dnes
Úterý - snih-dest
6°C
zítra
Středa - prehanky-snih
2°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
7°C
Psychopati ve vedení firem i v politice způsobují nemoci ostatních lidí, tvrdí lékař Hnízdil
Grrr, to už se nedá vydržet.....! Ilustrační foto: freeimages

Psychopati ve vedení firem i v politice způsobují nemoci ostatních lidí, tvrdí lékař Hnízdil

Američtí vědci, psycholog Paul Babiak a psychiatr Robert Hare napsali knihu Hadi v oblecích aneb Psychopat jde do práce. S jistou dávkou nadsázky tvrdí, že mezi šéfy ve firmách je více psychopatů než ve vězení.

Logiku to má. Podle nich současné ekonomické prostředí tlačí firmy k tomu, aby přijímaly pracovníky, kteří dokáží „čeřit vodu“ a vymýšlet rychlá řešení. Přesně tak prý fungují psychopati. Ti pak stoupají na kariérním žebříčku prudce vzhůru a brzy se z nich stávají šéfové. Navíc se tito jedinci velmi dobře orientují na internetu, kde se dnes odehrává nejvíce obchodních kontaktů.

Jsou i v politice

Tito dva experti přes lidskou psychiku si neberou servítky a rozšiřují pole psychopatů nejen na manažery ale také na politiky. Charakterizují je naprosto přesně: „Bývají uhlazení, umějí se dobře vyjadřovat a každý si myslí, že se hodí do vedoucích funkcí. Do těch jsou často dosazováni záměrně, neboť necouvají ani před tvrdým rozhodnutím,“ píše v knize Paul Babiak.

Tuto teorii velmi hezky rozšířil pro českou realitu lékař, psychosomatik, Jan Hnízdil. Mimochodem on a jeho pár kolegů se v minulosti nebáli označit slovem psychopat i bývalého prezidenta Václava Klause. Ostatně Jan Hnízdil vydal také knihu Mým marodům, v níž se projevuje téměř vizionářsky. Mezi psychopaty v politice totiž zahrnul bývalého primátora Pavla Béma nebo bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. V dobách, kdy ještě vládli, napsal – proč si Bém myslí, že Praha potřebuje olympiádu a proč Rath nejdřív chtěl regulační poplatky ve zdravotnictví a teď je ruší?

Zeptali jsme se jej nato, jaký má názor na současného prezidenta Zemana – odpověděl lakonicky – „Totéž, ale navíc alkohol!“

Nemoci od mocných

Ovšem právě kvůli těmto psychopatům, kteří šéfují, přibývá nemocí jejich podřízených. „Bylo zjištěno, že nerozumný nebo nepříjemný šéf je významným stresovým faktorem. Může se to projevit u podřízených zvýšeným tlakem a různými cévními komplikacemi,“ říká doktor Hnízdil. Je známo, že negativní emoce přinášejí sníženou imunitu a že lidé v takovém prostředí snadněji onemocní chřipkou nebo jinými přenosnými chorobami.

Hnízdil vtipně podotýká: „V praxi to znamená, že u citlivého člověka může Klaus zavinit infarkt, Bém třeba žaludeční vředy a Rath zvracení nebo průjem…“ Mohli bychom si v tomto případě oddechnout – všichni tři už odešli do archívů dějin, ale bohužel psychopatů v politice zjevně neubývá.

Optimismus jako ochrana

A jak se vlastně máme proti podobným tlakům v práci nebo z televizní obrazovky bránit? Lékař tvrdí, že stačí změnit myšlení, dívat se na svět s úsměvem a většina chorob prý zmizí. Dokazuje to na experimentech japonských vědců, kteří promítali nemocným revmatismem grotesky. Odběry krve po promítání údajně ukázaly výrazný nárůst hladin látek s protizánětlivými účinky.

Smích jako lék je propagován i v terapii bolesti zad, při astmatu nebo u nemocí srdce… Tlak v práci určitě vykompenzujeme také sportovními aktivitami nebo alespoň dlouhými procházkami. Ne nadarmo se říká – jdu si vyčistit hlavu. Pokud už tedy nějakého takového povedeného šéfa máte, prostě ho vypusťte alespoň o víkendu z hlavy, pusťte si film s Vlastou Burianem a nedopusťte, aby vám ničil život!


Autor: Zuzana Pšenicová

Různým stupněm onemocní téměř každý druhý člověk starší padesáti let, většina lidí ale vůbec neví, že touto nemocí trpí. Podle Tomanové se dá rozvoji předcházet

29. prosince 2017 v 18:46

Primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí Michaela Tomanová formou otázek a odpovědí bolest nohou u dětí, bezpečné lyžování u lidí nad 65 let a jak předcházet osteoporóze, která hrozí každému druhému člověku staršímu padesáti let.

Absurdní požadavek: Vraťte mi peníze, potkala jsem totiž arabské hosty, což mne šokovalo

25. prosince 2017 v 09:08

Na odlehčení mezi svátky si přečtěte kuriozity a vtipné příhody klientů ERV Evropské pojišťovny. Některé případy jen potvrzují, že jsme někdy národem skutečně vynalézavým.

Novoroční předsevzetí tentokrát vydrží

21. prosince 2017 v 10:42

Příchod nového roku je pro většinu z nás spjat s bilancováním roku předešlého. Co se nám podařilo, v čem jsme úspěšní či naopak, co nám v životě chybí a co nám na sobě samých vadí. Zkrátka co bychom mohli změnit v roce nadcházejícím. Není tedy divu, že právě milník mezi dvěma roky je příhodný...

Jeho doporučení mohou znít až strašidelně, ale je dobré o nich vědět. Nyní jsou totiž jedním z nejohroženějších orgánů, neodborné provedení může vést ke katastrofě, ne k úspěšnému vstupu do nového roku

20. prosince 2017 v 08:17

Oslavy vánočních svátků a příchodu nového roku jsou plné radosti a veselí, mnohdy ale bohužel i úrazů. Oči jsou v tomto období jedním z nejohroženějších orgánů. I když podle statistik vedou zranění rukou a prstů, poranění očí má častěji fatální následky. Největší hrozbou jsou amatérské ohňostroje....

innogy: Odhalte včas hrozbu požáru nebo otravy oxidem uhelnatým

19. prosince 2017 ve 14:58

Jedovatý plyn CO je jako tichý zabiják. Není vidět, ani cítit. Bez detektoru oxidu uhelnatého nemají lidé ani zvířata šanci zaznamenat jeho přítomnost. Většina případů proto končí otravou, a dokonce i smrtí.

Další články
Nahoru