´Jsem tvoje nadržená děvka´. To mi nešlo přes pusu, zasekla jsem se a byl konec,“ říká Marie. U Evžena něhu našla a život s manželem se stal snesitelnějším.

Další z příběhů, kterých je v knize celkem 30, vypráví stavbyvedoucí Petr (48 let), který žil do 40 let jako věrný manžel. Dozvěděl se, že jeho žena má poměr s mladším mužem. Tím se stal nevěrným i on. Střídal milenky, měl i vážnější vztah. Dobře to nedopadlo. Měl deprese, podnikatelsky zkrachoval. Skončil v péči psychiatrů. Takže: není nevěra jako nevěra. Dopadnout to může různě.


Autor: Anna Skálová

Tato nemoc si nevybírá: Je často spojená se studem, zranitelností, pochybnostmi o sobě a negativními myšlenkami. Snadno se tak může stát, že člověk začne nenávidět své tělo jako zdroj depresí a překážku, která mu zabraňuje žít spokojeným životem

Dnes ve 14:01

Různým stupněm onemocní téměř každý druhý člověk starší padesáti let, většina lidí ale vůbec neví, že touto nemocí trpí. Podle Tomanové se dá rozvoji předcházet

29. prosince 2017 v 18:46

Primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí Michaela Tomanová formou otázek a odpovědí bolest nohou u dětí, bezpečné lyžování u lidí nad 65 let a jak předcházet osteoporóze, která hrozí každému druhému člověku staršímu padesáti let.

Absurdní požadavek: Vraťte mi peníze, potkala jsem totiž arabské hosty, což mne šokovalo

25. prosince 2017 v 09:08

Na odlehčení mezi svátky si přečtěte kuriozity a vtipné příhody klientů ERV Evropské pojišťovny. Některé případy jen potvrzují, že jsme někdy národem skutečně vynalézavým.

Novoroční předsevzetí tentokrát vydrží

21. prosince 2017 v 10:42

Příchod nového roku je pro většinu z nás spjat s bilancováním roku předešlého. Co se nám podařilo, v čem jsme úspěšní či naopak, co nám v životě chybí a co nám na sobě samých vadí. Zkrátka co bychom mohli změnit v roce nadcházejícím. Není tedy divu, že právě milník mezi dvěma roky je příhodný...

Jeho doporučení mohou znít až strašidelně, ale je dobré o nich vědět. Nyní jsou totiž jedním z nejohroženějších orgánů, neodborné provedení může vést ke katastrofě, ne k úspěšnému vstupu do nového roku

20. prosince 2017 v 08:17

Oslavy vánočních svátků a příchodu nového roku jsou plné radosti a veselí, mnohdy ale bohužel i úrazů. Oči jsou v tomto období jedním z nejohroženějších orgánů. I když podle statistik vedou zranění rukou a prstů, poranění očí má častěji fatální následky. Největší hrozbou jsou amatérské ohňostroje....

innogy: Odhalte včas hrozbu požáru nebo otravy oxidem uhelnatým

19. prosince 2017 ve 14:58

Jedovatý plyn CO je jako tichý zabiják. Není vidět, ani cítit. Bez detektoru oxidu uhelnatého nemají lidé ani zvířata šanci zaznamenat jeho přítomnost. Většina případů proto končí otravou, a dokonce i smrtí.

Další články
Nahoru